На протязі уроку була організована робота для розуміння учнями важливості милосердя у суспільстві . Робота в групах дала можливість учням знайти шлях вирішення проблеми та зробити правильний висновок.
Тема. Що таке милосердя.
Мета. Розкрити зміст понять «милосердя», «альтруїст», «егоїст»;
формувати власне ставлення до прояву милосердя; розвивати в
учнів навички робити самоаналіз своїх вчинків; виховувати
гуманне ставлення до оточуючих.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: засоби мультимедіа, ілюстрації до теми.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Створення доброзичливої атмосфери.
Вчитель.
Доброго дня! Прошу Вас, діти, прислухайтесь до звуків, що лунають у нашому класі, до стану вашої душі та уявіть, що кожен із нас має у своєму внутрішньому світі струмок чистоти, який дає нам духовну силу, вміння приймати правильні рішення. Адже кожна хвилина нашого життя – це вибір. Вибір поведінки, вибір життєвого шляху. І ця духовна сила буде необхідна сьогодні під час нашої бесіди, вона допоможе збагатити ваші душі новими відчуттями. Тож візьміться за руки, потиском долоні передайте краплинку своєї чистоти товаришам, щоб бути відкритими і відвертими один перед одним.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Слово вчителя.
Усе це поступово виростає з насіння: корінь,стебло, листя.
2. «Мозковий штурм»
Чи знаєте ви ті людські якості, що роблять її душу прекрасною?
( На партах в учнів лежать листочки. Учень, який називає ту чи іншу людську рису, записує на листочок і передає вчителю. Коли усі листочки складаємо разом, то має вийти слово «милосердя»).
III. Оголошення теми, мети уроку
Діти, у нас вийшло слово «милосердя». Це тема нашого сьогоднішнього заняття.
Щоб ви хотіли дізнатись на уроці ?
IV. Сприйняття та засвоєння нових знань.
1. Повідомлення учня про милосердя.
2. Словникова робота.
Милосердя – діяльне прагнення допомогти кожному, хто має в тому потребу.
3. Розповідь вчителя.
Милосердя є втіленням високої любові до свого ближнього. У християнському віровченні обов’язком кожної людини визначено такі милосердні вчинки:
- голодного – нагодувати
- спраглого – напоїти
- нагого – одягнути
- подорожнього – прийняти і нагодувати
- недужого і ув’язненого – відвідати
- померлого – поховати.
Виявом духовного милосердя є добра порада,слова втіхи.
Христос казав: «Люби ближнього, як самого себе».
Діти, як ви вважаєте, кого ми називаємо своїми ближніми?
Я пропоную вас послухати уважно «Притчу про доброго самаритянина».
4. Інтерактивна вправа «Капелюхи»
Але перед тим, пропоную об’єднатися у малі групи. Наші групи будуть називатися за кольором капелюха. Я роздам вам капелюхи, там записані завдання, які ви маєте виконати.
Запитання до групи.
1.Що сталося з чоловіком?
2. Як розвивалися події?
Запитання до групи.
1. Що можна назвати трагічним у тому що сталося?
2. Як можна оцінити вчинок священика і Левіта?
3. Що могло статися найстрашніше?
Запитання до групи.
1. Які почуття виникли у вас під час перегляду відеоролика?
2. Що, на вашу думку, відчували :розбійники, подорожній, священник і Левіт, самарянин?
Запитання до групи.
1.Чи можна сказати,що подорожньому пощастило?
2. Чи можливі якісь позитивні зміни по відношенню до інших людей у священика і Левіта?
Запитання до групи.
Вчитель.
То хто є ближній?
5. Бесіда.
Чи доводилося вам проявляти милосердя?
Як навчитися бути милосердним?
6. Робота в групах.
Завдання.
Потрібно обрати зображення, на якому люди проявляють милосердне ставлення до оточуючих. Пояснити свій вибір.
7. Проблемне запитання.
Яке життєвий шлях обрала собі Мати Тереза, судячи зі слів її молитви?
8. Словникова робота.
Альтруїзм - безкорислива турбота на благо інших людей.
9. Поетична хвилинка.
Учень читає напам’ять вірш «Квіти для мами»
1.З персонажем якої казки ви б порівняли торговця?
2.Чому саме Кай?
10. Метод «Незакінчене речення»
Учні спробують продовжити речення.
11. Словникова робота.
Егоїст – людина, яка нехтує інтересам інших людей заради власних.
V. Застосування набутих знань.
Робота з підручником (ст. 115)
VI. Підсумок уроку.
VIІ. Домашнє завдання.
VIІІ. Рефлексія
«Метод мікрофон»