Урок "Складне речення з різними видами зв’язку "

Про матеріал
План-конспект уроку з української мови в 9 класі "Складне речення з різними видами зв’язку "
Перегляд файлу

Тема. Складне речення з різними видами зв’язку

Мета:сформувати поняття про складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку, навчити визначати основні ознаки складних конструкцій, їх структуру; формувати вміння визначати вид складного речення з різними видами зв’язку ; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати любов та повагу до творчості Шевченка

 

                                          Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Перевірка домашнього завдання

                      Робота над помилками

Записати речення, вставляючи пропущені літери та розставляючи розділові знаки

Т…хесен..ко віт..р віє степи лани мріют.. між ярами над ставами верби з..л..ніют..

                     Теоритична розминка

  • Яке речення називається складним?
  • Які є види складного речення?
  • Яке речення наз. складносурядним? Яке складнопідрядним?
  • Що являє собою безсполучникове речення?

III. Оголошення теми, мети уроку

IV. Робота над темою уроку

                           Пояснення нового матеріалу

                                      ( презентація)

Складне речення з різними видами зв’язку

  • Cкладне речення з сурядним і підрядним зв’язком

Шевченків  «Кобзар» викликав любов до рідного слова, яке було вигнане з ужитку, а тепер воно заблищало новим змістом і новими барвами

 

  • Складне речення з сурядним та безсполучниковим зв’язком.

Збулись Шевченкові слова пророчі, і час оновлення настав, і

темні просвітились очі, вчорашній раб Всесильним став.

 

         - Складне речення з безсполучниковим та підрядним      зв’язком.

Тарас Шевченко – це не тільки поезія, Тарас Шевченко – це дух, який в усі часи витатиме над нашою землею

 

  • Складне речення з безсполучниковим, сурядним та підрядним зв’язком

Надвечір хуга втихла, хмари на заході почервоніли, сніг стужавів і гостро заблищав, а повітря стало таким прозорим, що було далеко видно голі дерева понад шляхом.

 

Робота з підручником

( с.142, 146)

Робота з текстом (усно)

Він належить вічності

Тарас Шевченко народився на україн­ській землі, під україн­ським небом, проте він належить до тих людей-світочів, що ста­ють дорогими для всього людства і що в пошані всього людства знаходять своє безсмертя. Він був поетом, якого ми до того не мали: поетом для всіх, пое­ том народним, поетом гноблених, але не скорених.

    Відкрите серце народного співця щедро ввібрало в себе

мо­гутній волелюбний дух україн­ського народу. В тій невеликій книжці, що ім’я їй «Кобзар», клекоче ціле море горя народного, в ній — невольницький поклик до помсти і порив до свободи, муд­ рий розум гуманіста і ніжна чарівна краса україн­ської пісні… (О. Гончар)

 

 

                  Гортаючи сторінки «Кобзаря»

                  ( пошукова робота в групах)

Виписати речення

1.Cкладне речення з сурядним і підрядним зв’язком

  • 2. Складне речення з сурядним та безсполучниковим зв’язком.

3. Складне речення з безсполучниковим та підрядним зв’язком.

  • 4. Складне речення з безсполучниковим, сурядним та підрядним зв’язком

Ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів, сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів

      Он глянь: у тім раї, що ти покидаєш, латану свитину з каліки знімають

         Ми вкупочці колись росли, маленькими собі любились, а матері на нас дивились та говорили, що колись одружимо їх.

Сонце заходить, гори чорніють, пташечка тихне, поле німіє,

радіють люди, що одпочинуть, а я дивлюся і серцем лину в темний куточок на Україну

 

            Відеофільм «Шевченко- художник»

 

                    Коментоване письмо

Записати речення, зробити його повний синтаксичний розбір.                        

З іменем Шевченка Україна перетнула всі паралелі й меридіани, і скрізь, де на планеті ступала нога українця, народжувалися школи імені Тараса Шевченка, друкувався і перекладався мовами світу «Кобзар»

 

   

 

 

                  Мить творчості

 Із простих речень скласти складні речення з різними видами зв’язку

У Києві поет познайомився з Костомаровим. Він загітував Шевченка до Кирило- Мефодіївського братства. Воно поширювало ідеї словянського єднання. Всі члени його відзначалися високою культурою.

 

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Вивчити   27-28, виконати впр. 283, *285

 

docx
До підручника
Українська мова 9 клас (Авраменко О.М.)
Додано
16 січня 2023
Переглядів
877
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку