вчити учнів розпізнавати основні частини дороги (проїжджа частина, бордюр, тротуар, перехрестя, перехід), дорожні знаки, що позначають пішохідний перехід, сигнали світлофора; спонукати дітей до виконання правил безпечного переходу проїжджої частини дороги у місті чи селі.
Тема «Складові дороги. Безпечний перехід проїжджої частини дороги»
Мета: вчити учнів розпізнавати основні частини дороги (проїжджа частина, бордюр, тротуар, перехрестя, перехід), дорожні знаки, що позначають пішохідний перехід, сигнали світлофора; спонукати дітей до виконання правил безпечного переходу проїжджої частини дороги у місті чи селі.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Коло «Ми веселі, ми чудові, ми кмітливі, ми просто клас»
Дерево «Очікувань»
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Робота над загадкою
Йде з села до села, а з місця й кроку не зробить. (Шлях)
— Яка небезпека може вам загрожувати на вулиці? на дорозі?
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ви дізнаєтеся, з яких частин складається вулиця,
будете вчитися правильно переходити через вулицю.
IV. Вивчення нового матеріалу
— Вулицями міста безперервно рухається транспорт. Щоб не потрапити під автомобіль і не спричинити аварію, всі мають дотримуватися правил дорожнього руху. Ці правила мають знати водії автомобілів і автобусів, мотоциклісти і велосипедисти. Ці правила добре мають знати і всі пішоходи: дорослі й діти. У правилах зазначено, що для машин відведена проїжджа частина дороги, а для
пішоходів — тротуари, що вулицю можна переходити там, де є лінії розмітки чи покажчики переходу.
Руху правила єдині,
їх повинні поважати,
Знати їх усі повинні —
І дорослі, і малята.
Добрий друг наш — знак дорожній
Ставиться не так собі,
Як подружиться з ним кожен,
Допоможе він тобі.
Щоб не трапилося всяке,
Шанувати треба знаки.
На дорозі небезпечно,
Тож обачним буть доречно.
Руху правила єдині,
Знати їх усі повинні.
Шануватимуть їх люди —
Скрізь тоді порядок буде!
— Кожна вулиця має проїжджу частину для руху транспорту. Це — дорога. Пішоходи ходять узбіччями або тротуарами. Тротуар відгороджено від проїжджої частини бордюром.
Тротуари — це доріжки,
Ми по них ідемо пішки.
Всі, хто тротуаром ходить,
Звуться просто — пішоходи.
— Тепер намалюємо ще одну вулицю, щоб вона перетиналася з цією, і позначимо її тротуари. Тут вулиці перетинатимуться, утворюється перехрестя. Перехрестя — це місце перетину доріг.
Я правдиво вам скажу,
Всім це місце я вкажу.
Друзі, слово честі,
— Де схрестилися дороги,
Рух порядок має строгий
— Там і... (перехрестя).
— Запам'ятайте, що переходити вулицю можна там, де є лінії — покажчики переходу. Такий перехід називається «зебра». (Малює.) Цей перехід зроблено так, щоб усі пішоходи бачили, де переходити вулицю, щоб водії транспорту також його бачили і помічали, заздалегідь знижаючи швидкість. У місцях переходів часто встановлюють знак «Пішохідний перехід». Він показує, де можна переходити вулицю.
Учитель показує знак «Пішохідний перехід».
Що за коник полосатий
На дорозі коло хати?
«Зебра», кажуть, уляглась
— Звідкіля вона взялась?
«Зебра» в нас на переході
— Та чи є така в природі?
(Пішохідна розмітка «Зебра»)
— Вулицю потрібно переходити спокійно, кроком. У жодному разі не перебігати її, бо можна спіткнутися і впасти. Якщо вулиця з двостороннім рухом, то, перш ніж зійти з тротуару, треба подивитися ліворуч і переконатися, що вулиця вільна — немає транспорту, потім дійти до середини вулиці, подивитися праворуч — чи немає машин. Тільки після цього можна переходити на іншу сторону.
На переході біля світлофору
Правил дотримуйся дуже суворо:
Спочатку ліворуч ти подивись,
Немає машин?
— То йди, не барись,
Далі йти теж маєш право,
Як машин немає справа!
Коли переходиш вулицю, слід обов'язково міцно триматися за руку мами чи татуся і переходити тільки із ними.
Відгадайте загадку.
• Він на вулиці щораз
Оком блимає на нас.
— Зупинися! Підожди!
Терпеливо стій-но!
А тепер, будь ласка, йди
Впевнено й спокійно! (Світлофор)
Світлофор потрібен всім:
І дорослим, і малим.
Друзі, він багато може, —
Пішоходам допоможе
Він дорогу перейти
Без лихих пригод в путі.
Блимне лиш червоним оком —
Нас застерігає строго,
Що не можна крокувати,
Необхідно почекати.
А засвітиться зелене:
І для тебе, і для мене
Шлях відкритий, можна йти,
Дуже раді я і ти.
— Як можна перейти велике перехрестя?
Знають діти всі, напевно,
Перехід бува підземний.
Під землею люди йдуть
І безпечна їхня путь.
Нагорі біжать машини,
Проїжджають без упину,
А внизу йде пішохід —
Дуже зручний перехід.
Він стрічає всіх привітно,
Навіть вдень горить тут світло.
Учитель показує дорожній знак «Підземний перехід».
4. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1 Робота в групах
— Розгляньте малюнок. (Картка 1) Позначте основні частини
вулиці.
— бордюр
— тротуар
— перехрестя
— проїжджа частина
— пішохідний перехід
— підземний перехід
2 Робота над прислів'ям
Хворому і мед гіркий.
VI. Підсумок уроку Метод «Мікрофон»
Чи справдилися ваші очікування від цього уроку? Покажіть ваш настрій на смайликах
1