Урок "Ґрунт. Склад ґрунту"

Про матеріал
Конспект уроку з "Я досліджую світ" для 3 класу за програмою О.Я.Савченко. Метою уроку є формування в учнів уявлення про ґрунт як природне тіло, основну властивість ґрунту – родючість, вивчення складу ґрунту під час дослідів, формування навички дослідницької роботи в учнів.
Перегляд файлу

ЯДС

Урок-дослідження

 

Тема.  Ґрунт. Склад ґрунту.

Мета: Формувати в учнів уявлення про ґрунт як природне тіло, основну властивість ґрунту – родючість,  з’ясувати склад ґрунту під час дослідів, формувати навички дослідницької роботи в учнів.

Розвивати увагу, пам’ять, вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки.

Виховувати бережливе ставлення до ґрунту.

 

Обладнання: кубик Блума, цеглинки, прилади для дослідів, картки з завданням; мультимедійна презентація

 

Використані джерела:

Онлайн сервіс learningapps (інтерактивні вправи «Види корисних копалин», «Корисні копалини»;

Ютуб канал Козак TV (відео «Грунт»);

Дидактичний контент «KM MEDIA ED Profi (відео «Властивості ґрунту»)

 

Тип уроку: комбінований

 

Перебіг уроку

 

І. Організація учнів до уроку. Привітання

Урок природознавства розпочинаємо з вами.
          І займимося сьогодні серйозними справами.
          Розкриємо віконце в чудовий світ природи.
          Тож часу не втрачаємо, зручненько сідаємо
           І швидко роботу розпочинаємо.

ІІ. Фенологічні спостереження

Вправа «Погода».

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Природнича розминка «Чи вірите ви?» (Робота з цеглинками: зелений колір – так, червоний - ні)

- Гірські породи створила людина. (Ні)

- Корисні копалини діляться на три групи. (Так)

- Горючі корисні копали під час горіння виділяють тепло. (Так)

- Нафта - це газоподібна гірська порода. (Ні)

- Корисні копалини відновлюються в природі. (Ні)

- Нерудні корисні копалини використовують на будівництві. (Так)

- Корисні копалини належать до живої природи. (Ні)

2. Інтерактивна вправа “Кубування”

Завдання “Чарівного кубика”

  1.        Опишіть. (Як вона виглядає?)
  2.        Порівняйте. (На що вона схожа?)
  3.        Встановіть асоціації. (З чим асоціюється назва?)
  4.        Проаналізуйте. (З чого вона утворилася?)
  5.        Знайдіть застосування. (Де її використовують?)
  6.        “За” або “Проти”. (Чим корисна, а чим шкідлива?)

3. Індивідуальне опитування

Інтерактивна вправа на освітній платформі learningapps

https://learningapps.org/20168668

https://learningapps.org/22440031

ІV. Мотивація пізнавальної діяльності.

-Уявіть і відгадайте:

Я – тіло неживої природи. Без мене не можуть жити рослини, я є домівкою для деяких тварин. Відмерлі рослини – багатство моє. Відгадайте, хто я?  Допоможе вам у цьому ребус.

 C:\Users\Вова\Desktop\Без названия.jpg

V. Повідомлення теми і мети уроку

-Сьогодні на уроці за допомогою дослідів ми дізнаємось, з чого складається ґрунт; про основну властивість ґрунту – родючість.

VІ. Вивчення нового матеріалу

  1.        Перегляд відео «ґрунт»  на каналі Козак TV( Ютуб) (2хв)

-Що таке ґрунт? (Верхній пухкий родючий шар землі, де ростуть рослини і живуть тварини)

-З чого складається ґрунт? (Презентація шари грунту).  Ви бачите кілька шарів землі, різних за кольором і товщиною. Верхній шар темного кольору – це ґрунт. Під ним залягає світлий шар – пісок. Потім – глина. Ще нижче – каміння. Верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини називається ґрунтом.

-Що таке перегній? (Речовина, що утворюється в результаті розкладу решток рослин і тварин) . Опале листя, рештки відмерлих рослин і тварин повільно перегнивають, утворюючи перегній.

-Якого кольору перегній?

2. Фізкультхвилинка

3. Практичний блок

Дослід 1. Розгляньте ґрунт. Якого кольору? Чи має запах?

Який на дотик? (Сухий чи вологий, теплий чи холодний).  Візьміть серветку , покладіть ґрунт і накрийте іншою серветкою. Придавіть. Що спостерігаєте?

Розпушіть паличкою ґрунт. Чи легко розсипається?

Дослід 2. Вкиньте грудочку ґрунту в склянку з водою. Що спостерігаєте? Розмішайте воду. Злийте її. Що ви спостерігаєте на дні склянки?

Дослід 3. Нагріємо на вогні ґрунт. Над ґрунтом потримаємо тарілку. Що з’явилося на тарілці?

Дослід 4. Продовжуємо нагрівати ґрунт. Що спостерігаємо і відчуваємо? (Дим і запах)Це згорає перегній, де є рештки рослин.

Дослід 5. Прожарений ґрунт покладемо в склянку і розмішаємо. Відстоялася і вода стала прозорою

Капнемо на скляну пластинку зі склянки трохи відстояної води і нагріватимемо до її повного випаровування. Що спостерігаєте? (На скельці залишилося трохи білої речовини). Це мінеральні солі. Який висновок можна зробити? (До складу ґрунту входять мінеральні солі).

Висновок. З чого складається ґрунт? 

4. Робота в зошитах

 5. Властивість ґрунту - родючість. Перегляд відео

(дидактичний контент «KM MEDIA ED Profi) .

VІІ. Формування і вдосконалення знань, вмінь та навичок

  1.        Робота в групах.

1 група

Пояснити кожну з асоціацій.

Ґрунт –багатство, бруд, житло.

2 група

Поясніть словосполучення:

Вода у ґрунті, вода на ґрунті, вода під ґрунтом, вода над ґрунтом.

3 група

Вода у ґрунті. Аргументи “За” або “Проти”. (Чим корисна, а чим шкідлива?)

4 група

Пояснити  прислів’я: «Хто про землю дбає, вона тому повертає».

5 група

Чому у народі так кажуть про крота: живе під землею, а все знає?

6 група

Ознаки: корисний, смачний, темний, таємничий.

Скласти розповідь про ґрунт за допомогою поданих слів – наділяємо предмети нетиповими ознаками.

VІІІ. Підсумок уроку.

ІХ. Домашнє завдання.

Вивчити склад ґрунту і основну його властивість.

  1.        Намалювати схему «Будова землі» -1 група
  2.        Дібрати прислів'я про ґрунт, землю-годувальницю- 2 група

 

docx
Додано
27 січня 2022
Переглядів
1452
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку