Урок «Стиль життя. Дослідницький спосіб життя. Lifestyle. Exploration.»

Про матеріал
Словники, Картки, Підстановчі таблиці, Підручники, Інтерактивні технології для створення презентацій, комп'ютер, планшет.
Перегляд файлу

вчитель англійської мови

Словянської гімназії Дарницького району

Балагуц Вікторія Володимирівна

категорія: вища, старший вчитель

 

                                    МАТЕРІАЛИ ВІДКРИТОГО УРОКУ

                                                            8 КЛАС

                                                         Від 25.11.2014

                                           ВЧИТЕЛЬ: БАЛАГУЦ  В.В.

 

ТЕМА УРОКУ: «Стиль життя. Дослідницький спосіб життя.

                                Lifestyle. Exploration

 

ПІДТЕМА УРОКУ: «Natural wonders of the Earth. Animals in the wild and animals in captivity. Bristol Zoo. Learning how to give Presentation.’ Спосіб життя дикої природи найдивовижніших куточків світу. Географічні поняття. Спосіб життя тварин у зоопарку. Тварини, які знаходяться під загрозою вимирання.»

 

ЦІЛІ:

ПРАКТИЧНА: формувати мовні навички вживання ЛО за темою « Спосіб життя дикої природи найдивовижніших куточків світу. Географічні поняття. Спосіб життя тварин у зоопарку. Тварини, які знаходяться під загрозою вимирання»; мовленнєві навички монологічного та діалогічного мовлення на рівні мікродіалогу з опорю на зразок; активізувати навички аудіювання і розуміння звукового потоку; автоматизувати навички логічно будувати висловлювання за змістом почутого, побаченого, прочитаного.

 

ОСВІТНЯ: ознайомити учнів з новими фактами, поняттями, граматичними структурами; розширити знання учнів про тваринний та рослинний світ найдивовижніших куточків світу.

 

РОЗВИВАЛЬНА: розвивати оперативну та довгочасну пам’яті, розвивати фонематичний та інтонаційний слух(увагу, уяву, гнучкість вербального мислення); розвивати вміння вести групову бесіду; розвивати вміння логічно викладати свої думки; розвивати здібності до аналізу, узагальнення, здібності до самостійності; розвивати культуру спілкування; розвивати вміння ефективно співпрацювати під час групової роботи.

 

ВИХОВНА: Виховувати поважне та відповідальне відношення до природи; формувати здібності усвідомлювати важливість досліджувати найдивовижніші куточки світу з метою збереження їхньої первинної краси, підтримання екологічного балансу співіснування людини і дикої природи.

 

ОБЛАДНАННЯ: комп’ютер, проектор, мультимедійний екран, CD-плеєр, CD-диск, флешка, дидактичні матеріали, словники, підручник «Challenges StudentsBook 4, Amanda Maris», видавнитство Longman, наочність, аудіоматеріали, слайди та відеоматеріали.

 

ТИП УРОКУ: комбінований урок у форматі уроку засвоєння нових знань та уроку-презентації

 

 

                                                       ХІД УРОКУ    

 

ЧАСТИНА 1.  ВСТУП. PREFACE.

 ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Організаційний момент

 

SO MUCH TO SEE AND LEARN 

T. Dear students! Our today’s lesson is centered round an exciting question “ How to know more about our planet Earth?” Adventure is necessary for us all. It keeps us from growing stale and old; it develops our imagination, gives us that movement and change which are necessary to make our life full of wonders../№ 1 flash drive /

 

T. The objectives of our lesson are:

 

1.  To maximize the use of the vocabulary units on the topic;

2.  To widen your knowledge about geographical notions;

3.  To act out the dialogues;

4.  To speak on the subject;

5.  To improve your reading skills;

6.  To improve your writing skills;

7.  To improve your listening skills;

8.  To develop your creative abilities;

9.  To consolidate your interactive abilities.

 

 

1.Введення теми.

Introducing the topic.

 

T. So, how can we understand the word “WONDERS” ? Any ideas? What wonderful words do we know, I wonder? I will start: beautiful,….

Look at the blackboard, please. Do you recognize them? /cards on the blackboard/

 

2.Мовленнєва зарядка.

  • Wonderful words

 

  • BEAUTIFUL
  • AMAZING
  • BREATHTAKING
  • MARVELLOUS
  • MAJESTIC
  • MAGNIFICENT
  • SPECTACULAR
  • FASCINATING
  • SUPERB
  • EXCITING
  • FANTASTIC
  • FABULOUS
  • PICTURESQUE
  • UNIQUE
  • ENJOYABLE
  • IMPRESSIVE

 

 

 

 

Reciting the poem.

 

 I’m sure, the poem by Kayla R. Elewitz will help you to enrich your vocabulary. The things the author observes in the surrounding world delight her./№ 2, flash drive/

                                                        

NATURE WONDERS

 

AS THE SPRING WINDS BLOW THROUGH MY HAIR,

THEY BEND DOWN AND KISS MY SKIN SO FAIR,

THE WATER RIPPLES BENEATH MY TOES,

AND OF THIS PLACE NO ONE KNOWS,

THIS HOME INSIDE MY SOUL IS NONE OTHER THAN MY HEART,

THIS DELIGHT NO ONE CAN MEASURE ON ANY CHART,

THE SMELL OF RAIN FRESH IN THE AIR,

TICKLES MY SENSES WITHOUT A CARE,

ALL THE PLANTS ARE TURNING GREEN,

AND THE TREES ARE TOUCHING THE SKY,

I FEEL LIKE I AM LIFTING UP LIKE I CAN FLY,

NOTHING CAN BRING ME DOWN FROM THIS HEAVEN I HAVE FOUND,

BECAUSE,  FROM THE WORLD,  IT HAS  KEPT ME SAFE AND SOUND……

 

ЧАСТИНА 2.  ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ. ЧИТАННЯ ТА АНАЛІЗ ТЕКСТУ. РОБОТА В ЕКСПЕРТНИХ ГРУПАХ.

 

1. Перевірка домашнєго завдання. Діалогічне мовлення.

    Organizing exploration activities.

 T So, my amazing students, what do people usually explore?

P1 Basically, they explore  landscape. What do you think?

P2 You are quite right. Here we can mention:  forest, glacier, gorge/US=canyon/ hill, island, lake, marsh, mountain, river, swamp, waterfall.

P3As a matter of fact, people sometimes devote their life to taking up regular travelling to distant lands. Do you agree?

P4Completely, and in this case they can actually occupy their life with: researching, photography, fishing, hunting, horse riding, climbing, diving,

P5 This is extremely interesting and gives you endless pleasure and enjoyment.

 

2. Робота в групах.

 Working in a group Role-playing exploration activities. T –PP. Giving comments.   Досліджуємо найдивовижніші куточки світу з опорою на текст.

T Now, magnificent students, I’d like to ask you to distribute into 5 groups according to the color of your group and an example of the descriptions according to their:

 

 

G1 Name /green/

G2 Location /light-blue/

G3 Landscape & scenery /yellow/

G4 Activities /red/

G5 Wildlife /dark-blue/

Pupils start distributing into groups. Face to face Communication.

 

 Be polite while looking for a group mate!

 Are  you ready?

 One-two-three…Let’s start !

             OK, time is up! Have you joined your group?  Well-done! You are very consolidated!

                                   

 

3. Читання текстів. Усне мовлення- бесіда з опорою на текст та відеоматеріали.

    READING, TRANSLATING, DISCUSSING. THE ARTICLES  “PATAGONIA. THE         EVERGLADES. THE VICTORIA FALLS”/SBp.49/

 

1/ Prereading talk   

T Now, my fantastic students, you are to read the given texts and then in groups discuss them according to suggested geographical notions /photocopies of the texts/

 

2/Warming up. Film watching

T I’d like to breathe inspiration into your hearts. I suggest watching an episode from an exciting documentary. Afterwards, you work in discussion groups.

 

3/Group work. Discussing./SB ex. 2-3 p. 48/ Now tell your group about your place. What geographical notions can you mention?

 

TEXT 1

 

Group 1/ the name:  Patagonia, the Andes mountains, the Moreno Glacier, Lake Argentino;

Group2 /  location: Southern America, along the border between southern Argentina and Chile; 

Group3/ landscape and scenery: the high snow-capped mountains, deep freshwater lakes, thick forests and high       waterfalls, the Glacier;

Group4/activities: skiing, riding, trekking and whitewater rafting;

Group5/wildlife: pumas, rheas/American ostriches/, armadillos, condors the world’s largest birds of prey./5 flash drive/

 

TEXT 2

Group1/the name: The Everglades National Park;

Group2/location: The USA, southern Florida, two and a half meters above sea level;

Group3/landscape and scenery: marshes, dense forests, mangrove swamps;

Group4/activities: bird watching, fishing, boating, canoeing, kayaking;

Group5/wildlife: the rare Florida panther, the American crocodile, the alligators, aggressive mosquitoes./6 flash drive/

 

TEXT 3

 

 

Group1/ the name: The Victoria Falls, Mosi-oa-Tunya, ‘the smoke that thunders’, the Zambesi river, Zambia, Zimbabwe;

Group2/ location: southern Africa, on the border of Zambia and Zimbabwe;

Group3/landscape and scenery: the deafening noise, spray and mist, 100-meter gorge, the rainbow; 

Group4/activities: taking a flight over the falls, go rafting, going on kayak, canoe and walking safaris;

Group5/wildlife:  elephants, buffaloes, giraffes and hippos./7 flash drive/

 

 

 

4/Reading the articles and answering the questions:

T Let’s discuss the text by means of the conversation.

 1/ Why do bits of the Moreno Glacier fall into the lake?

2/  What is special about condors?

3/ When do alligators move quickly?

4/ Why is the summer unpleasant in the Everglades?

5/ Why are the Victoria Falls called ‘the smoke that thunders?’

6/ How deep is the Zambesi gorge?

 

 

5/Read aloud the descriptive adjectives given below.  Do you  know their meaning?

Perform the task in the card.

/ex.5/:

 

 COMPLETE THE WORD BUILDER WITH ADJECTIVES IN RED FROM THE TEXT:

1

Rocky /                                           /

mountain

2

Deep                                /                                              / 

lake

3

Beautiful /                                          /

sight

4

Pine/ rain/                                /                                   /  

forest

5

                                                   /                                                  /

animals

6

Common /                                        /                          

species

7

Loud /                                                        /

noise

8

Bad / cold /  good /                                    /           

weather

9

Light /                                        /

rain

10

 

Amazing / small/                                  /

 

variety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Граматика. Будова речення. Введення.

    1/. Sentence Building. Introduction./ex.7p.48/

T My fabulous students, I would like to introduce the question of Sentence Building by means of transformation. Here, we use conjunctions “although” & “despite”. Pay attention to the fact that “although” goes with verb-forms, while “despite” goes with ing-form

 

         Although they look slow, alligators can move at lightning speed.

         Despite looking slow, alligators can move at lightning speed.

 

 

    2/. Виконання тренувальних вправ. Rewrite the sentences beginning with the word in   

         brackets.

 

T Now, my unique students, let’s practice using the method of transformation.

 

 

Fulfill  the task in the card.

 

 Use ALTHOUGH & DESPITE.

 

1

It’s cold and windy but it’s still a great place to visit. /Although/

 

 

 

 

2

It’s expensive but the flight over the waterfall is worth it. /Despite/

 

 

 

 

3

There are quite a few lions in the area but their numbers are going down. /Although/

 

 

 

 

4

It’s a long way from Buenos Aires but it’s easy to get there by plane or coach. /Despite/

 

 

 

 

5

I had a bad cold while on holiday in Patagonia but I went whitewater rafting. /Despite/

 

 

 

 

6

There were a lot of mosquitoes at the campsite but I wasn’t badly bitten. /Although/

 

 

 

 

 

 

ЧАСТИНА 3. ПРОЕКТНА ЧАСТИНА. РОЛЬ ЗООПАРКІВ. АУДІЮВАННЯ. ПІДГОТОВКА ДО ПРЕЗЕНТАЦІЇ. СТВОРЕННЯ КОМБІНОВАНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ЗА ТЕМОЮ. ANIMALS IN CAPTIVITY. THE ROLE OF ZOOS. LEARNING HOW TO GIVE THE PRESENTATION. THE PRESENTATION-PERFORMANCE.

 

 

  1. T. Now, my exciting students, we are going to speak about endangered species and the role of the Zoo. Then, we will repeat how to give a presentation.

  T. So, animals at the Zoo. What do you think? Is it good or bad? Let’s listen to the dialogue between two girls./ex.2-3 p.50-51/

Hidden words:

 

AWESOME

 

BEAUTEOUS

 

GORGEOUS

 

LOVELY

 

DELICIOUS

 

STRIKING

 

 

2/ T. My attentive students, have you noticed special key expressions?  For, example/ex.3 p51/

Let’s find them in the text.

T. Now, let’s try to use them in the presentations you have prepared for today’s lesson.

T. Any volunteers?/watching “Bristol zoo video”/

 

 

ЧАСТИНА 4. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ. ТВОРЧА ПРЕЗЕНТАЦІЯ-ПІСНЯ-КАРАОКЕ. ФРАГМЕНТ ВИСТУПУ НА КОНКУРС КВК.

 

 

 

3/ T. My impressive students, you have coped with huge amount of work and our objectives, having improved your reading, listening, speaking and writing skills. You have also demonstrated your IT levels.

The last but not the least is to demonstrate our creative, interactive and performing abilities.

 

4/ T. I suggest singing a song “Wonders of Nature”. Everybody can participate.

The task is to find some new wonderful words and introduce them. The sample answers are hidden in the class. Try to find them!!!/ the song “ Wonders of Nature”

 

Hidden words:

 

AWESOME/3/

BEAUTEOUS

GORGEOUS

LOVELY

DELICIOUS

STRIKING

 

T. Now, my gorgeous students, your time to get the Homework.

So, you are to maximize your knowledge and do: 1/ ex. 6, 9, 10 p.48, SB, where to characterize your country, Ukraine, according to 5 groups of expert notions; 2/ pp. 46-47, WB.

 

T. Finally, my marvelous students, time for your performance!!! / students perform their Concert presentation “Sunflower Children”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    МАТЕРІАЛИ ВІДКРИТОГО УРОКУ/викладки/

                                                            8 КЛАС

                                                         Від 25.11.2014

                                           ВЧИТЕЛЬ: БАЛАГУЦ  В.В.

 

 

 

ТЕМА УРОКУ: «Стиль життя. Дослідницький спосіб життя.

                                Lifestyle. Exploration

 

 

 

 

ПІДТЕМА УРОКУ: «Natural wonders of the Earth. Animals in the wild and animals in captivity. Bristol Zoo. Learning how to give Presentation.’ Спосіб життя дикої природи найдивовижніших куточків світу. Географічні поняття. Спосіб життя тварин у зоопарку. Тварини, які знаходяться під загрозою вимирання.»

 

 

 

 

ТИП УРОКУ: комбінований урок у форматі уроку засвоєння нових знань та уроку-презентації

 

 

 

 

ХІД УРОКУ    

 

ЧАСТИНА 1.  ВСТУП. PREFACE.

 ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Організаційний момент

 

SO MUCH TO SEE AND LEARN 

 

 

 

 

T. The objectives of our lesson are:

 

1.  To maximize the use of the vocabulary units on the topic;

2.  To widen your knowledge about geographical notions;

3.  To act out the dialogues;

4.  To speak on the subject;

5.  To improve your reading skills;

6.  To improve your writing skills;

7.  To improve your listening skills;

8.  To develop your creative abilities;

9.  To consolidate your interactive abilities.

 

 

 

1.Введення теми.

Introducing the topic.

 

 

 

 

2.Мовленнєва зарядка.

 

  • Wonderful words

 

 

 

Reciting the poem.

 

 

 

NATURE WONDERS

 

 

 

ЧАСТИНА 2.  ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ. ЧИТАННЯ ТА АНАЛІЗ ТЕКСТУ. РОБОТА В ЕКСПЕРТНИХ ГРУПАХ.

 

 

1. Перевірка домашнєго завдання. Діалогічне мовлення.

    Organizing exploration activities.

 

 

 

2. Робота в групах.

 Working in a group Role-playing exploration activities. T –PP. Giving comments.  

 

 

 

3. Читання текстів. Усне мовлення- бесіда з опорою на текст та відеоматеріали.

    READING, TRANSLATING, DISCUSSING. THE ARTICLES  “PATAGONIA. THE         EVERGLADES. THE VICTORIA FALLS”/SBp.49/

 

 

1/ Prereading talk   

 

 

2/Warming up. Film watching

 

 

 

3/Group work. Discussing./SB ex. 2-3 p. 48/ Now tell your group about your place. What geographical notions can you mention?

 

 

 

4/Reading the articles and answering the questions:

T Let’s discuss the text by means of the conversation.

 

 

 

5/Read aloud the descriptive adjectives given below.  Do you  know their meaning?

Perform the task in the card.

/ex.5/:

 

6. Граматика. Будова речення. Введення.

    1/. Sentence Building. Introduction./ex.7p.48/

 

 

 

 

    2/. Виконання тренувальних вправ. Rewrite the sentences beginning with the word in   

         brackets.

 

 

Fulfill  the task in the card.

 

 Use ALTHOUGH & DESPITE.

 

 

 

 

 

ЧАСТИНА 3. ПРОЕКТНА ЧАСТИНА. РОЛЬ ЗООПАРКІВ. АУДІЮВАННЯ. ПІДГОТОВКА ДО ПРЕЗЕНТАЦІЇ. СТВОРЕННЯ КОМБІНОВАНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ЗА ТЕМОЮ. ANIMALS IN CAPTIVITY. THE ROLE OF ZOOS. LEARNING HOW TO GIVE THE PRESENTATION. THE PRESENTATION-PERFORMANCE.

 

 

 

          T. So, animals at the Zoo. What do you think? Is it good or bad? Let’s listen to the dialogue between two girls.

                                                

 

 

2/ T. My attentive students, have you noticed special key expressions?  For, example/ex.3 p51/

Let’s find them in the text.

T. Now, let’s try to use them in the presentations you have prepared for today’s lesson.

T. Any volunteers?/watching “Bristol zoo video”/

 

 

 

 

ЧАСТИНА 4. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ. ТВОРЧА ПРЕЗЕНТАЦІЯ-ПІСНЯ-КАРАОКЕ. ФРАГМЕНТ ВИСТУПУ НА КОНКУРС КВК.

 

 

 

 

 

3/ T. My impressive students, you have coped with huge amount of work and our objectives, having improved your reading, listening, speaking and writing skills. You have also demonstrated your IT levels.

The last but not the least is to demonstrate our creative, interactive and performing abilities.

 

4/ T. I suggest singing a song “Wonders of Nature”. Everybody can participate.

The task is to find some new wonderful words and introduce them. The sample answers are hidden in the class. Try to find them!!!/ the song “ Wonders of Nature”

 

Hidden words:

 

AWESOME/3/

BEAUTEOUS

GORGEOUS

LOVELY

DELICIOUS

STRIKING

 

T. Now, my gorgeous students, your time to get the Homework.

So, you are to maximize your knowledge and do: 1/ ex. 6, 9, 10 p.48, SB, where to characterize your country, Ukraine, according to 5 groups of expert notions; 2/ pp. 46-47, WB.

 

T. Finally, my marvelous students, time for your performance!!! / students perform their Concert presentation “Sunflower Children”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      Winged  Sayings

 

 

 

A bad beginning makes a bad ending,

A good beginning makes a good ending.

 

A bird in the hand is worth two in the bush.

 

A fool may throw a stone into a well, which a hundred wise men cannot pull out.

 

A good face is a letter of recommendation.

 

A good example is the best sermon.

 

A friend’s frown is better than a foe’s smile.

 

Learning makes a good man better and an ill man worse.

 

As knowledge increases, wonder deepens.

 

When you are good to others, you are best to yourself.

 

“I recommend you to take care of the minutes, for the hours will take care of themselves. Know the true value of time…enjoy every moment of it. Never put off till tomorrow what you can do today.”   /An English writer of the 18th century/

                  

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Англійська мова, Розробки уроків
Інкл
Додано
6 листопада 2019
Переглядів
536
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку