Урок "Складне речення" (закріплення вивченого матеріалу)

Про матеріал

Мета:

*закріпити й узагальнити знання учнів про складні речення; формувати вміння та навички визначати види складного речення, правильно вживати розділові знаки;

*розвивати та вдосконалювати навички грамотного письма, усного й писемного мовлення, творчі здібності учнів, уміння спостерігати та узагальнювати;

*сприяти вихованню розуміння добра, милосердя та співчуття.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Урок української мови

в 9 класі

на тему:

„Складне речення”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель української мови

та літератури

Олександрівської філії

КЗ «Олександрівське НВО № 1»

                                                                       Мовчан Альона Василівна

 

 

 

 

Тема. Складне речення.

Мета:

          *закріпити й узагальнити знання учнів про складні речення; формувати вміння та навички визначати види складного речення, правильно вживати розділові знаки;

*розвивати та вдосконалювати навички грамотного письма, усного й писемного мовлення, творчі здібності учнів, уміння спостерігати та узагальнювати;

*сприяти вихованню розуміння добра, милосердя та співчуття.

Обладнання: епіграф, підручник, дидактичний матеріал, картки з

завданнями, «дерево добра».

Тип уроку: урок-дослідження.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент.

1. Слово вчителя.

- Доброго дня, діти та гості. Вітаю Вас на уроці рідної мови. Прошу зібрати всю Вашу енергію, знання, навички. Подивіться, будь ласка, у вікно, візьміть від сонечка промінці радості й тепла, посміхніться щиро один одному. І нехай наші серця наповняться добром, милосердям, терпінням. Бажаю успіхів на уроці!

 

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота з підручником.

- Перегляньте вивчений матеріал про складне речення (складносурядне, складнопідрядне, безсполучникове).

2. Мозкова атака.

- Які речення називаються складними?

- На які види поділяються складні речення?

- За допомогою чого ми можемо розрізняти типи складних речень?

- Чим відрізняються сполучники від сполучних слів?

- Як ми можемо утворити складні речення із простих?

- На які типи поділяються складносурядні речення?

- На які типи поділяються складнопідрядні речення?

- Які є типи безсполучникових речень?

- Обґрунтуйте вживання розділових знаків у складних реченнях?

 

III. Мотивація навчальної діяльності школярів.

1. Робота з текстом.

-  Прослухайте текст, визначте мету нашого сьогоднішнього уроку. Виберіть речення, яке вам найбільше запам'яталося, щоб взяти його за епіграф до уроку.

Найбільша цінність у житті - добро, розум, цілеспрямованість. Добро гарне тим, що воно спрямоване не на себе, а на інших людей. Потрібно жити так, щоб приносити добро людям, полегшувати їхні страждання, давати радість... Хіба не в цьому справжнє людське щастя?

А щастя, безумовно, досягає тільки той, хто прагне зробити щасливим інших.

 

IV. Оголошення теми, мети уроку.

1. Читання епіграфа.

Щастя досягає тільки той,

хто прагне зробити щасливим інших.

Народна мудрість

 

V. Узагальнення вивченого матеріалу.

1. Репортаж за вивченою темою.

- Кожній групі було дане випереджувальне завдання презентувати складні речення. Зараз Вам випадає можливість стати науковцем і представити свої напрацювання.

 

рівноправні частини;

І група       ССР         сполучники сурядності (і, й, та, а, але, чи... чи...);

єднальні, протиставні, розділові;

тире, кома, без коми, крапка з комою.

 

нерівноправні частини;

одна-головна, друга-залежна;

    сполучники підрядності (щоб, як, коли, хоч...);

ІІ група   СПР   сполучні слова (котра, що, який, де, куди);

означальні, з'ясувальні, обставинні;

обставинні - місця, часу, допустові, мети, умови, порівняльні, наслідкові, способу дії, причини; кома, рідко тире.

 

однорідні и неоднорідні частини;

III група  БСР  не мають сполучників і сполучник слів;

поєднуються за змістом та інтонацією;

порівняння, наслідок, час, умову, доповнення, причину, послідовність, одночасність;

коми, тире, двокрапка, крапка з комою.

 

2. Схематично-графічний диктант.

-  Прослухайте текст, запишіть речення схематично, вкажіть вид складних речень.

1. Приїжджайте частіше додому, щоб не мучила совість потому. 2. Бо не вічні ні батько, ні мати, завтра можете їх не застати. 3. Вмійте прощати, як прощає мати. 4. За добро добром спіши воздати - мудрість завжди доброю була.

Вчитель на дошці показує „ключ” до даної вправи (схеми речень), а діти перевіряють взаємоперевіркою.

 

 

        навіщо?               чому?

 

1. [   ], (щоб).      СПР мети.    2. (Бо), [   ].   СПР причини.

 

яким чином?

 

3. [    ], (як) -      СПР порівняльне.              4. [    ] - [   ]. БСР висновок.

 

- Чому ви використали саме такі схеми, щоб графічно записати речення?

 

3. Робота біля дошки.

- Записати речення, зробити синтаксичний розбір.

    Сп.       З.        Ім.              Д.        Прк.                 З.         Ім.   З.     Прк.        Д.            Прк.

1. Щоб наше життя було щасливим, кожного дня ми повинні робити добрі

   Ім.

справи.

Речення спонук., неокличне, складне, 2 ч., спол. «щоб», між частинами ставимо кому, СПР, мети.

1 ч. - просте, повне, двоскладне, поширене;

2 ч. - просте, повне, двоскладне, поширене.

 

     навіщо?

 

(Щоб),   [   ].

 

- Чому ви ставите таке питання?

      Прк.       Ім.   3.    3.      Д.                    Ім.       Прм.     Ім.

2. Добре діло те, що викликає посмішку  на  обличчі.

Речення розпов., неокл., складне, 2 ч., спол. сл. «що», між частинами ставимо кому, СПР, означальне.

1 ч. - просте, повне, двоскладне, поширене;

2 ч. - просте, повне, двоскладне, поширене.

 

      яке?

 

[    ],  о).

 

- Чому в даному реченні „що" - це сполучне слово.

      Ім.            Д.      Ім.    Сп.       Ім.                  Ім.

3. Добро лікує серце, а   милосердя - душу.

Речення розпов., неокл., складне, 2 ч., сп. «а», між частинами кома, ССР, протиставне.

1 ч. - просте, повне, двоскладне, поширене.

2 ч. - просте, односкладне, називне, неповне, поширене.

 

[   ], а [   ].

- Діти, чому в даній схемі квадратні дужки характеризують обидві частини?

- Для чого ми в даній схемі ставимо стрілку?

 

4. Робота в групах.

1 група: Поставте розділові знаки, накресліть схеми речень, знайдіть граматичні основи.

1. Буде добре як мине зло.

2. Коли будеш співчувати люди будуть прославляти.

3. Поспішайте робити добро життя коротке.

 

2 група: За поданими схемами складіть речення. Вкажіть типи складних речень.

 

1.[   ],і [   ].   2.(Що), [   ].       3. [   ]- [   ].

 

3 група: Зробити повний синтаксичний розбір даного речення.

 

Добро гарне тим, що воно спрямоване не на себе, а на інших людей...

 

5. Привід для диспуту.

- А тепер, діти, трішки відпочинемо і проведемо цікаве дослідження.

1. Доведіть, слово «яка» - це сполучник чи сполучне слово.

     яка?

Нема нужденнішої на землі людини, ніж та, яка нікого в житті не любить.

 

2. Засперечалися два учні: один доводив, що в даному реченні є підрядне місця,

а інший заперечив, що підрядне означальне. А як вважаєте ви?

                                           яке?

Я думкою лину в майбутнє, де пануватимуть добро і згода.

 

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Творча робота.

- Складіть пам'ятку «Будь милосердним!», використовуйте різні типи речень.

2. Мозкова атака «Незакінчене речення».

- Дайте відповідь на запитання. За правильний варіант ви можете підійти до «дерева добра» і зірвати яблуко. В кінці ви побачити результат своєї роботи.

 

1. Завершить подані речення:

Добро гарне тим, ...

Творимо добро, ...

Життя коротке, а ...

Поспішайте нести співчуття, бо ...

Випромінюйте щиру посмішку, ...

Милосердя - це...

Добро потрібне, щоб ...

- Отже, діти, Ви сьогодні молодці. Результат праці - це яблучка, які символізують радість, добро, натхнення.

 

VII. Підсумок уроку.

1. Вправа „Мікрофон".

-  Продовжіть розпочату думку.

1.1. Чому епіграфом до уроку ви взяли слова: «Щастя досягає тільки той, хто прагне зробити щасливим інших».

1.2. Знання про складні речення потрібні нам для того, щоб... ?

1.3. На сьогоднішньому уроці мені сподобалось те, що...

1.4. Сьогодні на уроці я дізнався про те, що...

1.5. Я хотів (ла) побажати усім присутнім...

 

VIII. Оцінювання.

IX. Домашнє завдання.

 

■ 10-12 б.   Скласти твір-мініатюру на тему: «Краса душі - краса світу».

■ 7-9 б.      Виписати з творів Т.Г.Шевченка 2-3 речення, зробити

синтаксичний розбір.

■ 4-6 б.      Виписати 3 прислів'я про добро, милосердя, визначити

граматичні основи, накреслити схеми.

doc
Додано
22 липня 2018
Переглядів
1993
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку