Урок узагальнення з теми "Синоніми й антоніми",який можна провести у формі змагань,що дуже цікаво учням цього віку-це дасть можливість учителю не тільки перевірити й закріпити знання, а й організувати роботу в групах
5 клас
Тема. Узагальнення вивченого з лексики (синоніми та антоніми)
Мета: повторити й закріпити знання про синоніми й антоніми; вміти знаходити іх в речення; підбирати синонімічні та антонімічні пари; використовувати їх у мовленні; розвивати увагу.мислення;поповнювати словниковий запас.
Тип уроку:узагальнення
Перебіг уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Діти! До нас надійшов лист від давно знайомого графа Параграфа. Він запрошує у володіння цариці Лексики. Пропонує цікаво і корисно провести час, ще більше заприязнитися з Синонімами та Антонімами.
Але чи готові ви до цієї подорожі, під час якої можуть виникати певні труднощі? А щоб їх долати, треба знання добрі мати.
ІІІ. Робота над темою уроку
Насупилось небо, і плаче хмаринка,
А поле сміється щасливо і дзвінко,
Бо сльози хмаринки несуть урожай,
Як сльози ті звуться? Ану, відгадай?
(дощ)
Вести – справу, людину, машину, щоденник, протокол, збори. Війну, лінію, політику, урок.
Підняти – сільське господарство, книжку, тривогу, шум, голос, цілину, руку, справу, рівень води.
(Борщувати, вживати, гамати, гризти, годуватися, жерти, зажувати, ковтати, лопати, наминати, перекусити, призволятися, смакувати, ласувати, споживати, сьорбати, теребити, тріскати, трощити, лузати, укласти, уминати, уплітати, хрумати)
Складіть синонімічні пари (смужки розрізані)
Вада - недолік, хиба
Варта - сторожа
Відраза - огида
Вітер ---буревій
Вогнище – багаття
Ворожість – неприязнь
Відвертість – прямодушність
Враження – ефект
Врода – краса
В’язниця - тюрма
6. Доберіть синоніми до прикметників у словосполученнях:
тихий спів - приглушений;
тиха людина - мовчазна;
тиха течія — повільна;
тихе життя — спокійне,
8. Випишіть антонімічні пари з вірша.
Антоніми
Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий — ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
Якщо перший брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той мовчить, а той кричить.
Той стоїть, а той біжить.
Той правдивий і сміливий,
Той брехливий, полохливий.
Той великий, той малий.
Той розумний, той дурний.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою,
Стрілись вороги в бою...
Із високим стрівсь низький,
Із гладеньким - шкарубкий.
Стрів білявого чорнявий,
Огрядного – худорлявий.
На сумного йшов веселий,
На тендітного – дебелий.
Ця виснажлива війна –
Нині сива давнина.
Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились
Дуже горді, незалежні,
В мові ці слова живуть,
Їх антонімами звуть.
Ключ: підкресливши перші букви у дібраних словах. Прочитаєте термін.
Пасивний - активний
День – ніч
Голосно – тихо
Песиміст – оптиміст
Вчений – неук
Вітчизняний – іноземний
Багато - мало
Сухий асфальт – мокрий
Сухий хліб - свіжий
Сухе дерево - зелене
Свіже молоко - кисле
Свіжа газета - давня
Свіжі вареники – вчорашні.
ІV. Підсумок уроку.
Незакінчене речення. Найбільше запам’ятав…
До сьогодні не знав,,,,,але таепер знаю…
Сподобалося…..
V. Домашнє завдання. Скласти міні-твір,використовуючи антоніми чи синоніми «Мої друзі»