Розробка уроку:
«Шлях до незалежності: Джейн Ейр і Шарлотта Бронте»
«Поважай себе настільки, щоб не віддавати всіх сил душі та серця тому, кому вони не потрібні і в кому це викликало б тільки зневагу»
— Шарлотта Бронте
Тема: Шлях до незалежності: Джейн Ейр і Шарлотта Бронте
Мета: розглянути питання свободи й незалежності в творі Шарлотти Бронте, порівняти боротьбу головної героїні й одночасно боротьбу авторки; поглиблювати навички аналізу художнього твору,розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, навички роботи в групах, сприяти розширенню літературного світогляду школярів.
Обладнання: портрет письменниці, текст роману Шарлотти Бронте "Джейн Ейр", презентація, картки, мультимедійна дошка.
Тип уроку: урок-бесіда.
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу.
Організаційний момент: привітання, перевірка готовності до уроку
ІІ. Оголошення теми, мети та епіграфа уроку.
Вчитель зачитує цитату (на мультимедійній дошці) :
«Жінки взагалі вважаються спокійними, проте жінки відчувають так само, як і чоловіки, вони мають ту саму потребу виявляти свої здібності і шукають поля діяльності так само, як і їхні побратими чоловіки, вони страждають від суворих обмежень та застарілих звичаїв так само, як чоловіки страждали б на їхньому місці. Отож дуже вузьку думку висловлює привілейована стать, заявляючи, що жіноцтву лишається тільки пекти пудинги, плести панчохи, грати на роялі та вишивати сумочки. Нерозважно ганити або висміювати жінок, якщо вони намагаються робити або вивчати щось більше, ніж те, що визначено звичаєм для їхньої статі».
Показує три картки зі словами: «Свобода», «Незалежність» «Рівноправ’я». Просить учнів пов’язати ці слова з цитатою і з твором Шарлотти Бронте «Джейн Ейр» (бесіда за твором).
ІІІ.Робота в групах.
Становлення Джейн Ейр : еволюція незалежності в творі. Учні діляться на декілька груп по 5-6 чоловік. Їх завдання «прожити» становлення героїні, знайшовши уривок з кожного етапу формування її характеру і її прагненню до незалежності.
Підказки (на мультимедійній дошці):
Дитинство: бунт проти залежності від місіс Рід
Школа Ловуд – загартування незалежного характеру
Втеча від залежних стосунків з Едвардом
Спадок Ріверсів –матеріальна свобода
Джейн – містер Рочестер
IV. Перегляд уривку з фільму: https://www.youtube.com/watch?v=hIOPKIz9dsk
V. Обговорення питань в групах :
1 група:
1. Як ставилися до сироти Джейн у родині місіс Рід?
2. Чому дівчинка опинилася в червоній кімнаті?
3. Чому Джейн вважали зіпсутою і невдячною навіть слуги у маєтку в Гейтсхіді?
4. До чого призвели постійні знущання над дівчинкою?
5. Чому тітка вирішила віддати Джейн на навчання у Ловуд?
2 група:
1. Розкажіть про життя Джейн в Ловуді.
2. Які випробування випали на долю Джейн Ейр в Ловуді до приїзду містера Брокльхерстра?
3. Чи можна сказати, що вони зломили дух Джейн?
4. Що вона досягла з моменту, як Брокльхерст звинуватив її у брехні?
5. Чому Джейн врешті вирішила залишити роботу у Ловуді?
1. Які перші враження Джейн отримала в будинку Торнфілд?
2. Якою була перша зустріч Джейн і містера Рочестера?
3. Як Рочестеру вдалося викликати ревнощі Джейн?
4. Що перешкодило здійсненню щасливих мрій Джейн?
5. Як ви думаєте, чому Джейн не хотіла залишитися з Едвардом?
1. Де знайшла притулок Джейн після втечі з Торнфілда?
2. Чи розлюбила вона Рочестера?
3. Про що свідчить той факт, що Джейн розділила свій спадок між усіма Ріверсами?
4. Чому Сент-Джон запропонував саме Джейн стати його дружиною?
5. Як Джейн сприйняла пропозицію Сент-Джона?
1. Чому дівчина вирішила відвідати Торнфілд?
2. Розкажіть, як закінчилася історія кохання Джейн Ейр та Едварда Рочестера.
3. Що відомо про подальшу долю всіх інших героїв роману?
4. Чи можна вважати ,що Джейн стала незалежною?
5. Чи отримала вона рівноправ’я у шлюбі з Едвардом?
V. Аналіз таблиці. Порівняння автора і героїні:
Критерії порівняння |
Шарлотта Бронте |
Джейн Ейр |
Родина
|
Багатодітна родина англіканського священика. Мати рано померла. |
Після смерті батьків переїздить до родини дядька, який теж згодом помирає. |
Зовнішність і риси характеру |
«Я згадую схвильовану, збентежену постать, маленьку руку, великі чесні очі…Вона справила на мене враження дуже чистої істоти, людини високих помислів». Вільям Теккерей |
«Ви думаєте, що, коли я бідна, безрідна, некрасива і мала на зріст, у мене немає душі, немає серця? Ви помиляєтесь! У мене є душа, як і у вас, і серце також!» Шарлотта Бронте |
Освіта і виховання |
Спочатку сирітський притулок Коун-Брідж, потім школа в Ро-Геді, де вона отримала чудову освіту, яка допомогла розвинутися її природному письменницькому дару, і знайшла вірних подруг, котрі підтримували її впродовж усього життя. |
Ловудська школа для дівчаток, у якій потім працювала вчителькою. Ця школа стала справжнім випробуванням на міцність і витривалість ,загартувала фізично і морально, дала можливість пізнати справжню дружбу.
|
Життєві випробування |
Рання втрата матері, суворість батька, смерть сестер і брата – все це знайшло |
Знущання тітки та її дітей над бідною сиротою, брехня містера Броклгерста, розчарування обманом |
|
відображення у творах письменниці. |
коханого не зламали, а лише загартували її. |
Досягнення незалежності |
Спочатку було видано спільну з сестрами поетичну збірку, а потім роман «Джейн Ейр» ,що приніс всесвітнє визнання.
|
Отримує фінансову незалежність разом зі спадком багатого дядька , рятує з пожежі містера Едварда , стає його дружиною і господинею маєтку Торнфілд. |
VІ. Підведення підсумків. Ключові питання:
Що призвело до духовного розквіту Джейн Ейр?
Чи вважаєте ви, що Джейн Ейр підняла революційне для того часу питання свободи і рівноправ’я?
Чи вдалося їй повністю стати незалежною?
Який розвиток сюжету ви прогнозуєте далі?
Чи актуальні зараз проблеми рівноправ’я жінки у суспільстві?
VII. Рефлексія
1. Що нового дізнались?
2. Про що з обговореного сьогодні ви не задумувались, коли читали твір?
3. Чи задоволені своєю роботою?
VIII. Домашнє завдання:
Напишіть твір-мініатюру «Якою я уявляю свободу для сучасної жінки».