Тема. Слова, які відповідають на питання хто? що? (іменники).
Мета: Дати учням уявлення про слова – назви предметів (іменники). Навчити учнів розпізнавати іменники за запитаннями хто? що? Вчити розрізняти поняття «предмет» і «слово» як його назву. Поглиблювати знання учнів про слова – назви предметів. Формувати вміння ставити питання до слів, що означають назви конкретних предметів та істот. Розвивати вміння ставити запитання до слів. Виховувати охайність, старанність, бережливе ставлення до свої речей.
Обладнання: інтерактивна дошка, ноутбук, смайлики, дзвінок великий; надруковані букви: У,Р,О,К та слова: уважними, розумними, охайними, кмітливими; картки для гри «Склади речення», слайди - відповіді; картки хто? що?; лего; слайди до вправи 120
Відео фізкультхвилинка рухова, зорова,
Хід уроку
І Організаційний момент.
Вже дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
- Ми починаєм наш урок. А якими нам необхідно бути на уроці?
У- уважними
Р – розумними
О – охайними
II.Актуалізація опорних знань учнів
1.Перевірка виконання домашнього завдання.
2.З’ясування емоційної готовності учнів
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудової рідної мови.
Про що ж поведемо сьогодні розмову?
3. Робота у групах. Гра «Склади речення»
(на столах картки, група разом складає речення) Перевірка (на дошці слайди) -У якої групи була така картка (слайд).
-Яке речення ви склали. (слайд)
-З чого ви складали речення. (Із слів)
-Кожне слово має своє значення. Майже половина усіх слів називають предмети, дають предметам імена.
4. Робота над віршем
Книжка, дошка, кабінет, |
Знайте, діти, наперед: |
-До кожного слова назви-предмета можна поставити питання хто? або що? Якщо це назва істоти ми запитаємо Хто?
Якщо це назва неістоти ми поставимо питання Що?
5. Гра «Покажи питання» .
Перед вами лего, на яких є питання хто? що? Я називаю предмет , а ви піднімаєте лего і показуєте питання , яке підходить до слова.
6. Каліграфічна хвилинка:
А зараз відкриємо зошити,
запишемо число, класна робота.
Писати ми почнемо без зупинки
із каліграфічної хвилинки.
Зошит свій ви розгортайте
Та під нахилом кладіть.
Сядьте рівно, не згинайтесь,
За роботу враз приймайтесь!
Лл ли ло лу ля ця лисиця
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її… (лисиця).
— На яке питання відповідає слово лисиця?
— Поділіть це слово на склади, назвіть у ньому звуки.
-------------------------------------------------------------
Або По ор рт тф ель портфель
Поміркуйте,які слова «заховались» у слові портфель? (Порт, форель, роль, рот, поет, торф, флот, Петро, …)
-----------------------------------------------------------
Щоб оцінка була гарна,
треба вивести старанно
кожну букву, кожен штрих.
Клас працює, клас притих.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. ( відео)
Наша мова дуже багата. Велика частина слів означають назви предметів, що нас оточують. Такі слова відповідають на питання хто? або що? В українській мові вони називаються іменниками. Сьогодні на уроці ми навчимося знаходити іменники в реченні і ставити до них запитання.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Розгорніть, будь ласка, підручники на стор.46
Зорова фізкультхвилинка(відео)
Сьогодні ми познайомимось з новим словом «Іменник»
Складіть звукову схему. Поділіть на склади. Визначте наголос.
???Гра «Хто? що?» (слайд., діти працють на дошці)
Кіт Василь варив кисіль.
Зайчик Степанчик наливав у жбанчик.
А лисичка-тітка роздавала діткам.
З нового рядка запишемо хто? зображений на малюнку.
Знайомство з правилом. Прочитайте правило:
Іменник – це частина мови, що називає предмет і відповідає на питання хто? що? Слова-назви неістот відповідають на питання що? Слова-назви істот відповідають на питання хто?
Україні уклоніться, (повільний нахил голови донизу)
До земельки нахиліться. (торкнутися руками підлоги)
Всі до сонця потягніться, (потягнутися вгору)
Вліво, вправо ворухніться, (нахили тулуба вправо-вліво)
Веретенцем покрутіться. (рухи тулуба по колу)
Як калина погойдайтеся, (гойдання піднятих рук вправо-вліво)
Як дуби порозвивайтесь. (піднятися навшпиньки, потягнути руки вгору)
Раз присядьте, два присядьте (присісти-піднятися)
І за парти тихо сядьте.
Розділимо слова на два стовпчики (на дошці, без запису, на столах у дітей картки, по черзі виходять до дошки шукають потрібний стовпчик, краще на інтерактивній) В першому будуть назви істот , які відповідають на питання хто? А в другому – будуть назви неістот, які відповідають на питання що?
Істот слова-назви Неістот
Зозуля Осінь
Соловейко Дерева
Іволга Листочки
Ластівка Сніг
Жайворонки Насіння
Перепілки
Зяблики
Пташки
Молодці!
Запишіть в зошиті за зразком
Що? Хто?
Трактор тракторист
Літак льотчик
Скрипка скрипаль
Бандура бандурист
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
VІ. Домашнє завдання
Дома вам потрібно буде скласти два речення з іменниками, використовуючи малюнки після вправи 121.
Словникова робота
Предмет
— Складіть звукову схему слова, поділіть його на склади, назвіть приголосні звуки в цьому слові.
Або килим
Працячоловікагодуєаліньмарнує.
Маленькапрацякращазавеликебезділля.
Розшифруй речення і запиши.
У качки (хто?) |
У кози (хто?) |
Дівчатка виписують слова, які відповідають на питання хто?, хлопчики — що?.
Школа, радість, тигр, книжка, зима, принцеса, спека, хлопчик, корова, кошеня, водій, вода, мрія, білка.
Для мами і тата – … .
Для дідуся і бабусі – … .
Для брата і сестри – … .
Для вчительки – … .
В автобусі -… .
У бібліотеці -… .
У магазині -… .
У театрі – … .
Письмо під диктовку Словникові слова
а) Директор, диктант, диван, календар, вулиця, портфель дитина, велосипед,.
б)Робота зі словом вулиця
Загадка Посередині — дорога,
По боках — будинки. (Вулиця)
в)Утвори словосполучення
Добери за зразком
Хто? Що?
скрипаль скрипка
моряк ……..
лісник …….
школяр …….
футболіст футбол
Гра « Хто у кого?»
У качки (хто?) каченя
у курки(хто?) курча
у вівці (хто?) ягня
у кози (хто?) козеня
у корови (хто?) теля
у свині (хто?) порося
— Відгадайте загадку.
• Є твердий, а є м’який,
Є важкий, а є легкий.
Ми на ньому сидимо,
І вчимося, і їмо. (Диван)
— Поділіть слово-відгадку на склади. Назвіть наголошений склад. Запи-
шіть каліграфічно.
Ди ван диван
— Складіть і запишіть речення зі словом диван.