Урок розвитку мовлення.
Тема: Текст-опис (з елементами розповіді) «Моє місто»
Мета: повторити і закріпити знання учнів про текст, типи текстів; формувати уміння складати текст за планом та опорними словами; розвивати усне і писемне мовлення; виховувати любов до рідного міста. Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Вірш Л. Костенко «Усе моє, зветься Україна»
(читання вчителем)
Усе моє, все зветься Україна
…Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що за диво, -
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є – дорога, явори,
Усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори…
Робота над віршем.
Отже, сьогодні на уроці ми помандруємо рідним містом і напишемо текст-опис з елементами розповіді.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ІV. Робота над планом та опорними словами.
- Прочитайте план та опорні слова.
Моє місто
План
1.Як називається твоє місто.
2. Чому його так назвали?
3. Які установи, підприємства, навчальні заклади є у твоєму місті?
4. Як змінилось твоє місто за останні роки?
5. Чим воно славне?
6. Що ти робиш для того, щоб твоє місто стало ще кращим?
Словник: школи, дитячі садочки; високі будівлі, широкі вулиці, торговельний комплекс, заводи; парки, затишні алеї, запашні троянди; гарні, ошатні хати, зелені садки, барвисті клумби, широкі лани, голубе плесо ставка, жовтогарячі соняхи, працьовиті люди.
Які слова ви б використали до 1 (2, 3, 4, 5, 6) пунктів плану?
Фізкультхвилинка
V. Складання учнями усної розповіді її аналіз.
1. Зразок твору.
Моє місто
У Рівному є багато красивих вулиць, але одна з них найдовша - це центральна, яка має назву Соборна, тому що на ній знаходяться Покровський та Свято-Воскресенський собори. А ще через моє місто протікає річка, яка носить назву Устя.
Рівне - це робоче місто, в якому є заводи, фабрики, виробництва. Є чудові місця відпочинку.
Я люблю своє місто, в якому народився та живу.
Я люблю проводити свій вільний час у кінотеатрі, на льодовому катку та у скейт-парку. Вважаю, що моє місто - найкраще.
2.Орфографічна підготовка.
Вулиця, торгівельний комплекс, ошатні хати, називається, барвисті клумби, жовтогарячі, працьовиті.
VІ. Самостійна робота (запис учнями складеного тексту).
VІІ. Перевірка самостійної роботи. Аналіз текстів.
VІІІ. Підсумок уроку.