1
Українська мова
Тема: Службові слова в реченні.
Мета: формування предметних компетентностей: дати учням уявлення про службові слова, як окрему частину мови і її роль у реченнях;формувати навички правильної їх вимови і написання окремо від інших слів. Розвивати мовлення, уяву, спостережливість, увагу, вміння робити висновки. Виховувати любов до рідного слова і мови,
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися:навчати учнів організовувати свою навчальну діяльність, добре орієнтуватися в підручнику, знаходити і накопичувати потрібні знання;
комунікативної: розвивати вміння спілкуватися, розширювати словниковий запас;
інформаційної: навчати застосовувати інформаційно – комунікаційні технології у навчанні та повсякденному житті;
соціальної: виховувати почуття взаємодопомоги, дружні відносини в колективі; бажання вчитися.
Обладнання: таблиця, картки.
Обладнання: мультимедійна презентація, конструктор «Лего», роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організація класу.
Пролунав уже дзвінок.
Починаємо урок.
Будем старанно працювати,
Щоб мову добре знати.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
- Почнемо ми сьогодні з вами урок з повторення вивченого матеріалу. Але спочатку послухайте загадку.
Влітку сіренький,
А взимку біленький,
Довгі вуха має,
Швидко стрибає. (Заєць)
- Що ви про нього знаєте?
- Ми вже знаємо, що слова можуть відповідати на різні питання. Хто? Що? Які, Яка? Що робить? Що зробить?
- Давайте за допомогою слів, які відповідають на ці питання опишемо зайчика. Але спочатку поставимо питання до слова зайчик?
- Зайчик (який?) –
- Зайчик ( що робить?)- сидить, стрибає, трясеться.
- Ви добре впорались із цим завданням. Але я хочу перевірити на скільки ви уважні і готові до уроку.
- У кожного з вас є цеглинки Лего, я буду зачитувати вам слова, а ви повинні показати мені цеглинку певного кольору. А саме:
(зайчик, стрибати, веселий, ходити, веселка, червоний, дощ, зелений, сидіти, дерево)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- Що ви бачите, йдучи у школу? (відповіді дітей)
- А які будинки перед вами? ( Теж великі та малі.)
- Порівняйте тваринок на малюнках (Миша, лев, кіт)
- Ось так і в українській мові є слова великі та малі.
IV. Повідомлення теми та завдань уроку.
- Сьогодні ми з вами продовжимо мандрівку, до чарівної країни Слів. Її нема ні на карті, ні на глобусі. Вона називається Ліліпутія. В цій країни живуть ліліпути? Хто це такі? ( це маленькі люди)
- Так само в цій країні живуть також маленькі люди, а саме слова.
- Вони можуть складатися з одного звуку (у, в, з, й, і, а, ж), двох(на, до, по, об), а то й трохи більше( під, через, над).
- Сьогодні ми дізнаємося як називаються ці слова, чому така їхня назва і яка їх роль у реченні.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Каліграфічна хвилинка
- А зараз відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.
- Запишемо каліграфічно кілька слів - ліліпутів: у, в, на, під.
- Погляньте на малюнок хто на ньому зображений?
- Давайте дамо кличку песикові.
- А тепер давайте спробуємо скласти і записати речення про те, що робить песик, використовуючи маленькі слова, які є на цьому малюнку.
- Підкресліть маленькі слова.
- Чи могли б ми скласти речення без цих слів? (ні)
- Правильно, бо без цих слів речення було б незрозуміле. Тобто ці маленькі слова, служать для поєднання слів, щоб наша мова була зрозумілою.
- Так як вони служать для поєднання слів, тому вони й називаються службовими.
2. Робота з підручником.
1) Робота над правилом, с.75
2) Виконання вправи 194, с. 75.
3. Робота з сюжетними малюнками.
- А зараз я вам пропоную скласти словосполучення за малюнками, використовуючи службові слова.
4. Інтерактивна вправа. Гра « Знайди слово-ліліпут»
- На дошці записані речення, ви повинні прочитати, знайти службове слово і підкреслити.
Фізкультхвилинка (два рази клацнути на слайд)
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Самостійна робота . Виконання вправи 196.
- Спишіть текст, позначений зеленою рискою. Підкресліть службові слова.
2. Робота в парах.
Виконання вправи 195
3. Додаткове завдання.
(Виписати з тексту службові слова.(слайд))
- Діти, у кожного з вас на партах лежать картки, на яких невеличкі віршики. Ваше завдання списати та підкреслити службові слова. (взаємоперевірка)
( 1 група)
Півник в зайчика питає,
Чому зайчик так стрибає.
І підстрибую й стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
(2 група)
У зайчика довгі вуха.
Над річкою стоїть верба.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
- З якими словами ми сьогодні познайомились?
- Наведіть приклади!
- Для чого вони потрібні в мові?
- Ви сьогодні молодці, правильно виконували всі завдання, показали свої знання. Я вами пишаюся.
( 1 група)
Півник в зайчика питає,
Чому зайчик так стрибає.
І підстрибую й стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
(2 група)
У зайчика довгі вуха.
Над річкою стоїть верба.
( 1 група)
Півник в зайчика питає,
Чому зайчик так стрибає.
І підстрибую й стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
(2 група)
У зайчика довгі вуха.
Над річкою стоїть верба.
( 1 група)
Півник в зайчика питає,
Чому зайчик так стрибає.
І підстрибую й стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
(2 група)
У зайчика довгі вуха.
Над річкою стоїть верба.
( 1 група)
Півник в зайчика питає,
Чому зайчик так стрибає.
І підстрибую й стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
(2 група)
У зайчика довгі вуха.
Над річкою стоїть верба.
( 1 група)
Півник в зайчика питає,
Чому зайчик так стрибає.
І підстрибую й стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
(2 група)
У зайчика довгі вуха.
Над річкою стоїть верба.
( 1 група)
Півник в зайчика питає,
Чому зайчик так стрибає.
І підстрибую й стрибаю,
Бо стрибучі ніжки маю.
(2 група)
У зайчика довгі вуха.
Над річкою стоїть верба.