Тема уроку. Іменник як частина мови.
Мета уроку: розширити знання учнів про іменник як частину мови; вчити виділяти іменник серед інших частин мови через правильно поставлене запитання; ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот»; розвивати словниковий запас учнів, критичне мислення, пам’ять, увагу; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: малюнки із запитаннями хто?, що?, ілюстрації з теми, картки із завданнями, презентація «Казка про іменник», макет літака, чарівна скриня.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку:
1. Організаційний момент
1.1. Привітання
Ось дзвінок сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок скоріше починаймо!
1.2. Перевірка готовності до уроку
1.3. Перевірка постави
2. Перевірка домашнього завдання
Колективна робота над вправою 246
Перевірка написання слів: зерно, змолоти, стеблинці.
3. Повідомлення теми і мети уроку
- Щоб визначити тему нашого уроку, вам потрібно розв’язати кросворд
3.1. Розв’язування кросворду
Б І Л К А
Т У М А Н
В І Т Е Р
С Н І Ж И Н К А
О С І Н Ь
З И М А
Б У Р У Л Ь К А
1.Ой, яка ж вона гарненька, пишно хвоста і руденька, не звірятко – просто диво, невгамовне, пустотливе. Вгору – вниз, на гілку з гілки. Хто це буде , діти ? ( білка )
2.Сиві воли усе поле залягли . ( туман )
3.Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. ( вітер )
4.Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води (сніжинка)
5.Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає . ( осінь )
6.Хто наткав волокна аж до лісу від вікна ? І сміється, задається
«От така ширина !» ( зима )
7. Що росте догори коренем ? ( бурулька )
- Яке утворилося слово ? (Іменник)
Сьогодні ми розширимо свої знання про іменник, дізнаємось, чим відрізняються іменники – назви істот, від іменників – назв неістот.
Отже, подорожуватимемо ми до країни Іменник на казковому літаку. Нам на допомогу прийде чарівний гном, який буде разом з нами шукати головний скарб цієї країни.
3.2. Перегляд презентації «Казка про іменник»
Перша зупинка «Казкова»
На основі перегляду презентації, спробуйте дати визначення іменнику.
4. Первинне сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
4.1.Каліграфічна хвилинка.
Друга зупинка «Каліграфічна»
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
- Яким повинно бути письмо?
Письмо повинно бути каліграфічним, грамотним.
- Отже, сіли всі рівненько, записали дату, класна робота.
Запишіть каліграфічно такі з'єднання букв:
Зз зз зи зм ма
зима
4.2.Метод «Асоціативний кущ»
Третя зупинка «Асоціації»
іній санки лід
сніжинка З И М А лижі
бурулька сніг мороз
(Запис слів у зошитах)
4.3.Пошукове завдання. Малюнковий диктант
Четверта зупинка «Малюнкова»
Запишіть у першу колонку слова, які відповідають на питання (хто?), а в другу колонку слова, які відповідають на питання (що?).
Білка, сонечко, балерина, лисиця, літак, береза, лікар, хлопчик.
Які іменники відповідають на питання хто?
Які предмети вони називають?
Які іменники відповідають на питання що?
Які предмети вони називають?
Як, на вашу думку, можна відрізнити іменники – назви істот від іменників – назв неістот?
4.4. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
4.5. Робота за підручником.
П’ята зупинка «Чарівна книга»
а) Опрацювання правила (колективно)
б) Вибіркове списування (впр. 248 с.101)
Випишіть із тексту іменники за групами
Назви істот: (хто?)…
Назви неістот: (що?)…
в) Робота над вправою 249 (письмово)
Списати перший абзац тексту, уставляючи пропущені букви. До виділеного слова (свята) дібрати споріднені слова, позначити корінь.
Свята – святковий, святкувати.
5. Узагальнення і систематизація знань
5.1. Робота в групах. Гра «Утвори слово»
Шоста зупинка «Словотворча»
Від імені назв неістот, утворіть іменники- назви істот.
Приклад : Казка – казкар
Школа -
Праця -
Читання -
Мандрівка –
6. Підсумок уроку
6.1. Метод «Незакінчене речення»
Я знаю…
Я навчився…
Я запам'ятав…
- Наш помічник, чарівний гном, передав знайдений нами скарб. Давайте переглянемо, що ж то за скарб ми сьогодні знайшли?
(Скринька зі словом знання)
6.2. Оцінювання учнів
7. Домашнє завдання
І рівень: виконати впр. 250,с 101 та вивчити правило
ІІ рівень: від імені назв неістот, утворити іменники- назви істот (5-6 пар)
ІІІ рівень: спробувати скласти власну казку про іменник