Урок "Склад. Наголос. Орфоепічний словник і словник наголосів. Вимова наголошених і ненаголошених голосних".

Про матеріал

Розробка уроку для 5 класу з української мови з використанням здоров"язберігаючих технологій на тему

"Склад. Наголос. Орфоепічний словник і словник наголосів. Вимова наголошених і ненаголошених голосних".

Перегляд файлу

Тема:    Склад. Наголос. Орфоепічний словник і словник наголосів. Вимова наголошених і ненаголошених голосних.

 

Дата проведення: 

Мета: узагальнити  та поглибити знання учнів про склад та наголос; ознайомити з орфоепічним словником

Завдання:

  • формувати вміння та навички ділити слова на склади;
  •  правильно вимовляти наголошені і ненаголошені голосні; дати поняття про орфоепічну помилку; 
  • збагачувати словниковий запас школярів;
  • виховувати наполегливість у праці, бажання вчитися;
  • продовжити формування знань учнів що рух – це життя.

 Обладнання, дидактичний матеріал:

ІКТ, картки, словник наголосів, орфоепічні словники.

Тип уроку:  засвоєння нових знань.

Категорія: учні 5 класу.

Тривалість уроку: 45 хв.

ХІД УРОКУ

Час уроку

Форма організації роботи учнів

Методи навчання

Зміст

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ: 3 – 4 ХВ.

3 хв.

Фронтальна

Практичний

  1. Дихальна вправа (за технологією О.  Дубогай «Навчання в русі»)
  • Гіпервентиляція легенів (вдих – видих).
  • Глибокий вдих.
  • Затримка дихання на 20 секунд.
  • Подовжений видих з голосним промовлянням двозначних цифр (Який сьогодні день у тижні? (3.) Який зараз урок по черзі? (1). Рахуємо 30,31..
  1. Психологічний настрій на урок «Автотренінг» (Додаток 1).

 

ПІДГОТОВКА УЧНІВ ДО АКТИВНОГО Й УСВІДОМЛЕНОГО ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ: 6-7 ХВ.

3 хв.

Фронтальна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В парах

Словесний

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Індуктивний

  1. Актуалізація опорних знань учнів:

Вправа «Мікрофон»

  • Яка частина мови називається складом?
  • Який склад називається відкритим?
  • Який склад називається закритим?
  • Що називається наголосом?

                   Яке коріння – таке й насіння!

Завдання: поставити наголоси у словах коріння, насіння.

  1.          Оголошення девізу уроку та валеологічної теми уроку:

Девіз: «Яке коріння – таке й насіння!»

Валеологічна тема: Значення та необхідність піклуватися про своє здоров’я «Пізнай себе»

2 хв.

Фронтальна

Індуктивний

  1. Мотивація пізнавальної діяльності:

Записати слова поділивши їх на склади. Від чого залежить кількість складів у слові? (Додаток 2)

  1. Повідомлення теми та мети  уроку.

Закріплення вивченого матеріалу: 15-16 ХВ

5 хв.

Групова

Індуктивний

  1.  Робота з текстом (Додаток 3)

5 хв.

Фронтальна

Словесно - практичнгий

  1. Робота з підручником

(Додаток 4)

3 хв

В парах

Частково-пошуковий

  1. Гра «Зміни слова» (Додаток 5)

 

5 хв

Групова

Практичний

  1. Вправа « Постав наголос в словах» (Додаток 6)

2 хв.

Фронтальна

Частково-пошуковий

  1. Дослідницька робота (Додаток 7)

Систиматизація та узагальнення знань, умінь і навичок: 8 хв.

5 хв.

Групова

Словесний

  1. Творче конструювання (Додаток 8)

3 хв.

Групова

Практичний

  1. Гра «Найшвидший» (Додаток 9)

ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ

2 хв.

Фронтальна

Практичний

  1. Фізхвилинка (Додаток 10)

Підсумок уроку: 4 хв.

4  хв.

Фронтальна

Словесно -  практичний

  1. Дати відповіді на запитання (Додаток 11)

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ: 3 хв.

3 хв.

Фронтальна

Словесний

Оцінювання.

Домашнє завдання (Додаток 12 )

Подяка учням за роботу на уроці.

 

Додаток №1. «Автотренінг»

Я – учень. Я ходжу до школи.

Мене навчають вчитись.

Я все розумію.

Я все хочу знати.

Додаток № 2 Поділити слова на склади. Від чого залежить кількість складів у слові?

     Стоїть, майбутнє, родина, колектив, здоров’я, лікування, словник.

 

Додаток № 3  Робота з текстом. Прочитати текст мовчки

Текст:  Здоров’я.

          Всі діти знають, що здоров’я – основна складова успішного майбутнього. Здоров’я складається при народженні дитини та укріплюється протягом усього життя. Здоровий організм у тієї людини, яка веде здоровий спосіб життя.

  • Виписати з тексту спочатку одно-, два-, потім трискладові слова.
  • Позначити наголос у кожному слові.
  • Зробити синтаксичний розбір третього речення.

Бесіда:

     1. Чи справді здоров’я запорука майбутнього?

  1. Ваше здоров’я закладалося з дитинства?
  2. Що треба робити щоб бути здоровим?

 

Додаток № 4

Підручник http://pidruchnyk.com.ua/132-ukrayinska-mova-yermolenko-sichova-5-klas.html  стр.116

 

Додаток № 5

За допомогою наголосу змінити слово.

Замок, орган, приклад, змія, кульки, мука.

   Додаток  № 6 

Орфоепічна робота: поставити наголоси в словах.

   Читання, догляд, зір, завдання, подруга, харчування, донька, звичка, ознака, вірші, приятель, живопис, культура, високо, середина, спадковість, генетика, родина.

Перевірити правильність написання за словником.

 

Додаток  № 7  З орфоепічного словника виписати 10 слів які стосуються здорового способу життя, поставити наголос.

Гігієна, мило, чистота, прибирання, закалювання, спорт, туризм, харчування, вправа,здоров’я.

http://bookre.org/reader?file=1341457&pg=1

Бесіда:

  • Що таке здоров’я?
  • Від чого залежить ваше здоров’я?
  • Як треба піклуватися про своє здоров’я?
  • Що краще буди здоровим чи хворим?
  • Хто навчає вас буди здоровим?

 

Додаток  №8   Творче конструювання.

Поставити наголос у словах та скласти із ними речення.

Брати (рідні) – брати (участь), дорого (дальня) – дорога (людина).

 

 

Додаток №9 Гра «Найшвидший»

Хто швидше підніме картку з цифрою, що вказує на кількість складів у слові.

  Склад, фонетика, орфоепія, наголос, відкритий, закритий, словник, граматика, насіння, здоров’я, приклад, дерево.

 

Додаток № 10 «Фізкультхвилинка»

Несиметрична гімнастика, проводить учень.

 

Додаток № 11  Усна робота.

Дати визначення:

Склад – це…

Склад – це…

Закрити склад – це…

Відкритий склад – це…

Наголос – це…

Орфоепія вивчає -…

Здоров’я – це…

Спадковість – це…

 

Додаток № 12 

Домашне завдання (за вибором)

  • Виконати вправу з підручника.
  • Підготувати розповідь для школярів молодших класів про орфоепічний словник.
  • Написати рекламу словника наголосів.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 березня 2018
Переглядів
7368
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку