Урок №1
Тема. Своєрідність географічного положення Австралії. Історія відкриття і дослідження. Геологічний розвиток і рельєф. Корисні копалини. 7 клас
Мета:
- розвивати вміння розв’язувати географічні задачі, встановлювати причинно- наслідкові зв’язки, самостійно працювати з підручником і додатковими джерелами географічної інформації;
Обладнання: фізична карта Австралії, атлас, презентація, портрети дослідників,.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: заочна експедиція.
Методи і прийоми: дослідницький, бесіда, рольова гра, робота в групах, робота в парах.
Очікувані результати: учні повинні знати особливості берегової лінії континенту, основні відомості про відкриття та дослідження материка,визначати закономірності розміщення форм рельєфу та корисних копалин.
Хід уроку
І. Організацій момент
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Прийом «Дивуй»
У ч и т е л ь. Сьогодні ми будемо вивчати материк в якому розташована унікальна школа. Слід відзначити, що на заняттях там сидять не на стільцях, а на жердинах.
Для кого ця школа? (Для папуг)
В спеціальній школі папуг навчають слів, які складно вимовляти, «ставлять» дикцію. У які родини їх згодом віддають? (де діти мають дефекти мовлення). А ще там проживає більше овець ніж людей.
В. Янсзон назвав його Нова Голландія, А. Тасман- Земля Ван-Діммена, Дж. Кук- Новий Південний Уельс. А як її назвав англієць М. Фліндерс?
На далекий материк у 1788 році Великобританія висадила 850 засланих небезпечних злочинців і серед них 200 офіцерів. Перше каторжне поселення назвали Сіднеєм. Режим там був дуже жорстокий. Переселенці немилосердно знищували аборигенів: на них влаштовували полювання, отруювали джерела води. Засланим злочинцям видавали премії за вбивство аборигенів- залежно від кількості відрізаних вух. У 1850 році в далекій колонії знайшли золото. За 10 років «золотої» лихоманки кількість англійців в Австралії збільшилося в три рази.
Так, це Австралія, якою ми подорожуватимемо протягом кількох уроків. А урок у нас незвичайний- урок-експедиція. Отже, вирушаймо в експедицію.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Поки ми розшифровували назву материка, наші телефоністи прийняти телефонограму.
Т е л е ф о н і с т и. «Завдання для експедиції шукайте в плані характеристики материка».
Робота в групах.
Група І
За яким планом характеризують ФГП материка? (назва, площа, крайні точки, топоніміка, положення відносно екватора і нульового меридіана, положення відносно кліматичних поясів, океанів, морів, заток,проток, океанічних течій, острови, півострови,положення щодо інших материків, берегова лінія).
Група ІІ
Розрахуйте протяжність материка за паралеллю 26° пд. ш.(1°=100 км) та за меридіаном 142° сх. д.
Прийом «Інтелектуальна розминка»
153° сх.д.-113°сх. д=40°; 100°·40°=4000 км.
38°пд. ш.- 11°пд.ш.=27°; 111км·27°=2997 км.
Група ІІІ.
Випереджальне завдання (дослідницька робота)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Фізико-географічне положення материка.
У ч и т е л ь . Отже, Австралія. Як тільки не називали цей материк: «країна кенгуру», «музей живих копалин». Саме про Австралію так неординарно писала Г. Усова.
Вона розміщується десь під нами,
Там, мабуть, ходять догори ногами,
Навиворіт там вивернутий рік,
І квітнуть там у жовтні всі сади,
У січні, а не в червні- літо,
Течуть там ріки без води
(І десь в пустелі пропадають),
Народжують звіряток із яєць.
Собаки ж гавкать там не вміють
Дерева лізуть із кори,
А з кроликами, що погризли все,
Боротись більше вже не сміють!
Робота в групах (за картою атласу)
Група І
Завдання. Знайдіть крайні точки материка, визначте їх координати. (Північна- мис Йорк (11° пд. ш., 142° сх. д.).
Південна – мис Південно-Східний (39° пд. ш., 146° сх. д.).
Західна – мис Стіп-Пойнт (26° пд. ш., 113° сх. д.).
Східна – мис Байрон (28° пд. ш,153° сх. д.)
Цікаво дізнатись (топоніміка)
Байрон – мис, відкритий і названий Джеймсом Куком 15 травня 1770 р. На честь англійського мореплавця Джона Байрона, який у 1764-1766рр. Був начальником навколосвітньої експедиції.
Йорк - мис, відкритий у 1606р. Голландським мореплавцем В.Янсзоном. Назву дав мису англійський мореплавець Джеймс Кук на честь герцога Йоркського, на вибір назви вплинуло те,що сам Кук був родом із графства Йоркшир.
Робора в парах
Визначте положення материка відносно екватора і нульового меридіану.
Які острови, півострови знаходяться біля материка.
Випереджальне завдання
1-й учень. Торрес Луї Ваес де (1560-1614)-іспанський мореплавець, який у 1605 році організував плавання з метою пошуку Південного материка. У 1606р. пройшов між між Новою Гвінеєю і Австралією, відкривши протоку, що у 1769р. була названа його іменем. Довів, що Нова Гвінея- це острів, а на південь від нього пролягає невідома земля. Його ім’ям названа протока.
2-ий учень. Тасман Абел Янсзон (1603-1659 )- голландський мореплавець, відомий своїми відкриттями Австралії та Океанії. Першим обійшов Австралію з півдня, довів, що вона- окремий масив суші. Його ім’ям названо море і острів
2.Історія дослідження Австралії.
Група ІІІ Відкриття Австралії Дж. Куком
Рольова гра (інтерв’ю)
Ж у р н а л і с т. Джеймсе, чому Ви вирішили здійснити навколосвітнє плавання, адже Фернан Магелан був першим?
Д ж е й м с К у к. Метою експедиції було дослідження астрономічних явищ. А ще я отримав таємний наказ від Королівського британського флоту:
з’ясувати, чи існує південний материк?
Ж у р н а л і с т. Як називалося ваше судно? Чи не було страшно вирушати так далеко, адже можливі сутички з тубільцями , моряки помирали від цинги ?
Д ж е й м с К у к. На борту судна, яке називалося «Ендевор», перебувало 94 людини: молоді моряки, астроном, два художники, два біологи. Щоб моряки не помирали від цинги, я поклопотався, щоб до харчів, узятих у дорогу, було додатково припасено багато квашеної капусти й цибулі, а ще апельсини та лимони. Скрізь, де тільки випадала нагода, я наказував своїм людям збирати багаті на вітаміни дикі трави. Крім того, суворо вимагав від моряків охайності та гігієни.
Ж у р н а л і с т . Скільки подорожей ви здійснили? Як Вас зустрічали тубільці?
Д ж е й м с К у к. Дві, збираюся в третю. Жителі островів були досить миролюбиві, але в них була одна вада: вони крали будь-які залізні речі, навіть пірнали під кораблі, та витягували з них цвяхи.
Ж у р н а л і с т. Під час третьої подорожі у 1770 році на Гаваях, коли було викрадено шлюпку Кукові увірвався терпець. На чолі загону озброєних моряків він зійшов на берег, щоб повернути її, проте тубільці чинили опір. У сутичці Кук загинув.
3. Геологічний розвиток і рельєф. Корисні копалини
У ч и т е л ь. Австралія, як і Африка, входила до складу давнього материка Гондвана. В основі материка лежить давня платформа, на схід від якої простяглися області герцинської складчастості. На відміну від інших материків, в Австралії відсутні області молодої складчастості, тому такі явища, як вулканізм та землетруси, Австралії не властиві.
За особливостями рельєфу Австралія подібна до Африки. Але на відміну від африканського континенту для Австралії є характерним переважання низовин. Австралія найнижчий материк нашої планети. Тільки на східній окраїні материка розташовані невисокі, сильно зруйновані гори- Великий Вододільний хребет. Найвищою точкою є гора - Косцюшко- 2228 м. Ця назва була дана польською експедицією у 1839р. Цю найвищу частину хребта називають Австралійськими Альпами, або Сніговими горами. Сучасного зледеніння в горах Австралії немає.
Корисні копалини
Робота в групах за картами атласу
Група І
Завдання. За тектонічною картою визначте, які особливості залягання паливних корисних копалин, заповнюючи таблицю.
Група ІІ
Завдання. За тектонічною картою визначте, які особливості залягання рудних корисних копалин.
Група ІІІ
Завдання. За тектонічною картою визначте, які особливості залягання нерудних корисних копалин.
Закономірність |
Паливні |
Рудні |
Нерудні |
Зв’язок із геологічною будовою |
Осадовий чохол |
Магматичними та метаморфічними породами |
Різноманітне походження. |
Види корисних копалин |
Нафта, природний газ, буре вугілля, камяне вугілля |
Залізні, золото, мідь,нікель, золото |
Алмази, опали |
Райони поширення |
На сході материка |
Захід, північ, південь, о. Тасманія |
М. Кімберлі, Центральна низовина |
У ч и т е л ь. Отже, Австралія стала найбільшим експортером камяного вугілля, 90% всіх опалів у світі добувається тільки на руднику Кубер-Педи. Тут видобувають третю частину всіх алмазів, четверту частину запасів урану. За видобутком бокситів Австралія посідає провідне місце у світі.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів.
Прийом «Соколине око» Практична робота (позначення на контурній карті географічних об’єктів).
Детективна справа Шеллі Холмс
Онук Остапа Бендера
Шеллі вирішила розібрати папери у своєму робочому столі: акція вкрай необхідна час від часу, до кабінету зайшла секретарка:
- До нас гості.
- Ура! Запрошуй.
У двері вкотився невисокий рум’яний чоловік в охайному костюмі і з великим портфелем.
- Я Джон Вебер, страховий агент фірми «Мозес і син». Наш девіз: «Ми застрахуємо ваше майно навіть на Місяці». Виручайте, наш штатний детектив дуже зайнятий, а вчора трапився новий страховий випадок. Наш австралійський клієнт – містер Остап Бендер- прислав по факсу вражаючі фото: його садибу майже вщент зруйнував землетрус. Моє чуття підкузує, що тут якась афера. Перевірте для нас все, будь ласка. Коли б Ви могли виїхати?
- Відповідь я можу дати відразу. Ваша інтуїція спрацювала правильно. Цей клієнт – Шахрай.
??? Чому детектив Шеллі Холмс так вирішила?
(В Австралії землетрусів не трапляється, тому, що вона займає центральну частину літосферної плити)
Презентація
VІ. Підбиття підсумків
VІІ. Домашнє завдання:
про річку Муррей; Дарлінг; озеро Ейр.