Урок "Розвиток зв"язного мовлення"

Про матеріал

Закріпити, систематизувати і узагальнити знання учнів про текст, вчити розпізнавати типи текстів, їх стиль, складати художні тексти за початком, серією малюнків і планом. Розвивати зв'язне мовлення, увагу, вміння слухати, поповнювати словниковий запас

Перегляд файлу

1

 

Тема: Складання художнього тексту за початком, сюжетними малюнками і планом

 

Мета:  Закріпити, систематизувати і узагальнити знання учнів про текст, вчити розпізнавати типи текстів, їх стиль, складати художні тексти за початком, серією малюнків і планом.

Розвивати зв’язне мовлення, увагу, вміння слухати, поповнювати словниковий запас.

Виховувати чуйність, дбайливе ставлення до природи, любов до рідної мови.

 

Обладнання: серія малюнків, картки для складання асоціативного куща, підручник «Українська мова» 3 кл. М.Д.Захарійчук, М.Д.Захарійчук «Зошит з розвитку писемного мовлення»3 кл., мультимедійна презентація, комп’ютер, проектор.

 

Хід уроку.

І. Організація класу.

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Вступна бесіда
  •      Сьогодні у нас незвичний день. Адже 9 листопада ми щороку відзначаємо День української писемності та мови. Винятком не став і цей рік. Сьогодні нас чекає багато цікавого, а головне пізнавального. Девізом нашого уроку є слова Ліни Костенко «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу».

 

- Отже, починаймо наш урок. Промовляємо разом.

На уроці рідну мову

Будемо вивчати

Отже, будьте всі уважні,

Щоб її нам краще знати

 

 

 

 

  1. Мозковий штурм

Прочитайте речення. Чи можна їх назвати текстом? Чому?

 

Сушить і складає їх у своєму дуплі.

Білочка готується до зими.
Вже осінь.
Не страшна звірятку зима.
Цілий день вона носить горіхи, жолуді.

 

Визначте, у якому порядку слід розташувати речення, щоб вийшов текст?

  • Молодці. Добре справились із завданням

 

  1. Бесіда з учнями

- Що називається текстом?

(Текст – це група речень, які розміщені послідовно й пов'язані   між собою за змістом)

 

- З яких частин складається текст?

 

(Зачин, основна частина, кінцівка)

 

Знаємо ми, як потрібне навчання.

Мріємо мову вкраїнську вивчать.

Розповідь, опис і міркування –

Це типи текстів, що треба всім знать.

 

- Які типи текстів ви знаєте?

(Текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування)

 

- Що таке текст-розповідь?

Текст-розповідьце текст, у якому йдеться

про події, пов'язані між собою, про дії героїв (персонажів) розповіді.

 

- Що ми називаємо текстом-описом?

Текст-опис – це словесне зображення предмета, істоти, явища, місцевості, приміщень

 

- Як ви розумієте поняття текст-міркування?

Текст-міркування доводить, переконує.

 

- Які є ще види текстів?

(Діловий, науковий, художній)

 

  •          Які ознаки ділового тексту?

 

Діловий текст – це текст документів. Цей текст має бути коротким і чітким. Він не містить виражальних засобів (пестливих слів, порівнянь та ін.)

Наприклад, оголошення, закони, накази

 

  •          Які ознаки наукового та художнього текстів?

 

У наукових текстах подається коротке й точне повідомлення про предмет

Наприклад, правила в підручниках

 

Тексти літератури (казки, оповідання, вірші) називають художніми.

У цих текстах присутні виражальні засоби

 ( пестливі слова, порівняння, слова з переносним значенням та ін.).

 

  •     Що ми називаємо планом тексту?

План тексту – це назви (заголовки) частин тексту, розміщені послідовно за змістом.

 Речення плану можуть бути розповідні, питальні, спонукальні.

 

  •          З якою метою ми складаємо план до тексту?

План допомагає відновити зміст прочитаного.

 

3.Вправа «Асоціативний кущ»

 

  •     Отже, підсумуємо. Які  асоціації виникають у вас зі словом «Текст»?

( Абзац, план, заголовок, текст-міркування, художній текст, кінцівка, текст-опис, зачин, основна частина )

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Фізкультхвилинка

 

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

 

1.Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми будемо письменниками. Саме завдяки письменникам ми в своїй уяві можемо потрапити на дно океану, невідому планету чи в надра землі; радіємо і сумуємо разом із героями їхніх творів, переборюємо з ними різні труднощі, і взагалі, кожна гарна книжка - це цікавий світ думок, пригод, знахідок. А допоможуть нам попередні знання і серія малюнків.

  1. Робота з загадкою.

У коробці він лежить,

Стрічкою  обв'язаний ,

Під папером там пакунок,

Захований  … (Подарунок)

 

  •                 Так, це подарунок. Ви всі любите отримувати подарунки на свята, на День народження. Ось і героїня нашої розповіді також отримала подарунок. А який, ви дізнаєтесь, коли прочитаєте початок розповіді в «Зошиті з розвитку писемного мовлення». (с.10)

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1. Робота в парах  (Робота за підручником с. 54, впр. 114)

  •    Розгляньте малюнки. Розкажіть, що було спочатку, що – потім, що –  на останку.
  •  Прочитайте план, який подано в «Зошиті з розвитку писемного мовлення».
  • Доберіть до слів назви ознак.

Мишка (яка?)...

Хатка (яка?)...

Весна (яка?) …

Зернятко (яке?)...

Паросток (який?)...

Дівчинка (яка?)...

  • Дайте усні відповіді на запитання, використовуючи потрібні слова з дужок.

 

2. Самостійна робота. Складання художнього тексту

— Складіть продовження розповіді, використовуючи план і сюжетні малюнки.

 

3. Перевірка і редагування учнівських робіт

4. Вправа  в зошиті(с.51)

  • Розфарбуйте малюнки до складеної вами казки
  • Розфарбуйте рукавичку, яку подарувала Оленці бабуся.

 

VІ. Підсумок уроку

1. Бесіда

- Чи сподобалося вам  сьогодні на уроці?

- Які труднощі виникли під час написання творчих робіт?

 

2. Вправа «Продовжте речення».

-  Я сьогодні на уроці зацікавився…

  •  Я навчився…
  •  Я запам’ятав…
  •  Я зрозумів…

 Мені вдалося                                  

 

  1. Гра «Так» чи «Ні»

Діти, а тепер відпочинемо разом. Посміхнемося гуртом.

Зіграти хочеться мені з тобою, друже, в «так» чи «ні».

Тобі питання я даю

Готуй же відповідь свою,

Відповідай, коли мастак

Єдиним словом «НІ» чи «ТАК»

Скажи, співає сам пісні?

Не гайся з відповіддю! (НІ)

Чи вміє плавати гусак?

Ну, що на це ти скажеш? (ТАК)

Скажи мені, червоний мак в січневу пору квітне? (НІ)

А крокодили на сосні

Свої будують гнізда? (НІ)

Чи може віще гір літак

У вишину злетіти? (ТАК)

Узори пишні на вікні

Мороз малює взимку? (ТАК)

Чи достигають навесні

Пшениця й жито в полі? (НІ)

Ріка біжить у далині

Чи є у неї ноги? (НІ)

Чи правда це, що вовк усмак

Наївся груш і яблук? (НІ)

А під кінець скажи мені:

Цікава гра у „ТАК" чи „НІ" (ТАК)

 

 -Молодці!  Дякую вам за роботу. 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Шеремет Марина Ігорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 липня 2018
Переглядів
7139
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку