Розвиток зв’язного мовлення.(3 клас)
Тема. Складання тексу – розповіді «Осінь зачаровує красою».
Мета: Вчити бачити і розуміти прекрасне в природі, удосконалювати вміння висловлювати свої почуття; допомогти відчути яскравість осінніх барв, розвивати мовлення,збагачувати словниковий запас; виховувати почуття любові до природи, бажання милуватися її красою.
Обладнання: плакат «Дівчина – Осінь», дитячі малюнки,репродукція картини Левітана «Золота осінь», осінні листочки, опорні картки,слова,кубик, музичний супровід.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати нам було неважко.
(кольоротерапія)
У вас на парті лежать кружечки. Візьміть той, який у вас зараз настрій.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. «Очікування»
( на дошці силует дівчини - Осені)
-Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.
(цікавим, навчальним, трохи казковим, продуктивним, загадковим, чарівним, дізнатися, які кольори має осінь )
- Запишіть очікувані результати від сьогоднішнього уроку і вплетіть в косу нашої красуні Осені.
ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності.
Сьогодні у нас особливий урок. Ми помандруємо чарівними стежками красуні, назва якої заховалась у загадці, яку потрібно скласти з розсипаних слів.
Без пензлика, без олівця розфарбувала деревця. (Осінь.)
(виходить учениця Осінь)
Я хочу, щоб яскравим цвітом
Природа чарувала вас,
Щоб так було не тільки влітку,
А й восени й негоди час.
Я хочу, щоб красу уміли
Сприймати серцем люди всі,
Щоб цінували й розуміли,
І поклонялися красі.
Запрошую вас у світ прекрасного, у світ природи. Світ природи, що нас оточує, різноманітний і багатий. Красу форм і кольорів відтворює живопис. Хто пише картини? ( Художник. )
(репродукція картини Левітана «Золота осінь)
-Ви теж бачу намалювали прекрасні малюнки.
Про все це можна розповісти і художніми засобами.
ІV. Основна частина уроку.
1.Легенда (учениця)
За народним переказом Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю Сонце сказало їй забирай все моє багатство, віддаю все моє золото. Будь щирою і люди полюблять тебе.
Осінь як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки.
2.Стратегія «Кубування»
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
-Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
(кидаємо кубик і виконуємо завдання)
1.Що таке текст?
2.З кількох частин складається текст?
3.Що можна дібрати до тексту?
4.Від чого залежить назва тексту?
5.Які бувають тексти?
6.Текст – розповідь - це?
- Осінь – незвичайна пора року. Буває і тепла і холодна, чарівна і дощова. Тому всі вправи з якими ми будемо працювати будуть сприяти зміцненню нашого здоров’я.
(Дихальна гімнастика. Вправа «Свічка»)
3.Робота над складанням тексту.
( на партах листочки з опорними словами, на дошці план)
Словникова робота
Чарівниця – осінь
золоте вбрання
багряне листя
золоті стрічки
різнобарвне листя
осінні барви
План
1.Прийшла осінь до рідного краю.
2.Розкішне вбрання дерев.
3.Вітерець і сонечко – друзі природи.
4.Краса осінніх барв.
5.Усне складання творів.
Осінь (що зробила?)... прийшла, підкралась, прилинула, припливла;
вбрання(яке?)золоте, красиве, чарівне;
берізкам (що зробила?) подарувала, принесла, одягла;
листя(яке?) багряне,різнобарвне, різнокольорове, барвисте, розкішне;
дуб(який?) кремезний, міцний, могутній;
вітерець(який?) грайливий, теплий, лагідний;
сонечко (що робить?) світить, посміхається.
( орієнтовний складений текст)
Група 1
Йде нашим краєм чарівниця осінь.
На ній золоте вбрання. Осику прикрасила багряним листям. Берізкам подарувала золоті стрічки. Клен одягнувся в різнобарвне листя. Могутній дуб зеленіє темним листом. Грайливий вітерець бавиться осіннім листям. Сонечко посміхається.
Чарівниця про всіх дбає. Я захоплююсь красою осінніх барв.
Фізкультхвилинка ( під музику «Падає, падає листя)
6.Записування творів у зошити.
(музикотерапія Чайковський «Пори року))
(на парті опорні картки, а для слабших дітей деформований текст)
Група 2
(Йде, мандрує, крокує) нашим краєм чарівна осінь
На ній (золоте, красиве) вбрання. Осику прикрасила (багряним, червоним) листям. Берізкам (подарувала, принесла) золоті стрічки. Клен (одягнувся, прикрасився) в (різнобарвне, різнокольорове) листя. (Кремезний, могутній)дуб зеленіє темним листом.
Грайливий вітерець бавиться, осіннім листям. Сонечко (сміється, посміхається). Я (милуюся, захоплююсь) красою осінніх барв.
7. Зачитування творів.
- Допоможіть нашій дівчинці – осені одягнути чарівну сукню
(діти прикрашають сукню листочками)
Діти, наші твори ми подаруємо Осені.
Осінь Я понесу ваші розповіді берізкам, кленам, осикам. Нехай вони дізнаються, яка осінь у нашому краї. А вам дарую оці рум’яні яблука
(Осінь роздає яблука дітям)
V. Підсумок уроку.
- Сьогодні на уроці ви вчилися складати твори.
- З яким настроєм ви працювали?
- Чи справдились ваші очікування?
- Підніміть кружечок, який зараз у вас настрій
(сміхотерапія)