Тема: Службові слова. Роль службових слів у реченні.
Мета: Сприяти формуванню знань про службові слова як окрему частину мови і її роль у реченнях. Сприяти формуванню навичок правильної їх вимови і написання окремо від інших слів. Розвивати мовлення, уяву, спостережливість, увагу, вміння робити висновки. Виховувати любов до рідного слова і мови, дружні відносини в колективі.
Обладнання: відео, мікрофон, малюнки різних за розмірами звірів.
Хід уроку
І. Організація класу.
Пролунав уже дзвінок.
Починаємо урок.
А щоб він минув не марно
Треба сісти рівно й гарно.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Жив … (на) світі дід Василь.
… (у) кисіль він сипав сіль.
Цукор клав … (у) холодець,
… (а) … (у) – чай жовтки … (з) яєць.
Був дідусь наш … (не) дивак,
… (а) робив це просто так,
… (а) робив це все … (для) штуки,
… (щоб) сміялися внуки.
Зовсім ні. Вони використовуються для поєднань великих слів. Називають їх – службовими словами. Вони можуть складатися з одного звуку (у, в, з, й, і, а, ж), двох(на, до, по, об), а то й трохи більше( під, через, над).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
3.Коментоване письмо за вправою 236.
4.Фізкультхвилинка(відео-ролик «Зимова фізкультхвилинка»)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
(Ведмедик думав про сонечко і тепло.)
Це сполучники. Вони з’єднують (сполучають) однорідні члени речення. Це теж частина мови.
2.Гра «Спіймай службове слово»
Я буду проказувати речення, а ви оплесками у долоні ловитимете службові слова:
З чужої біди не смійся.
Щоб не бувало, то тепер настало.
У лиху хвилину взнаєш вірну людину.
Ніхто не знає, що його в житті чекає.
V. Підсумок уроку.
Вправа «Інтерв’ю»:
-З якими словами познайомились?(Службовими.)
-Чому так називаються і для чого потрібні службові слова?
-Як пишуться вони з іншими частинами мови?
-Ч и справдились ваші очікування від уроку?
- Чого ви навчилися?
VI.Домашнє завдання.