Тема. Слова близькі за значенням. Синоніми.
Мета: формувати в учнів поняття про синоніми і їх значення у мові;
виробляти уміння використовувати лексичні синоніми в усному
та писемному мовленні; збагачувати мовлення учнів виражальними
засобами мови; виховувати любов до української мови
Обладнання: зошит, підручник, предметні малюнки, предметні картки,
відеоролики.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок,
Кличе в подорож урок.
Вушка прислухайтесь,
Очка придивляйтесь,
Ручки підіймайтесь.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Прочитайте вправу, яку ви виконали дома.
Що таке омоніми?
Які слова називають багатозначними?
На дошці малюнки: заєць, фартух, буряк, криниця, пеньок.
Діти записують слова у зошит.
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
Тема сьогоднішнього заняття «Слова близькі за значення. Синоніми».
Вправа «Очікування»
Що ви очікуєте дізнатися сьогодні на занятті?
Створення проблемної ситуації.
Увага на дошку!
Що зображено на цих малюнку 1? Діти колись давно люди жили у землянках, це було їхнє житло. А у якому житлі живуть герої казок? Правильно у замках. А як називається наше житло? Правильно, ми живемо у будинках. А як називається житло людей у містах? Правильно, у містах люди живуть у багатоповерхових будинках, де у кожного своя квартира. Усі ці слова: землянка, замок, будинок, квартира, хата, оселя – означають житло. Вони звучать по різному, але близькі за значенням. Як ви думаєте, чи потрібно так багато слів, які означають житло. Ці слова збагачують нашу мову. І сьогодні ви поповните свій словниковий запас такими словами.
Сьогодні ви знову працюєте у групах давайте повторимо правила і оцінювання.
Вправа 1 у зошиті з друкованою основою на с. 32.
Правильно ви виконали завдання, оцініть свій успіх.
Руханка «Лінивий фітнес»
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
Кожна група повинна записати п’ять синонімів у пелюстках до слова записаного у центрі. Усе правильно, оцініть себе.
Молодці, оцініть себе
Ви, знову справилися із завданням, оцініть свій успіх.
V. Домашнє завдання.
Вивчити правило, виконати вправу 3 на с.33 у зошиті з друкованою основою.
VI. Рефлексія.
Чи справдилися ваші очікування?
Яке завдання було найцікавіше?
Що було важко виконати?