Урок "Сонце в нашому житті"

Про матеріал
Формувати в учнів уявлення про Сонце як небесне світило, про залежність усього живого від сонячного світла й тепла; пробуджувати інтерес до навколишнього світу; розвивати фантазію, уяву, кмітливість, спостережливість; виховувати гідне ставлення до природи, повагу до традицій українського народу вшановувати Сонце.
Перегляд файлу

Я досліджую світ

1 клас

Тема. Сонце в нашому житті.

Мета. Формувати в учнів уявлення про Сонце як небесне світило, про залежність усього живого від сонячного світла й тепла; пробуджувати інтерес до навколишнього світу; розвивати фантазію, уяву, кмітливість, спостережливість; виховувати гідне ставлення до природи, повагу до традицій українського народу вшановувати Сонце.

Обладнання. Макет стилізованого Сонця; таблиця «Дари Сонця»; проектор; презентація «Сонце в нашому житті»; кольорові олівці; малюнки- розфарбовки «Сонечко»; прищіпки жовтого кольору («промінчики»).

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання. Закличка.

Усміхніться сонечку: «Здрастуй, золоте!»

Усміхніться квіточці: «Хай вона цвіте!»

Усміхніться дощику: «Лийся, мов з відра!»

Друзям усміхніться: «Щастя вам й добра!»

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступна бесіда. Слайд 1.

– Діти, який у нас зараз урок?

– А чому він має таку назву?

– Яку природу ми вивчаємо? (Живу й неживу).

– Сьогодні ми продовжимо подорож країною живої та неживої природи і почнемо, як завжди, з прогнозу погоди.

2. Фенологічні спостереження. Слайд 2.

– Діти, яка зараз пора року?

– Який місяць? Чому він так називається?

– Холодно чи тепло надворі?

– Який стан неба?

– Чи були опади?

- Дякую вам, мої маленькі синоптики, за такий докладний прогноз погоди. Дуже рада, що ви ростете спостережливими дітьми. А тому, мабуть, чудово впораєтесь із загадками, які я для вас приготувала.

3. Повторення вивченого про живу й неживу природу.

Робота над загадками.

1) Рукавом махнув,

Всі дерева зігнув. (Вітер). Слайд 3.

2) Скільки не їдь, не ходи,

Їй кінця не знайти. (Земля). Слайд 4.

3) Що таке: пливе і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все всихає,

Звір і птаха помирає? (Вода). Слайд 5.

- Діти, до якої природи належать слова - відгадки? (До неживої).

4. Повідомлення теми і завдань уроку.

Отже, сьогодні ми продовжимо нашу подорож світом неживої природи. А про що саме будемо говорити, ви зараз спробуєте здогадатися. Для цього закрийте свої оченята й уявіть себе не в класі, а у мальовничому куточку природи.

Як навколо все красиво:

Ліс, озера – просто диво!

Наче казочка чудова!

Розказати? Я готова.

– У високому-високому царстві, у найвищому в світі государстві живе

могутній володар. Він гарний, добрий, завжди усміхається й сяє, на всіх

дивиться, а на себе дивитися не дозволяє. Здогадалися, як звати цього

могутнього володаря? Відкрийте оченята й скажіть мені його ім’я.

(Сонце).

– Так, діти, це Сонце. (На дошці з’являється стилізоване Сонечко.)

– Тільки чомусь воно не посміхається. Сонечко загубило свої промінці.

Давайте ж попрацюємо завзято й розвеселимо наше любе Сонечко. А для

цього ми повинні виконати всі завдання уроку, дізнатися,що таке Сонце, як

воно виглядає і для чого потрібне всьому живому на Землі. А за кожне вірно

виконане завдання ми будемо «одягати» на Сонечко промінчики

(прищіпки).

– Отже, тема нашого уроку «Сонце в нашому житті». Слайд 6.

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Ігровий момент.

– Діти, сьогодні у нас на уроці буде помічник. Він уже поспішає до нашого

класу. Всі ви його добре знаєте: у нього довгі вуха й куций хвіст. Хто ж це?

(Зайчик). Слайд 7.

– Але цей зайчисько не такий уже й звичайний. Якого він кольору? (Жовтого).

– А наше Сонечко якого кольору? (Також жовтого).

– Отже, зайчик має колір сонця, тому ми його назвемо … (Сонячний Зайчик).

2. Вправа «Асоціативний кущ».

– Діти, сонячний Зайчик мені підказує, що Сонечко не просто жовте, воно

золоте. Чому він так каже, як ви думаєте? (Сонце виблискує й сяє, неначе

золото).

– А яке ще може буди сонечко? (Пекуче, ніжне, лагідне, яскраве, веселе,

усміхнене, блискуче, золоте.)

– А яку комаху ми також називаємо сонечком? (Кого ще, крім Сонця на небі,

ми називаємо сонечком?) Так, комаху. Слайд 8.

– А яку рослину ми називаємо сонячною? (Соняшник). Слайд 9.

– Діти, соняшник так любить сонечко, що повертає свою голівку завжди в той бік, де світить Сонце.

– Наші прабабусі й прадідусі також дуже любили й шанували Сонце. Коли

довго лив дощик, люди закликали до себе сонечко, вигадуючи для цього

різні заклички. Давайте пригадаємо одну з них.

3. Фізкультхвилинка.

Вийди, вийди , сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір’ячко.

І…

Сонечко прокинулось, потягнулось,

В різні боки повернулось,

Потім весело всміхнулось,

Кругом себе обернулось

І на небо повернулось.

4. Уявлення про Сонце як небесне світило.

- Діти, коли сонечко повернулось на небо, всім відразу стало тепло й затишно. Та недовго раділа природа. Раптом налетіла чорна хмара – зла чарівниця, яка хотіла захопити Сонце й знищити все живе на Землі. Та не змогла зла чаклунка довго утримувати Сонечко в своїх обіймах. Воно обпікало її долоні, неначе вогонь. Як ви гадаєте, чому?

- Так, це сталося тому, що Сонце – це зірка, величезна вогняна розпечена куля. (Робота зі Слайдом 10.)

– Сонце – це зоря, що світить удень. Це велике космічне тіло, навколо якого

обертаються планети, а серед них і наша планета. Як вона називається?

(Земля.) (Показати на слайді.)

– Розташоване Сонце дуже далеко, а нам посилає свої промені, які зігрівають

нашу Землю й дарують життя усьому живому.

– Подумайте, а що більше: Земля чи Сонце? Слайд 11.

– Сонце – це куля, та така велика, що коли її порівняти з кавуном, то наша Земля буде виглядати, як маленьке просяне зернятко.

 

5. Хвилинка - цікавинка. Слайд 12.

– А зараз Сонячний Зайчик дарує вам хвилинку – цікавинку. Сонечко

знаходиться дуже далеко від нас. Якщо б ми захотіли дістатися до нього

потягом, нам не вистачило б цілого життя. Подорож тривала б 200 років.

На літаку ми летіли б 10 років, а ось на ракеті – півроку. А сонячний

промін, який прислав нам на урок Сонячного Зайчика, долає цю відстань за

8 хв.20с. Уявіть, це менше, ніж перерва в школі!

6. Залежність усього живого від сонячного світла й тепла.

– Діти, ми з вами вже дізналися, що ж таке Сонце. А тепер Сонячний Зайчик

запитує, чи знаєте ви, що несе Сонечко в дарунок усьому живому на

Землі?

Робота з таблицею на дошці «Дари Сонця». (Діти називають «дари»

Сонця, пояснюють свої думки, а вчитель коментує, доповнює й відкриває

відповідні «віконечка» в таблиці.)

– Сонце дарує нам тепло й світло. Без сонячного проміння стане холодно й

темно. У рослин не будуть зеленими листочки, а значить, не буде

вироблятися кисень, необхідний для дихання тваринам і людям. Рослини не

будуть цвісти, давати свої плоди, а тому загинуть і тварини, бо їм не буде

чим живитися. Усе замерзне, вкриється товстою кригою льоду. І люди

почнуть хворіти й загинуть, бо не буде їжі, тепла, а ще не буде вітамінів,

які виробляються в нашому організмі завдяки дії сонячних променів.

Одним із таких вітамінів, особливо важливих для вас, діти, є вітамін Д,

який допомагає вам рости.

– Що ще Сонце дарує живим організмам?

– Сонце виробляє дуже багато енергії, а до Землі доходить лише частина цієї

сонячної енергії, але й цього вистачає, щоб існувало життя на Землі, щоб

ми з вами могли рухатися, вчитися, запам’ятовувати щось нове й просто

радіти життю. Сонце дарує нам ще й красу.

– З усього, що ми сказали, можна зробити висновок, що життя без Сонця

неможливе. Отже, Сонце несе нам у дарунок життя.

– Повторимо, що ж дарує Сонце усьому живому на Землі?

7. Сонячна фізкультхвилинка.

– Чому наша фізкультхвилинка сонячна ? (Сонце дарує нам енергію, а

фізкультхвилинка також заряджає нас енергією.)

Добре те, що Сонце світить.

Добре те, що віє вітер.

Добре те, що цей ось ліс

Разом з нами ріс і ріс.

Добре те, що в цім озерці

Чиста, не брудна вода.

І мене матуся рідна

Після школи зустріча.

Добре гратися надворі

Добре вчитися у школі.

Добре плавати в ставу.

Добре те, що я живу!

 

ІV. Узагальнення й систематизація знань.

1. Робота в парах.

Розгляньте фото разом із сусідом по парті і скажіть, хто не може жити без сонячного тепла і світла. Чому?

- Отже, без сонячного тепла і світла не може жити жоден організм.

2. Завдання по рядах.

– А зараз Сонячний Зайчик приготував кожному ряду запитання. Слайд 13.

1 ряд – Як Сонце дбає про рослини?

2 ряд – Що дарує Сонце людям?

3 ряд – Чому Сонце необхідне тваринам?

Висновок: Життя без Сонця неможливе, усе в природі починається з Сонця.

3. Хвилинка - театралізація.

2 учні (учениці) читають напам’ять вірш Ганни Чубач «Сонце» ( в ролях).

– Діти, чому ж соснам стане сумно без сонечка?

4. Висновки (за таблицею):

– Що ж дарує Сонце всьому живому на Землі?

5. Гра «Так чи ні».

– Сонце потрібно усьому живому. (+)

– Земля більша, ніж Сонце. (-)

– Сонце – це зоря, величезна, розпечена куля. (+)

– Сонце дає нам світло й тепло. (+)

– Сонце – це овал. (-)

– Сонце належить до неживої природи . (+)

– Сонце - це планета. (-)

– Без Сонця не буде життя. (+)

– Молодці! З усіма завданнями впорались і сонечко наше розвеселили!

(Сонечко посміхається. Усі промінці – прищіпки зайняли свої місця)

V. Підсумок уроку.

Ми про сонечко дізналися, малята!

І красива з ним природа, і багата!

Будемо ми Сонце шанувати,

А тваринок всіх оберігати.

Хай живуть ліси, поля і ріки!

Збережемо їх навіки!

– Дякую вам, мої маленькі учні за старанність, за те, що кожний із вас

неповторний, не схожий на інших. Ви – маленькі сонечка для мене, а ще

більше – для своїх мам, які, нажаль, сьогодні не змогли побувати на нашому

сонячному уроці. Але на згадку про урок ми принесемо їм ось такі

невеличкі сюрпризи, які ви зараз самі розфарбуєте. (Вчитель роздає дітям

малюнки- розфарбовки із зображенням сонечка.)

– Нехай ваші маленькі сонечка завжди яскраво сяють і зігрівають серця

ваших матусь!

– А Сонячний Зайчик прощається з нами й нагадує:

«Сонце світить, сонце сяє, вся природа оживає» (Повторити хором.)

Слайд 14.

- Сонячний Зайчик вдячний вам, діти, за роботу.

Прочитаємо разом, що він нам каже : «Молодці!»

docx
Додано
6 лютого 2021
Переглядів
1217
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку