Формувати уявлення учнів про спільнокореневі слова, про корінь; вчити добирати споріднені слова; розвивати чуття мови, вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до професії будівельників.
Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова
Мета. Формувати уявлення учнів про спільнокореневі слова, про корінь; вчити добирати споріднені слова; розвивати чуття мови, вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до професії будівельників.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: каліграфічні вправи, ілюстрація до вірша Т.Г. Шевченка, таблиця ЗХВ, таблиці «Сад», «Дерево – це рід», кросворд «Будівельник», шкала самооцінки
Хід уроку
Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
«Частина слова без закінчення – це … слова» (основа)
«Змінна частина слова називається (закінченням)
Маленький, мала, малесенький, малий, малюк, малюнок.
Т Ш Та Ше рас вч ен ко
«Тече вода із-за гаю
Та попід горою…»
(Качаточка, качечка, качуром)
Знаю |
Хочу знати |
Вивчив |
закінчення основу частини основи |
корінь префікс суфікс |
|
Є у кожній деревинці,
Квітці, кущику, травинці.
В класі на уроці мови
Ви побачите у слові …(Корінь)
Пояснення за таблицями «Сад» та «Дерево- це рід»
Сад (сад, садити, садівник, садовий)
Висновок. Корінь – спільна частина споріднених слів.
Сніг (сніжний, сніжить)
мороз (мороз, морозить)
зима (зимовий, зимує)
Диференційоване завдання
Співати, підводний, музика, водичка, спів, вода, музикант, співак, музикальний. Співачка.
У корені закладено основне значення слова.
Ліс, мед, гриб.
Знаю |
Хочу знати |
Вивчив |
закінчення основу частини основи |
корінь префікс суфікс |
корінь |