Урок "Споріднені слова. Корінь слова"

Про матеріал

Урок узагальнення і систематизації знань учнів 2 класу за темою «Споріднені слова. Корінь слова», метою якого є закріпити вміння розрізняти споріднені слова і слова близькі за значенням, визначати корнь у спільнокореневих словах;розвивати розумові здібності учнів,творче мислення,зв'язне мовлення;виховувати любов до рідного краю,до рідного слова, інтерес і повагу до української культури,традицій,формувати морально-етичні навички.

Перегляд файлу

Українська мова 2 клас

Тема. Закріплення знань з теми «Споріднені слова. Корінь слова»

Мета: Закріпити вміння розрізняти споріднені слова і слова близькі за

значенням, визначати корінь у спільнокореневих словах;розвивати розумові здібності учнів,творче мислення,зв’язне мовлення;виховувати любов до рідного краю,до рідного слова,інтерес і повагу до української культури,традицій,формувати морально-етичні навички.

Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань.

Обладнання: малюнок калини, верби, тополі, дуба, тестові завдання,картки для роботи в групах, таблиця „Чарівне дерево”, плакат „Правила роботи в групах”.

Хід уроку

I. Організаційна частина

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься … (Україна)

Учитель:

  • Наш урок присвячений Україні.  Сьогодні ми робимо ще один крок у чудову країну, що чекає нас і збагачує нашу мову.Щоб наше мовлення було красивим і правильним продовжуємо відкривати таємниці української мови.

Моя Україна –

Широкі простори:

Поля і левади,

Долини і гори,

Молитви і пісня,

І слово натхненне.

З чого почалась

Україна для тебе?

  • Виконуючи домашнє завдання, ви прочитали вірш «Що такеБатьківщина?» і дізнались про символи України. Сьогодні на уроці ми більше дізнаємось про них, а ви розповісте мені з чого ж починається Україна для вас.

 

II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

  • Темою нашого уроку буде закріплення знань про споріднені слова,корінь слова.

 

III. Узагальнення і систематизація знань

  1. Репродуктивна бесіда
  • Пригадайте все те, що ви знаєте про спільнокореневі слова (відповіді

учнів).

 

  1. Каліграфічна хвилинка

Дидактична гра « Нове слово».

  • Щоб удосконалити навички каліграфічного письма,я пропоную вам цю гру.

а ) утворення слова з даних букв  Е Р А Б В (ВЕРБА)

б )Запис речення

Без верби і ______________________ нема України(пояснення орфограм)

  • Отже, ви вже знаєте що верба і калина є символами України.

 

  1. „Криголам”
  • В яку пору року цвіте калина? (весною)
  • За  допомогою прийому „Криголам” у слові калина до кожної букви треба дібрати слова, які можна сказати про неї.

К – красива

А – апетитна

Л – лікувальна

И – симпатична

Н – ніжна, налита

А – акуратна

  • На які питання відповідають всі ці слова? (яка?)
  • Що означають вони? (ознаку предметів)

IV. Виконання творчих вправ і завдань

  1. Робота над загадкою
  • Послухайте загадку.

Я у кожнійдеревинці,

Квітці, кущику, травинці.

В класі на уроцімови 

Типобачиш мене вслові (Корінь)

  • Сьогодні ми поговоримо не тільки про символи України, а й повторимо

і узагальнимо свої знання про корінь і спільнокореневі слова.

 

  1. Вправа на добір спільнокореневих слів
  • Де росте тополя? ( У гаях, біля хати,річки, на узліссі)

На дошці – таблиця „Чарівне дерево”.

Завдання: „посадити” у корені дерева корінь слова „сад”. Спостерігайте,що з нього виросте. Але виростуть на ньому нові слова тільки з вашою допомогою.

  висадити                                                      садівник

 

посадив                                              садити

пересадив

                                       сад            садок

 

 

  • Молодці! Багато слів ви „виростили”. То і тополя буде стрункою, гарною.

 

  1. Фізхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землінашійуклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонцяпотягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

 

  1. Робота з деформованим текстом

Завдання. Скласти і записати речення.

Символ, тополя, краси, дівочої.

Струнка, вона, і , красива.

Одна, не любить, рости тополя.

На тополі, тремтить, осиці, як і на, листя.

 

  1. Робота у малих групах
  • Я пропоную вам об’єднатися в групи за допомогоюлисточків з дерев, щоє у кожного. Зісвоїми маленькими листочками знайдітьстіл, де знаходиться великий листок. Таким чином у нас утворилося 4 групи. На виконаннязавданнявимаєте5-7хвилин. Але перш ніж ми будемопрацювати, давайте згадаємонаші правила, які ми з вами колективносклали.

Повторення правил роботи в групах.

 

І група (дубовийлисточок)

  1. Дібрати спільнокореневі слова до слова „дуб”
  2. Скластиречення з цими словами.
  3. Середслівзнайтиспільнокореневі: квіточка, дуб, квітник, дубок, дубовий, квітка, квітковий, дубина, дубочок.

 

ІІ група (вербовий листочок)

  1. „Виростити” на „чарівномудереві” слова з коренем–дощ–.

 

  1. Записатиутри колонкиспільнокореневі слова

 Малина, сніжок, малинонька, листок, сніговик, малинова, листочок, сніг, листковий.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Скластиречення зі словами

Верба, вербовий.

 

ІІІ група (калиновий листочок)

  1. „Виростити” на „чарівномудереві” слова з коренем–вод–.


 

  1. Виписати з „Тематичного словника школяра”поясненнязначення слова „калина”. Виділитикорінь. Дібратиспільнокореневі слова.
  2. Написатиякнайбільшеслів, щомаютьлишекорінь. З одним із них скластиречення.

 

IV група (тополиний листочок)

  1. Дібратиспільнокореневі слова до слів.

Казка, …, …, …, … .

Мова, …, …, …, … .

  1. Вилучитизайве слово.

Запоріжжя, запорошений, запорожець, запорізький.

Малювання, малюк, малювати, малюнок.

Весна, весняний, весело, веснянка.

  1. Дібратиспільнокореневі слова-гриб-, -квіт-.

 

  1. Презентація роботи у групах

„Групавирішила,щопрезентувати роботу буду я…”

  1. Виконання тестових завдань
  • Щоб закінчити нашу роботу я пропоную вам виконати тестові завдання.
  1. Вказати правильне твердження

Слова,які мають однакову спільну частину називаються

а) спільнокореневими;

б) головними;

в) другорядними;

г) залежними.

  1. Визначити правильну відповідь

Спільна частина споріднених слів називається

а) членом речення;

б) присудком;

в) коренем;

г) закінченням.

  1. Вибрати правильне твердження

Корінь – це…

а) спільна частина споріднених слів;

б)  відокремлена частина споріднених слів;

в) слова, близькі за значенням;

г) однакова частина у всіх словах.

  1. Назвати правильну відповідь

Щоб визначити у слові корінь, треба

а) дібрати до нього кілька споріднених слів;

б) визначити спільну частину в усіх словах;

в) дібрати споріднені слова і визначити у них спільну частину;

г) змінити слово.

  1. Визначити  „зайве”  слово

а) малює;

б) малюнок;

в) малюк;

г) розмальовка.

6.  Підкресли у тексті споріднені слова

Квітню мій заквітчаний,

Місяць – квітничок.

Виший мені, квітню,

Цвітом рушничок.

V. Підсумок уроку

 Гра „Чарівний  м’яч”

Учитель кидає м’яч учневі і говорить: „Слово”. Той промовляє слово, яке стосується теми уроку. Наприклад: „Корінь”. Учень кидає м’яча іншому учню та говорить: „Речення”. Другий учень, отримавши м’яча, говорить речення з цим словом. Наприклад: „Корінь − спільна частина споріднених слів”. Склавши речення, учень кидає м’яча будь-кому з однокласників, який має скласти питання до цього речення. Наприклад: „Які слова називаються спільнокореневими?” Запитуючи, він кидає м’яч четвертому учню, який має дати відповідь на питання.

Учитель: Молодці! Мені сподобалась ваша робота на уроці. Сподіваюсь: ви тепер будете пам’ятати, що верба, калина, тополя, дуб – це дерева-символи нашої України.

VI. Домашнє завдання

Повторити правила, написати зв’язне висловлювання про квіти-символи нашої України, використовуючи спільнокореневі слова.

 

doc
Додано
20 квітня 2018
Переглядів
18315
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку