Учні знайомляться з відомостями про ступені порівняння прикметників та їх творення; вчаться правильно утворювати форми вищого й найвищого ступенів порівняння якісних прикметників, доречно вживати їх у мовленні.
ТЕМА: СТУПЕНІ ПОРІВНЯННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. УТВОРЕННЯ ВИЩОГО І НАЙВИЩОГО СТУПЕНІВ ПОРІВНЯННЯ
Мета: ознайомити шестикласників з відомостями про ступені порівняння прикметників та їх творення; формувати вміння правильно утворювати форми вищого й найвищого ступенів порівняння якісних прикметників, правильно й доречно вживати їх у мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
І. Орг момент
П. Актуалізація опорних знань.
1. Робота в парах ”Дерево запитань”
Дайте визначення прикметника.
Від чого залежить рі, число і відмінок прикметників?
Назвіть групи прикметників за значенням.
Які прикметники належать до якісних?
Які прикметники належать до відносних?
Які прикметники належать до присвійних?
Які форми мають якісні прикметники?
2. Рольова гра ”Я – прикметник”
Умова: до названого учневі-прикметнику іменника дібрати прикметники. Клас відгадує іменник.
Сніжинка, дідусь, вода, зірка, язик, яблуко.
3.—Хто швидше згадає, яку загадку пана відгадала мудра дівчина з однойменної народної казки?
(Що на світі найситніше, найпрудкіше, наймиліше?)
—Назвіть у цій загадці прикметники. Як вони утворилися?
Порівняйте їх, вкажіть між ними різницю.
ПІ. Організація засвоєння нового матеріалу.
1. Робота з таблицею
— Перевірте правильність своїх відповідей, розглянувши таблицю
2. Складання усного діалогу.
— На основі прочитаного складіть усний діалог з товаришем по парті.
Ступені порівняння прикметників
Ступені порівняння |
Форма |
Спосіб утворення |
Приклади |
||
Вищий |
Проста |
За допомогою суфіксів -іш-, -ш- від інших основ |
Мудрий — мудріший; малий — менший |
||
|
Складена |
За допомогою додавання до звичайного прикметника слів більш (менш) |
Короткий — більш короткий; гіркий — менш гіркий |
||
Найвищий |
Проста |
За допомогою додавання до прикметників вищого ступеня префікса най-. Значення вищого ступеня можна посилити префіксами ЯК-, ЩО- |
Менший — найменший-якнайменший, щонайменший |
||
|
Складена |
За допомогою: а) слів найбільш, найменш; б) прикметників вищого ступеня і слів від усіх, над усе |
Найбільш здібний, найменш освічений; миліший від усіх, дорожчий над усе |
||
Увага: Не мають ступенів порівняння прикметники:
1) з суфіксами -ав(ий), -яв(ий): білявий, чорнявий;
2) з суфіксами -уват(ий), -юват(ий): білуватий, синюватий;
3) з суфіксами -еньк(ий), -есеньк(ий), -езн(ий), -енн(ий): біленький, т несенький, величезний, здоровенний;
4) з префіксом пре-: предобрий, премудрий, преславний;
5) прикметники, що мають непорівнювану ознаку: сліпий, кривий, русий, босий, живий, голий, хворий, порожній, готовий, сивий, русий.
3. Як утворити ступені порівняння від слів? Які зміни ви помітили?
Дорогий(дорожчий), високий(вищий, дужий(дужчий), великий(більший), гарний(кращий), поганий(гірший)
ІV. Усвідомлення здобутих знань
1. 1) Із поданих якісних прикметників вищого ступеня порівняння випишіть спочатку прикметники простої, потім — складеної форми.
Тепліший день, більш добра людина, менш приємний захід, стрункіша дівчина, нижчий стіл, більш дорогий годинник, веселіший настрій, менш солодкий торт, щедріша сестра, дешевший товар.
2) Із поданих якісних прикметників найвищого ступеня порівняння випишіть у першу колонку прикметники простої, у другу складної, у третю — складеної форми.
Найдешевша сукня, щонайрозумніший вчинок, найменш потрібна річ, найбільш потрібна книга, найглибша криниця, миліший від усіх юнак, найбільш чарівний сон, найкраща відповідь, найкоротший шлях, найменш вдалий варіант, якнайкращий товар, найбільш червоне яблуко.
2. Утворіть, якщо можна, ступені порівняння поданих прикметників.
Ніжний, лисий, глибокий, чорнявий, широкий, відповідальний, блакитний, сліпий, здоровий, рідкий, молодий, гіркий.
3. Творче завдання ”Давайте похвалимося”.
Описати 2-3 реченнями щось, чим пишаєтесь,можете похвалитися, вживаючи прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння.
4. ”Асоціації”
Учитель диктує слова, а учні записують слова-асоціації – прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння.
Мама, бабуся, вчитель, тополя, зима, друг, лимон, дорога, веселка, здоров’я.
5. Робота з підручником.
Впр.397, Впр.400
VІ. Систематизація й узагальнення
1. Розгадайте кросворд. ,
У виділеному стовпчику прочитайте назву фонетичного процесу, що відбувається під час творення ступенів порівняння прикметників.
«Сховані слова»
«Сховані слова»
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
6 |
|
|
|
|
|
||||||
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
1. Вищий ступінь порівняння прикметника дужий.
2. Вищий ступінь порівняння прикметника близьке.
3. Вищий ступінь порівняння прикметника дорогий.
4. Вищий ступінь порівняння прикметника легкий (виняток із правила).
5. Найвищий ступінь порівняння прикметника вузький.
6. Найвищий ступінь порівняння прикметника високий.
7. Найвищий ступінь порівняння прикметника важкий.
8. Найвищий ступінь порівняння прикметника низький.
9. Найвищий ступінь порівняння прикметника товстий.
10. Вищий ступінь порівняння прикметника тяжкий.
Відповіді: 1. Дужчий. 2. Ближче. 3. Дорожчий.
4. Легший. 5. Найвужчий. 6. Вищий. 7. Найважчий. 8. Найнижчий. 9. Найтовщий. 10. Тяжчий.
2.Конкурс ерудитів «Най...»
Випишіть прикметники
1) Найбільша річка України. (Дніпро)
2) Найжаркіший континент світу. (Африка )
3) Найбільший птах. (Страус.)
4) Найбільший острів Землі. (Гренландія)
5) Найбільше місто України. (Київ)
6) Найбільша тварина, житель моря. (Кит )
7) Найближча зірка до Землі. (Сонце)
8) Найвищі гори України. (Карпати )
9) Найтепліша пора року. (Літо)
10) Найбільший півострів України. (Крим )
3. Гра «Чи правда, що...»
Визначте правильні формулювання. Неправильні виправте.
Прикметником називається частина мови, що виражає ознаку предмета.
Прикметник відповідає на питання хто ? що ?
Прикметники поділяються на якісні і відносні.
Якісні прикметники вказують на ознаку, що може бути у предмета у більшій чи меншій мірі.
Відносними називають прикметники, що означають приналежність чого-небудь людині чи тварині.
Присвійні прикметники мають два ступені порівняння.
У реченні прикметник виступає означенням та іменною частиною присудка.
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання