Урок "Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами"

Про матеріал
Приклад конспекту для роботи в класі, де навчається дитина з ООП. Закріпити знання дітей про морфемну будову слова, звернути увагу на словотворчу роль суфіксів; навчити точно підбирати суфікси при утворенні нових слів,спонукати дітей до міркування, порівняння ; розвивати навички грамотного письма, сприяти розвитку мовлення,мислення учнів, виховувати любов та повагу до символів української землі.
Перегляд файлу

ТЕМА: Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами.

МЕТА: Закріпити знання дітей про морфемну будову слова,

звернути увагу на словотворчу роль суфіксів;

навчити точно підбирати суфікси при утворенні нових

слів,спонукати дітей до міркування, порівняння ;

розвивати навички грамотного письма, сприяти розвитку

мовлення,мислення учнів, виховувати любов та повагу до

символів української землі.

ОБЛАДНАННЯ: український віночок, квіти символи,

картки, таблиця.

ХІД УРОКУ

 

Для дитини з ООП (умовні позначення: вади слуху –С., порушення інтелекту – І., порушення мовлення- М., порушення зору –З. порушення опорно-рухового апарату- О\Р.)

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вступна бесіда. Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-віночок. Український віночок – це не просто краса, а й оберіг, “знахар душі “, бо в ньому є така чаклунська сила , що болі знімає, во­лосся береже , душу зцілює. Звичай плести віночки прийшов до нас із давнини . Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток, а в віночок дорослої людини вплітали 12. І ми будемо вплітати у віночок по 1 квіточці, але квітку можемо вплести у вінок, коли виконаємо певне завдання. І наша мета – правильно виконати всі завдання, а отже сплести віночок.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Приступаємо до роботи. І я тримаю ось цю квіточку . Що це за квітка? / калиновий цвіт/

Для того, щоб вплести 1 квітку, доповнимо прислів’я.

І. Каліграфічна хвилинка.

К к ка кл вк ок

Без верби і калини нема… .

Підберіть спільнокореневі слова до слова калина.

Із завданням впорались, вплітаємо в віночок першу квітку.

Орфографічна хвилинка.

Завдання пропонує квітка – яблуневий цвіт.

 

05.12.2014-1-1-c

 

- Прочитайте слова. Назвіть у них суфікси.(Вправа 242)
Вітер — вітерець, вітряк, вітрюга; рука — ручка, рученька, ручище; ріка — річка, річенька, річечка; нога — ніжка, ніженька, ножище.

- Попрацюйте разом! Прочитайте і спишіть слова. Позначте в них суфікси.
Візок, морозець, веселенький, гарнесенький, будова, вербичка.
Увага! Перш ніж позначити суфікс, необхідно:
● змінити слово, визначити у ньому закінчення та основу;
● дібрати кілька споріднених слів і визначити корінь;
● виділити частину слова між коренем і закінченням — суфікс.

Вплітаємо яблуневий цвіт.


А зараз завдання від барвінка

 

ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЗВІРІ?
Ворон каже воронятку:
- Мій біленький.
Слон говорить слоненятку:
- Мій маленький.
Заєць каже зайченяті:
- Мій хвостатий.
Гуска шепче гусеняті:
- Мій крилатий.
Лев говорить левенятку:
- Мій ласкавий.
Лис говорить лисенятку:
- Мій лукавий.
                                 М. Сингаївський
 

 

- Випишіть з вірша споріднені слова парами в стовпчик.
- Що означають слова з суфіксами у цих парах? (Слідкує асистент)

 

Додаємо до нашого віночка - барвінок

А назва цієї квітки сховалася в загадці .

Загадка.

Запалали в чистім полі

Квіти гарні всі червоні

То палає влітку так

Польовий червоний

/ мак/

Підберіть спільнокореневі,  розберіть за будовою,  але перш звернемся для схеми-опори:      Screenshot_10

Мак,маковий,маковинка.

Із завданням впорались, вплітаємо у вінок дивовижну квітку маку.

 

З –слухає . пише зі збільшеного зразка

С. пікторгама –каліграфія –списує із зразка

К к  ка  ок

Без верби і калини нема України

І.м.о\р – списують букви К к  ка  ок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І.м.о\р- читають слова

Вітер — вітерець, вітряк, вітрюга; рука — ручка, рученька, ручище;

С. опрацьовує 1 рядок

З – збільшений зразок

 

 

З – працює в парі з сусідом, який пише слова коментовано

С.- отримує картку –алгоритм

Щоб позначити суфікс, необхідно:
● змінити слово, визначити у ньому закінчення та основу__________;
● дібрати кілька споріднених слів і визначити корінь  ;
● виділити частину слова між коренем і закінченням — суфіксScreenshot_10.

І.м.о\р- списують перші три слова, розбирають перше слово

 

 

З – слухає коли читають. Списує коментовано з сусідом по парті.

С. прочитати вірш, підкреслити споріднені слова

І. слухає вірш .(працює вчитель) утворити слова за картинками з підписами

Ворон –вороненя

Слон- слоненя

Заєць –зайченя

Лев – левеня –(за можливостей учня-позначити частинку яку додавали – суфікс)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З – розбирає слово усно

С. написати назву квітки, утворити споріднене слова (додаток2)

І.м.о\р.- усно з учнями

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Як утворилися спільнокореневі слова? /за допомогою суфіксів /

– Яка роль суфіксів ? /утворювати нові слова/

Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємося, яка ж роль суфіксів у мові.

– А для чого нам потрібно утворювати нові слова ? / щоб гарна і багата, барвиста і красива була у нас мова /

Суфіксів в українській мові дуже багато і вони  надають словам різних зна­чень.

З.-слухає-відповідає

І.м.о\р.слухає

С. узагальнюю карткою

Суфікс Screenshot_10нові словабарвиста, красива мова. Screenshot_10Screenshot_10-багато

 

 

V. Вивчення нового матеріалу.

Наступне завдання пропонує Волошка.

/ Робота за підручником/

Вправа 244.

Самостійно. Як визначити суфікс (слідкує асистент)?

Із завданням впорались , вплітаємо у віночок Волошку – символ людського прозріння, краси і величі неба.

 

З. збільшений зразок або пише за коментуванням сусіда(асистента)

С. –схема

Слово+суфікс= споріднене слово

Виконує 4 слова.

І.м.о\р.- усно утворює 4 слова, записує і розбирає 1 (працює вчитель)

 

Фізкультхвилинка.

 

Закріплення нового матеріалу.

/ по варіантах/

 За І хвилину утворити нові слова за допомогою «суфіксів».

Суфікси написані на пелюстках Ромашки –ар- ок- еньк-ин-к.

Із завданням впорались, прикріпляємо квітку.

Тестова перевірка.

А зараз кожен із вас перевірить, як він засвоїв тему ” Будова слова”.

Закінчення                     3

Основа                           1

Суфікс                             2

Корінь                             5

Префікс                           4

– Частина слова без закінчення – це …                                                  1

– Спільна частина споріднених слів – це …                                          5

– Частина слова, що стоїть перед коренем називається …                 4

  Змінна частина слова називається …                                               3

– Частина слова, яка стоїть після кореня ….                                        2

З- збільшений зразок

С. -утворити слова з суфіксами

ар- ок- еньк

і.м.о\р- утворюють 3 слова усно

VІ. Підсумок.

Ось і підходить до кінця наш урок. Сьогодні на уроці відсут­ній Сашко Йому сумно, він вам зателефонував і попросив розповісти,  що цікавого було на уроці української мови ?

Давайте розповімо йому.

Розмова по телефону.

Добрий день, Сашко !

Це Катруся.

Ой, привіт ! Як ти ?

Та вже краще .

Но у вас цікавого?

Сьогодні на уроці української мови ми вивчали суфікс, багато дізналися про нього.

А що саме?

Виявляється , що за допомогою суфіксів утворюються багато нових слів, а ще суфікс надає словам різного значення .

Давайте, діти, ще пригадаємо, що цікавого у нас було на уроці.

З завданням ми впорались. Ось, який чарівний віночок знань вплели ми з квіток , які  ростуть на нашій славній Україні. Подивіться, що  це за квіти?

Мак – символ боротьби українського народу за волю ,

Барвінок  – символ життя .

Яблуневий цвіт – символ материнської любові .

Калиновий цвіт- символ дівочої вроди та краси.

Волошка –символ ніжності.

А ромашка – символ ніжності.

 

Рефлексія

З. – слухає з усіма і відповідає на запитання.

С.і.м.о\р.

Вирізана долоня,де написано

урок мені сподобався-несподобався

Мені на уроці було сумно-весело

Я дізнався про суфікс нове

Я багато мовчав – говорив

Хочу сказати……………….(для С.)

 

Учень підкреслює те, що вважає правильним.

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "ворон"Результат пошуку зображень за запитом "вороненя"

Результат пошуку зображень за запитом "слоненя"Пов’язане зображення

Пов’язане зображенняРезультат пошуку зображень за запитом "заєць"

Пов’язане зображенняРезультат пошуку зображень за запитом "левеня"

 

Додаток 2

Пов’язане зображення

Назва квітки____________________

Споріднене слово,визначити суфікс_____________________

 

Пов’язане зображення

Результат пошуку зображень за запитом "калина"Результат пошуку зображень за запитом "яблуневий цвіт"Пов’язане зображенняПов’язане зображенняПов’язане зображення

 

 

Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами

Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксамиУКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 6

 

Мета: поглиблювати знання учнів про будову слова; закріплювати вміння будувати слова допомогою суфіксів; розвивати вміння впізнавати суфікси в усному і писемному мовленні та влучно їх добирати відповідно до мовленнєвих ситуацій; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.
Обладнання: словники; колекція суфіксів; вірші; морфологічні одиниці будови слова; смайлики.


Хід заняття


І. Організаційний момент
 

Давайте привітаємось,
Давайте усміхнемось,
Давайте в очки глянемо,
І нам тепліше стане.
 

 

- Діти, сьогоднішню зустріч розпочнімо з побажань.
- Доброго ранку, Ангелінко, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку, Сергійку, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, Ярославко, я хочу, щоб день у тебе був щасливим!
- На смайликах позначте свій настрій.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань
 

Отож часу не гаємо,
До роботи приступаємо.
 

 

- Що таке суфікс? (Частина основи, що стоїть після кореня, називається суфіксом. Якщо в слові є закінчення, то суфікс сто їть між коренем і закінченням. За допомогою суфіксів утворюються нові слова:
школа а
школ яр ик
шкіл ьн ий.)

►► Гра «Сонячний зайчик» (Хвилина релаксації)
- Сядьте зручно та уявіть себе на березі теплого моря. Сонячний зайчик зазирнув у ваші оченята. Заплющте їх. Зайчик пробіг по обличчю — погладьте його ніжно долоньками: на лобі, на щічках, на підборідді. Правда, приємно? Погладжуйте легенько голову, шийку, ручки, животик, ніжки, щоб не сполохати його. Раптом «він заліз за комір». Погладьте його й там. Він любить і пестить вас. Гладьте його й подружіться з ним. Прислухайтеся ще трохи до своїх відчуттів і повертайтеся в клас.
- Дякуємо тобі, сонячний зайчику, що ти нас розвеселив. Подякуймо йому оплесками!


ІІІ. Робота над темою заняття

1. Словотворчі вправи
- Від поданих слів утворіть нові за допомогою суфіксів -к-, -ик-, -ок- . Змінюйте, де потрібно, звуки в коренях слів.
Xмара — хмарка                        дощ — дощик                         лист — листок
книга —...                                  ніж —...                                   молот —...
гора —...                                   брат —...                                  кожух —...
нога —...                                   кінь —...                                   зуб —...

- Назвіть слова, у кінці яких потрібно чітко вимовляти дзвінкі приголосні.


2. Гра «Ласкаві імена»
- Запишіть у стовпчик своє ім'я та кілька імен своїх однокласників (хлопчиків і дівчаток). Утворіть за допомогою суфіксів від записаних імен зменшувально-пестливі форми.
Зразок. Микола — Миколка, Василь — Василько, Василечко...

 

3. Вибіркове списування
- Прочитайте. Випишіть слова із суфіксами -к-, -ок-, -енк-, -оньк-. Позначте суфікси.
● Сніг-сніжок побілив поле й лісок.
● В полі Морозенко виморозив зілля.
● Ой зимонько-зимко, вкрий нашу озимку, щоб мороз не дошкуляв, ніжок їй не закував. (З народного)


IV. Підсумок заняття


- Яку дію виконує суфікс? (Утворює маленькі пестливі слова, збагачує, уточнює, допомагає.)
- Навіщо служить? (Утворює нові слова.)
- Що здивувало на занятті?
- Що нового для себе ви дізналися?
- Закінчіть фразу: «Сьогодні на занятті я...»
- Чи здійснилися ваші очікування?

 

►► Гра «Поліпшіть настрій»
Діти утворюють коло, узявшись за руки. Кожен по черзі розповідає про свій настрій, який він сьогодні, чому. Якщо в когось у класі настрій сумний, невеселий, усі діти «поліпшують» настрій товаришеві за допомогою пози, жестів, міміки, лагідних слів, звуків, віршів чи пісень.
- Мені було приємно працювати з такими здібними дітьми. Дякую вам за заняття!

 

docx
Додано
22 вересня 2019
Переглядів
17029
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку