Урок української мови
Тема уроку: Узагальнення і систематизація знань з теми « Прикметник»
Мета: систематизувати та узагальнити знання про прикметник як частину мови; вправляти учнів у доцільному та правильному вживанні прикметника у мовленні; розкрити багатозначність і співучість рідної мови; і розвивати вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, узагальнювати, робити висновок; розвивати мовлення, логічне мислення, кмітливість; і виховувати пізнавальний інтерес, любов та повагу до нашої скарбниці рідної мови, бажання допомагати пташкам взимку.
Обладнання: комп'ютер, листи самооцінювання,картки із завданням, маски пташок.
Тип уроку: узагальнення знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що так нас чекає й збагачує мову
II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
( слайд №1)
Уважні,
спостережливі,
слухняні,
трудолюбиві,
охайні,
творчі,
чуйні.
ІІІ. Оголошення теми і задач уроку.
( слайд №2)
ІV. Вправа « Очікувані результати»
( слайд №3
Для того, щоб наші очікування збулися, ми повинні дружно, злагоджено працювати, а для цього потрібно спланувати свою роботу.
V. Ознайомлення з планом уроку. ( на дошці)
1) Вправа « Очікувані результати»
2) Вправа « Асоціативний кущ»
3) Загадковий лист.
4) Вибірковий диктант.
5) Редагування тексту.
6) Робота в групах.
7) Вправа « Сенкан»
8) Вправа « Незакінчене речення»
VІ. Повторення теоретичного матеріалу.
Вправа « Асоціативний кущ»
( слайд № 4)
VІІ . Сценка.
До нас сьогодні на урок завітали два поважні джентльмени. Вони хочуть нам про щось нагадати. Уважно послухаємо їхню розмову.
( Розмова між іменником і прикметником )
Висновок: Отже, щоб визначити рід, число і відмінок прикметника, що потрібно зробити ?
VІІІ. Загадковий лист. Створення проблемної ситуації.
( слайд № 5)
( читання деформованого тексту.)
(слайд № 6)
ІХ. Перша сніжинка.
Щоб йому допомогти ми повинні написати диктант. Слова записати в два стовпчики: з основою на твердий приголосний, з основою на м’який приголосний.
Синій, холодний,порожній, вечірній, зимова, давній, теплий.
Висновок.
Х. Друга сніжинка.
Маленький сіренький по двору стрибає, крихти шукає.
Робота по вдосконаленню тексту.
( Робота за вибором)
1. Із дужок дібрати влучні прикметники, визначити їх відмінок.
Іду і милуюсь красою… лісу. Скрізь лежить глибокий сніг.
Мовчки дрімає … дуб. Стоїть у задумі … берізка. Святково погойдує пишним гіллям … ялинка.
(Зимовий, чарівний; могутній, коренастий; ніжна, тендітна, струнка, білокора; зелена, красива, розкішна)
2. Поширити речення прикметниками, визначити відмінок.
Особливо красиві (...) ялини в (...) вбранні. (...) дуби стережуть вхід до цієї (...) країни. Гарно в (...) лісі. Дерева стоять в (...) інеї. Усі засипані (...) снігом
( Зачитати тексти, визначити відмінки прикметників.)
ФІЗХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ.
ХІ. Третя сніжинка.
Маленька, співоча пташка з різнобарвним оперенням.
а)Робота в групах.
1 група. Робота з деформованим текстом.
2 група. Робота з деформованим реченням.
3 група. Скласти розповідь за малюнком.
4 група. Скласти текст – міркування “Птахи – наші друзі”.
5 група. Скласти діалог “Розмова двох пташок”.
б) Презентація робіт.
ХІІ. Четверта сніжинка.
Лісовий птах, довгий, гострий , міцний дзьоб.
Інтерактивна вправа « Сенкан»
ПТАХИ ПРИКМЕТНИК
( За вибором)
Бесіда про допомогу пташкам взимку.
ХІІІ, Саморефлексія.
Знаю:
Вмію:
Ціную:
ХІV. Вправа « Незакінчене речення». Підсумок уроку.
Наш урок завершився, і я хочу сказати, що…
( Спочатку учні висловлюють своє враження від уроку, а потім вчитель.)
Рекомендації до перегляду презентації:
Слайд №7 «Допомога птахам»: Після появи всіх сніжинок 1 раз клацнути лівою кнопкою миші на сніжинці, появиться пташка. Кожна пташка – це гіперпосилання на відповідне завдання. 1 раз клацнути лівою кнопкою миші по пташці – перехід на слайд з завданням. Після виконання завдання необхідно клацнути лівою кнопкою миші по сніжинці, котра знаходиться в правому нижньому куточку слайду, це поверне Вас на слайд № 7. Таким чином виконуєте всі завдання.