Урок "Складнопідрядне речення"

Про матеріал
Розробка уроку містить підготовчий курс до вивчення теми: "Складнопідрядне речення" Сьогодні серед випускників шкіл та студентів набувають популярності різноманітні підготовчі курси. Підвищити рівень знань можуть всі, хто прагне бути освідченою, грамотною, дипломатичною людиною.Використано тексти пісень патріотичного змісту
Перегляд файлу

Уроки № 17-18

Тема: Складнопідрядне речення, його будова, засоби зв’язку в ньому. Підрядні сполучники і сполучні слова у СПР.

Мета: дати поняття про складнопідрядне речення, пояснити, якими сполучниками  пов’язуються його частини; формувати вміння впізнавати складнопідрядні речення, визначати їхні граматичні основи, розряди сполучників сурядності, якими з’єднуються частини складносурядного речення; виховувати любов до краси осінньої природи; формувати пунктуаційну грамотність, удосконалювати вміння  працювати з таблицею, розвивати увагу, логічне й образне  мислення, усне й писемне мовлення, емоційну сферу

 

Хід уроку

 

І. Організаційна частина

Сьогодні серед випускників шкіл та студентів набувають популярності різноманітні підготовчі курси. Підвищити рівень знань можуть всі, хто прагне бути освідченою, грамотною, дипломатичною людиною.

Я запрошую вас на курси з мовознавчства, які мають назву « Складнопідрядне речення».

               Опанувавши їх ви ви знатимете:

  • ознаки складнопідрядного речення;
  • його будову ;
  • засоби зв'язку в ньому.

 

                  Також ви вмітимете:

  • знаходити складнопідрядні речення в тексті;
  • визначати головну і підрядну частини;
  • моделювати складнопідрядні речення;
  • розрізняти сполучники і сполучні слова;
  • конструювати складнопідрядні речення .

 

Перш, ніж ми почнемо з вами набувати нових знань, я прошу вас прикріпити на дошці реакцію, яка передасть ваше налаштування на вивчення курсу.(смайлики)

 

Мілена

Кароліна

Анна

Анна

Ксенія

Юлія

Артем

Сергій

Данило

Данило

Вадим

Андрій

 

 

Наш курс складатиметься із теоретичної та прктичної частини. За правильне виконання практичних завдань ви будете накопичувати бали, які потім дадуть змогу отримати ПОДЯКУ за прослуховування курсу, СВІДОЦТВО про участь, або ж СЕРТИФІКАТ про успішне опанування курсу.

 

ІІ. Актуалізація знань.

Щоб розпочати нашу роботу, ми повинні з вами пройти опитування, якщо відповіді будуть правильними, переходимо до теоретичної частини.

 

Наше завдання відокремити правдиву інформацію від фейкової.

 

https://learningapps.org/display?v=ptkapt6ma22

 

  1. Синтаксис вивчає словосполучення та речення (п)
  2. Просте речення має лише підмет (ф)
  3. Складним називають речення у якому дві або більше граматичних основ (п)
  4. Частини складного речення поєднані в одне ціле за змістом і граматично (п)
  5. Частини складного речення поєднуються лише за допомогою сполучників (ф)
  6. Складне речення характеризується інтонаційною завершеністю (п)
  7. Односкладне речення не може бути частиною складного речення (ф)
  8. Сурядний звязок передбачає рівноправність частин речення (п)
  9. Частини складносурядного речення поєднуються сполучниками сурядності (п
  10.         Частини складносурядного речення у схемі речення позначаються квадратними дужками (п)
  11.         Між частинами складносурядного речення  можуть вживатися лише кома та крапка з комою (ф)
  12.         Між частинами складносурядного речення, зєднанимипротиставними сполучниками завжди ставимо кому або крапку з комою (п).

 

ІІІ. Вивчення теоретичного матеріалу.

 

 Опрацювання теоретичного матеріалу, робота з презентацією.

 

1)Будь-яка праця стає творчістю, якщо ти вкладаєш у неї душу (В.Сухомлинський). ЗА ЯКОЇ УМОВИ?

2) Де господар добре робить, там і поле буйно родить (Нар. тв.).ДЕ?

 

Міні-висновок

 

 

 

 

ІV.ПІДВОДИМО ПІДСУМОК ТЕОРЕТИЧНОЇ ЧАСТИНИ.

 

1)Складнопідрядним називається складне речення, частини якого нерівноправні за змістом і з'єднані  підрядними сполучниками чи сполучними словами

2) У складнопідрядному реченні обов'язково є одна головна частина та одна або кілька підрядних.

3) Частина складнопідрядного речення, від якої ставимо питання, називається головною

4) Частина, яка відповідає на поставлене питання, називається підрядною.

5) Підрядна частина може стояти перед, після або в середині головної.

6) Підрядна частина завжди має у своєму складі підрядний сполучник або сполучне слово.

7)У схемі речення головну частину позначаємо квадратними дужками, а підрядну - круглими.

8) Складнопідрядні речення поширені в усіх стилях мовлення, особливо в художньому, публіцистичному, науковому.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

 

  Практична частина

Завдання: слухаємо мелодію, називаємо виконавця та назву, записуємо складнепідрядне речення із слів пісні.

  1. Виконавиця пісні запитує у журавля, чи правда, що лише на рідній землі росте калина при долині, вода джерельна, небо синє (І.Федишин «Лише у нас на Україні»)

Де ще є така земля, щоб дерева так родили?

Де ще є така земля, що дівчата так любили?

  1. Автор та виконавець пісні вибачається перед найріднішою людиною, що вже має свою родину та власну домівку (Скрябін «Мам)

Мам, ти мене вибач, що я став дорослим

  1. Виконавець пісні  повертаючись із далекої дороги навіть із закритими очима знайде свій двір

             «Із закритими очима я знайду свій двір, бо де би не був, не забуду дім».

  1. Ліричний герой пісні так довго чекав на всоє кохання, що зустрівши його боїться втратити.

«Я завжди серцем відчував, що ми зустрінемось».

  1. Героїня пісні благає свого коханого навчити її жити так, щоб не кипіла її кров.

«Навчи мене жити як ти, щоб не кипіла моя кров»

  1. Ліричний герой пісні кохає свою дівчину, але вона не відповідає взаємністю, хоча знає про кохання до неї.

« Знаєш, добре знаєш, як я люблю тебе без тями»

  1. Виконавиця пісні говорить від імені всієї Україні. Вона стверджує, що витримає всі негаразди та лихоліття війни

«Тому що я – Україна, я витримаю біль!

                 Я захищу тебе від куль, що в мене цілять звідусіль!

 Тому що я сильна, подолаю все, бо ти мене у своїх руках несеш!»

  1. Автор та виконавець пісні бажає, щоб весна тривала, допоки український народ виборює свою свободу і незалежність

«Хай буде весна, поки ми стоїмо до кінця»

  1. Виконавець пісні розповідає про вірну любов матері до сина, навіть коли син уже відійшов у небуття.

«Там, де біля тополі кадина росте, мамині очі чекають тебе…»

 

 

VІ.  ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.

 -Яке речення називається складнопідрядним?

- Як повязу.ться частини складнопідрядного речення?

- Яка схема складнопідрядного речення?

 

                            Гра «ЛОТО»

 

V. Виставлення рівнів навчальних досягнень (подяка, свідоцтво, сертифікат)

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Повторити теоретичний матеріал підручника ст

 

 

docx
Додано
27 лютого 2023
Переглядів
515
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку