Урок "Смислові зв’язки між частинами в складносурядному реченні"

Про матеріал
Конспект уроку в 9 класі "Смислові зв’язки між частинами в складносурядному реченні"
Перегляд файлу

Тема. Смислові зв’язки між простими реченнями в складносурядному реченні.

 

Мета:

  • поглибити знання учнів про складносурядні речення;
  • ознайомити із засобами зв’язку між їхніми частинами;
  • з’ясувати поняття  смислових  відношень між  частинами складносурядних речень;
  • удосконалити загальнопізнавальні  вміння  й  навички  знаходити  складносурядні  речення  у  висловлювання  різних  типів; 
  • розвивати  творчі  вміння моделювати  складносурядні речення з різними смисловими відношеннями відповідно  до  мети  й  обставин  спілкування;
  • виховувати повагу до рідного слова, почуття патріотизму

Тип уроку:  урок засвоєння нового матеріалу

Обладнання: картка самооцінювання, тестові завдання, картки із завданнями,  підручник.

 

Без мови немає країни —

Мову, як матір, любіть!

Ф.Пантов

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

1. З’ясування емоційної готовності до уроку

- Розпочати урок хочу віршем Федора Пантова

ЛЮБІТЬ РІДНУ МОВУ

Мова — краса спілкування,

Мова — як сонце ясне,

Мова — то предків надбання,

Мова — багатство моє.

 

Мова — то чиста криниця,

Де б'є, мов сльоза, джерело,

Мова — це наша світлиця,

Вона як добірне зерно.

 

Мова — державна перлина,

Нею завжди дорожіть:

 Без мови немає країни —

Мову, як матір, любіть!

Поясніть, два останніх рядка: «Без мови немає країни - Мову, як матір, любіть!».

Найбільший скарб народу – це його мова. Якщо занепадає мова – зникає і нація. Мова порівнюється із матір’ю, тому її треба любити і шанувати. Візьмемо ці рядки за епіграф нашого уроку.

ІІ. Ознайомлення з темою і метою роботи

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Слідами помилок

Без’ядерний, цвях, Горький, законний, незрі́вняно, незрівнянно, щасливий, шістнадцять, рік у рік, щоденно, будь-як, по-моєму, магазин «Спектр», Верховна Рада.

 

  1. Перевірка домашнього завдання
  2. Дуель

-          До дошки виходять двоє учнів і по черзі ставлять один одному запитання з вивченої теми.

  1. Тестові завдання
  1.       Службова частина мови, що вживається для зв’язку однорідних членів речення та частин складного речення, - це:
  1.       вигук;
  2.      прийменник;
  3.       сполучник;
  1.       Знайдіть сполучник сурядності:
    1.       що;
    2.      але;
    3.       коли;
    4.      як;

    3. Серед сполучників сурядності знайдіть єднальний:

  1.       а;
  2.      також;
  3.       чи;
  4.      проте;

4. За своєю роллю в мові сполучники поділяються на:

  1.       заперечні й формотворчі;

                     б) прості, складні й складені;

                     в) сурядності й підрядності;

5. Укажіть розділові сполучники:

  а) і…і;

  б) чи…чи;

  в) ні…ні;

  г) проте;

                       д) а;

6. Словосполучення й речення вивчаються таким розділом науки про мову:

  1.       фразеологія;
  2.      пунктуація;
  3.       синтаксис;

7. Складне речення має:

  1.       тільки одну граматичну основу;
  2.      тільки дві граматичні основи;

с) дві і більше граматичних основ.

8. Сполучникові речення бувають:

  1.       прості й складні;
  2.      складносурядні й складнопідрядні;
  3.       двоскладні й односкладні

 

9. Складносурядним реченням називається таке речення, частини якого з’єднані між собою:

  1.       сурядними сполучниками;
  2.      підрядними сполучниками ;
  3.       без сполучників.

 

  1.  Знайдіть складносурядне речення:
  1.       Живи не минулим, а прийдешнім.
  2.      Гіркі видалися дні, і кожний стрічний співчуває мені.
  3.       Сонце світить, а не гріє.

 

  1. Взаємоперевірка

-          Міняйтеся із сусідом по парті зошитами і перевіряйте тести

1с, 2б, 3б, 4в, 5 б, 6с,7с, 8б, 9а, 10б.

 

ІV. Сприймання й засвоєння нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

2. Робота з підручником. Заповнення семантичної карти

- Я пропоную вам самостійно опрацювати теоретичний матеріал у підручнику.  Пропоную вам заповнити семантичну карту, або графічний організатор.

Єднальні сполучники

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.          Бесіда за семантичною картою

      Назвіть змістові відношення які передають єднальні сполучники.

      Які відношення передають протиставні сполучники?

      Перелічіть відношення передають розділові сполучники?

  1.       Виконання вправи 87 усно

-          Визначаємо складносурядне. Встановлюємомо змістове відношення.

ФІЗХВИЛИНКА

V. Закріплення здобутих знань

 

  1. Лінгвістичне дослідження. Робота в групах

-          Записати речення. Дослідити, які смислові зв’язки виражають сполучники в кожному реченні.

Зробити синтаксичний розбір будь – якого речення.

Починався день, і вітер гнав по небу хмари.

Сонце зайшло – і на дворі почало темніти.

То вітер дихне, то коник в житі засюрчить.

Твоя душа - блискуча ліра, а серце – вогнище у млі.

Відповіді: 1- одноч., 2 – прич.-насл., 3- чергув.,  4 – зіставл.

 

Пройшла гроза, і ніч промчала.

Вітру на морі не було, проте клекотав сильний прибій.

Або не сокіл я, або спалила мені неволя крила.

І день іде, і ніч іде.

Відповіді: 1 – послід, 2 – протист., 3- взаємовиключ, 4 – перелік.

  1. Дослідження-аналіз

-  Проаналізувати подані складносурядні речення з єднальними сполучниками  і встановити, як впливають види дієслів на смислові зв’язки між частинами складних речень. Відповідь обґрунтувати.

1.  Ліва рука від незвичайної ваги зомліла,  і Харитя не могла  її зігнути.

2.  У  печі  тріщав  вогонь і сичав борщ.

Методичний  коментар

 Дієслова  недоконаного виду вказують  на  смислові  зв’язки  одночасності,

 а  дієслова  доконаного виду — на зв’язки послідовності або причиново-наслідкові зв’язки між частинами  складносурядного речення.

3. Василько глянув на свіжий пеньок,  і дві сльози скотились йому по щічках.

4.  Вітер  стихає,  і  чистий  сніг  сріблом  сяє  під наметом неба.

 

  1. Перемійна плутанина

- Знайти  продовження  висловів  у  другому  стовпчику.  З’ясувати,  яким  жанрам  художньої  літератури  властиві  ці  синтаксичні  конструкції.  Записати  їх.

1. Пішов глечик за водою                                і  сам помудрішаєш

2. Розумний любить учиться                         — а дітей нагодує

3. Учи другого                                                  та й пропав там з головою.

4. Мати сама не з’їсть                                      то найбільший скарб.

5. Вірний приятель                                        — а дурний любить  іншого вчити.

1-Послід., 2 –протист, зіставл, 3- одноч.,  4-зіставл, 5 просте

Визначити смислові зв’язки між частинами складносурядних

речень. Свою відповідь аргументувати. Знайти просте речення

  1. Гра «Хто швидше?».  Робота в парах

-Утворити  складносурядні  речення,  використовуючи  подані пари  іменників. Визначити смислові зв’язки між частинами складносурядних речень. Накреслити  схеми  речень.

  Баскетбол —  команда,  сонце —  дощ,

 театр —  дія,  погода — хмари,

 дорога —  крамниця,  блискавка —  грім,

 квіти —  свято, школа — учні,

море — пляж, небо —  зорі.

 

  1. Практичний синтаксис

-          Об’єднати прості речення у складні, використовуючи сполучники сурядності із довідки.

  1. Все повертається. Роки йдуть без вороття. 2. На столі виглядає житній хліб. Рядом темніє пучок польових квітів. 3. Достигла нива колосиста. Дозріли яблука в саду. 4. Він  бачить  сльози на  очах  у жінки. Неспокій  охоплює його. 5.  Зашепотіли збуджені листочки. Заметушилась у  травиці комашня. 6. Дощик перестав.  У небі засяяла веселка. 7. Волю здобути. Вдома не бути.

ДОВІДКА: і, але, або - або, а, і, то-то, і.

Відповідь: 1 але(протист), 2 а (зіст), 3 і (послід), 4 і (одноч), 5 то-то (чергув.). 6 і (прич-насл. Ставимо тире). 7- або-або (взаємовикляч).

 

  1. «Зайвина»

-          Знайти зайве речення, у ньому буде інше змістове відношення.

  1. Вже зійшло сонце, а півень ще не співав.

                 Івасик йшов по вулиці з розв'язаними шнурками на кросівках, однак він не впав.

 Ми садили квіти у саду, і ми робили це на задньому подвір'ї.

  1. Сашко зробив домашнє завдання, і мати полегшено зітхнула.

 Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій.

                 Зайшло сонце, і відразу потягнуло холодом.

  1. Або я піду звідси, або вона стане іншою.

Дощ пройшов- і Київ зазеленів.

     Подув вітер - і ліс радісно загомонів.

Відповід: 1- зайве трет. Реч(одночасн) інші речення- протист.

                 2- зайве 2 реч(одноч), інші- послід

                 3- зайве 1 реч(взаємовиключ) інші – причиново-наслідк.

 

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання

  1. Рефлексія за методом незакінчених речень

-          Продовжіть речення.

Я знаю...

Я можу...

Я пам'ятаю...

Я вмію...

Я хочу сказати...

Мені сподобалося...

Треба відзначити роботу таких учнів...

Наступного разу пропоную...

  1. Оцінювання

-          Заповніть картку самооцінювання

                             Картка самооцінювання

Види вправ

Моя оцінка

Слідами помилок

 

Дом.завдання

 

Дуель/тести

 

Семантична карта

 

Робота в групах

 

Перемійна плутанина

 

Робота в парах

 

Практичний синтаксис

 

Зайвина

 

 

Отже, розвиваймося самі, розвиваймо та вдосконалюймо наше найбільше багатство — нашу мову.

 

VІІ.  Домашнє завдання

Опрацювати  параграф 9 ст 57.

На вибір:

-          Виконати вправу 91

-          Написати твір-опис «Осінній день», використовуючи складносурядні речення.

-          Написати міні-твір «Моя мова найкраща».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

1

 

docx
Додав(-ла)
Дрозач Марина
Додано
15 березня
Переглядів
359
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку