Тема: Загальне поняття про прикметник (питання, значення, роль у реченні).
Значення прикметників у мовленні.
Мета: розширити знання учнів про прикметник. Вчити визначати (впізнавати)
прикметник за питанням, значенням і роллю в реченні. Формувати вміння
доречно вживати прикметники.
Розвивати увагу, спостережливість, зв’язне мовлення, образне мислення.
Виховувати естетичні почуття, повагу до українських народних звичаїв,
любов до природи.
Методична мета: - показати використання інтерактивних методик і технологій на уроках української мови, як засобу свідомого та якісного засвоєння знань та розвитку пізнавальної активності учнів;
- організувати самостійну активність пізнавальної діяльності учнів та самоаналіз роботи шляхом рефлексивної методики.
Загальнопізнавальні цілі:
- знати визначення та поняття прикметника;
- правильно ставить питання та знаходить прикметники в реченні;
- розуміє тему, мету поезій та прозових творів у контексті вивчення прикметника;
- шанує народні звичаї та традиції, прагне вивчати культуру свого народу;
- розуміє роль та значення прикметників у мові.
Тип уроку: урок-казка
Обладнання: зображення дівчини-весни, квіти для вінка, квіти на ручки учнів,
віточки для аналізу уроку, презентація фізкультхвилинки, назви
словникових слів, картки з реченнями, картки для роботи в парах,
квітка для компліментів.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
Вчитель.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Діти.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
І запрощуєм ласкаво
на урок у 3 клас.
Вчитель: Щоб налаштуватись на робота, давайте створимо гарний настрій. Для цього скажемо комплімент один одному: ти сьогодні: гарний, веселий, усміхнений, бадьорий, уважний, спокійний, задумливий, щирий, енергійний, радісний, красивий, спостережливий, активний, слухняний, загадковий, мрійливий
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1. Фронтальна бесіда
- Діти, на яке питання відповідають слова-компліменти, які ви говорили один одному? (Який? Яка?)
- До якої частини мови належать слова, які відповідають на питання який? Яка? Яке? Які? (прикметник)
- Що таке прикметник? (Частина мови, яка вказує на ознаку предмета і відповідає на питання який?яка?яке?які?)
- У ваших руках не просто з’являлася ця квіточка, мені її дала наша гостя, а хто вона ви здогадаєтесь відгадавши загадку.
2.2. Метод «Криголами»
1. Відгадайте загадку.
Прекрасна дівчина прийшла,
Чудові квіти принесла,
Прикрасила сади і парки.
Як звуть цю гарну господарку? (Весна)
2. За початковими літерами дайте характеристику цій порі року, наприклад:
В – весела, вітряна,
Е – енергійна, емоційна,
С – сонячна, святкова,
Н – ніжна, незвичайна,
А – активна, …
3. Повідомлення теми і мети уроку
- До нас завітала весна. Вона звернулась до нас за допомогою. Щоб швидше вступити в свої права в природі, давайте зберемо для весни віночок з українських квітів-оберегів і тоді зима швидше відступить, а ми будемо чекати тепла нашої весни. (Після кожного виконаного завдання квітка прикрашає дівчині-весні віночок)
4. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
4.1. Робота в зошитах (Квітка РОМАШКА-ніжність, вірність, любов )
- Запишіть дату в зошитах. Пропишіть каліграфічну хвилинку
В Е С Н А
Доріжка стежка
- Доберіть прикметники до цих слів. (вузька, лісова, широка)
- Доберіть речення зі словами стежка, доріжка.
(Вузька стежка пролягла поміж дерев.
Лісова доріжка вивела нас на галявину.)
- Назвіть орфограми в іменниках стежка, доріжка. (Щоб перевірити кінцевий приголосний в корені треба змінити слово: стежка-стежинка, доріжка-дорога-на дорозі (чергування г//з//ж)
- Чи можна ці слова назвати синонімами? Доведіть.
4.2. Робота з віршем. (Квітка СОНЯХ – вірність)
- Подаруємо наступну квіточку весні. На ній віршик.
- Прослухайте його і скажіть, які саме ознаки визначає прикметник.
ПРИКМЕТНИК
Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває,
І за кольором впізнає,
І за розміром, і віком,
Яким стане чоловіком,
Почуття він розпізнає,
Про характер думку має,
Про красу і про вроду,
Про навколишню природу,
І про місяць, і про сонце,
Ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точне добирає –
Їх багато дуже має.
Коли хтось про щось спитає,
Тут же він відповідає:
Яка мама? – Добра, щира,
І привітна, співчутлива…
Який тато? – Сильний, мужній,
гарний, чуйний, дужий…
Всіх ознак не перелічиш.
Перевір, якщо лиш хочеш
- Прикметник називає розмір, вік, колір, описує предмет, почуття.
- Навіщо прикметники в мові?
- Пам’ятаєте казку про Царицю Граматику? Які слова вона вишикувала в другий ряд? (Так. Саме прикметники. Хоча за кількістю слів прикметники займають четверте місце (після іменника, займенника, дієслова) вони необхідні нашому мовленню, бо роблять його образним, емоційним).
4.3. Фізкультхвилинка (Квітка ТРОЯНДА – віра, надія, любов)
5. Осмислення, узагальнення і систематизація.
5.1. Робота з підручником (Квітка ЛІЛІЯ – чистота)
Відкрийте підручники на ст..138, вправа 332
- Прочитайте вірш, назвіть прикметники.
- Яким художнім засобом виступають прикметники в художній літературі (епітетом).
- Спишіть вірш, підкресліть прикметники.
5.2. Робота в парах (Квітка ДЗВІНОЧКИ – символ вдячності)
- Ознайомтесь з текстом. Чи можна одразу зрозуміти про яку пору року йдеться?
- Спишіть текст, замість крапок вставте прикметники, працюючи в парах.
Одного … ранку Івась пішов на прогулянку. Іде … лісом. Навколо про щось стиха шумлять … дерева. А он … галявина. На ній — … трава. Через … галявину простелилась … доріжка. Куди вона веде? Мабуть, до … озера. Саме його й шукає Івась.
ПЕРЕВІР:
Одного ясного ранку Івась пішов на прогулянку. Іде весняним лісом. Навколо про щось стиха шумлять сонні дерева. А он простора галявина. На ній — молоденька трава. Через зелену галявину простелилась вузенька доріжка. Куди вона веде? Мабуть, до блакитного озера. Саме його й шукає Івась.
6. Підсумок уроку
6.1. Заключна бесіда
- Діти, подивіться, який гарний віночок у нашої весни. Завдяки вашій старанній роботі та знанням Весна зовсім скоро прийде і до нашого рідного краю.
- На згадку про наш урок вона дарує вам чарівні квіточки. Напишіть на своїй квіточці, яким був для вас цей урок і прикрасьте ними весняну галявину.
6.2. Повідомлення домашнього завдання з інструктажем