Ознайомлення учнів зі священними книгами народів світу з точки зору їхнього загальнокультурного значення та невичерпного джерела образів, мотивів та сюжетів для світового мистецтва; виховання духовно багатої особистості, яка прагнутиме сповідувати загальнолюдські цінності.
Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури
Мета:
формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі священними книгами народів світу з точки зору їхнього загальнокультурного значення та невичерпного джерела образів, мотивів та сюжетів для світового мистецтва; формувати аналітичні здібності учнів; виховувати повагу до культури та релігійних поглядів різних народів світу;
формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та образне й критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок інших; формувати здатність висловлювати й аргументувати свою думку; інформаційної: формувати вміння знаходити та подавати потрібну інформацію; загальнокультурної: сприяти вихованню духовно багатої особистості, яка прагнутиме сповідувати загальнолюдські цінності.
Обладнання: карта світу, репродукції картин та фресок на біблійну тематику, схеми, презентація за темою уроку.
Тип уроку: урок-узагальнення
Є цінності, які вищі понад усе, які належать усьому людству і які ми маємо оберігати.
С. М. Реріх
У Священному Письмі знаходиш усе людське життя.
Релігія створила мистецтво та літературу, все, що
було великого. Біблія – книга всесвітня.
О. Пушкін
Хід уроку
І. Організаційний момент
Серед величезної кількості книжок, створених людством протягом тисячоліть, є такі, що стали своєрідними материками духовності.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Веди
Коран Знання Біблія
Добро і зло
Світова гармонія
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
«У кожної книги своя доля, свій вік. Є книжки-одноденки, і є книги, які проходять від покоління до покоління» – так про книги сказав відомий російський поет, драматург, перекладач, сценарист та літературний критик Самуїл Маршак. Саме в священних книг народів світу вік вважається найдовшим. Адже упродовж тисячоліть вони спонукають людей до пошуку власних життєвих шляхів. На сьогоднішньому уроці ми ще раз долучимося до скарбниці світової мудрості.
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Фактично Веди – це гімни, які виконувалися жерцями, які славили богів.
Зібрав тексти ведичних книг легендарний мудрець В’яса (В’ясадева) і записав їх так, щоб вони були зрозумілі звичайним людям; оформив чотири основні збірки. Він же склав історичну оповідь «Махабхарату», щоб дати людям можливість досягти найвищої мети життя.
З невичерпного джерела давньоіндійської літератури черпали і черпають натхнення народи світу. І українські письменники, серед них Леся Українка, Іван Франко, виявляли зацікавлення індійською культурою, літературою, зокрема епічними поемами «Махабхарата» та «Рамаяна», вважаючи їх вічно живими джерелами поезії. Іван Франко створив «Короткий нарис історії староіндійського письменства», переклав та переспівав чимало індійських міфів і притч. А його дитяча збірка «Коли ще звірі говорили» написана під безпосереднім впливом «Панчатантри» («П’ятикнижжя») – збірки давньоіндійських казок і притч.
Переклади творів із «Рігведи» увійшли як ілюстративний матеріал до підручника «Стародавня історія східних народів», який Леся Українка написала 1890 р. для молодшої сестри Ольги.
Ведичні сюжети часто використовувалися у світовій літературі.
Веди дають нам уявлення про думки, почуття і вірування давніх людей, їхній погляд на світ. Варто згадати слова Д. С. Наливайка: «Допитливі око та розум можуть надзвичайно багато почерпнути з давньоіндійських міфів. Тільки слід уміти розгледіти те істотне, корисне й повчальне, що проливає світло і на нашу історію, і на нашу міфологію, і на нашу культуру, які корінням своїм сягають тисячоліть».
В найдавніших духовних джерелах Стародавньої Індії йдеться про фундаментальні моральні ідеї, про певне осмислення становища людини у світі, про різні шляхи звільнення від кармінних законів долі, найкращими з яких є шлях до самовдосконалення.
Стадії життєвого шляху:
Іслам – одна із світових релігій. Саме слово «іслам» перекладається як «покірність». Перш за все, покірність Аллаху. Мусульманин (від слова «муслім») – той, хто віддав себе Аллахові.
Символи ісламу:
1. Декларація віри, що містить сповідування єдинобожжя і визнання пророчої місії Мухаммада (шахада – свідоцтво)
2. П’ять щоденних молитов (Намаз)
3. Паломництво в Мекку (хадж)
4. Піст під час місяця Рамадан
5. Релігійний податок на користь нужденних (Закят – мусульманин повинен бути милосердним. Благодійність – один з основних обов’язків послідовника Аллаха)
Як іслам бере свій початок від єдиного пророка, так і всі сотні мільйонів примірників Корану мають одного «прабатька». Проте перший Коран – лише список. Оригінал Корану – Мати Книги – зберігається біля престолу Аллаха, а на землі лише копії Писання.
Варто зазначити, що іслам – релігія миру. Не випадково у Казахстані між мечеттю та православним храмом пролягає алея дружби. Жодна релігія не повинна нести розбрат, сварити народи.
Мне все народы очень нравятся.
И трижды будет проклят тот,
Кто вздумает, кто попытается
Чернить какой-нибудь народ. (Расул Гамзатов)
Той Бог єдиний, батько він над нами,
Він хоче, щоб усі були братами! (Агатангел Кримський)
Незважаючи на те, що Коран є визначною релігійною та законодавчою пам’яткою, його вважають ще й пам’ятником світової літератури. Твори мусульманського Сходу містять багато цитат із Корану, його образів та мотивів. Арабські письменники наслідували особливості римованої прози Корану. Численні відгуки на мотиви Корану є в трагедії Й. В. Гете «Магомет» і «Західно-східному дивані», у вірші О. С. Пушкіна «Наслідування Корану» тощо.
Протягом двох тисячоліть Біблія є предметом вивчення й невичерпним джерелом натхнення для майстрів мистецтва всього світу. Ілюстрації подій Старого та Нового Заповітів зайняли почесне місце у творчості таких видатних митців, як Джотто, С. Боттічеллі, Л. да Вінчі, А. Дюрера, Рафаеля, П.-П. Рубенса, Рембрандта, Мікеланджело, Караваджо, Е. Делакруа, І. Рєпіна, О. Іванова, І. Крамського, В. Васнєцова, М. Реріха.
Усі шедеври, створені на біблійні теми, об’єднує одне: вони робилися не задля слави, а за велінням душі, під час особливого духовного піднесення, віддалення від земної марноти. Це були миті просвітлення , тому й несуть вони не тільки естетичну насолоду, а й величезний моральний та пізнавальний зміст. Вони «відкривають розум до урозуміння Святого Письма» [Лука, 24 – 25], спрямовуючи людські душі до заповітної духовної мети.
Біблійні мотиви у творчості українських письменників
Біблійні мотиви в творчості зарубіжних письменників
На маленьких аркушах учні пишуть слова, що, на їхню думку, втілюють гріхи (зрада, брехня, неповага до старших, братовбивство, непослух …). Ці аркуші прикріплюють до намальованого яскравого яблука.
Гріх, як намальоване яблуко, – звабливий. Зверніть увагу на його начиння. Чи варто через миттєву насолоду втрачати власну гідність і довіру до себе?
Пригадайте народні прислів’я про добро та зло, прокоментуйте їх…
(Добро добром згадують; Добра думка – половина діла; Добре роби – добре буде і тобі; Добре слово дім будує, а зле – руйнує; Добро усе перемагає; Добрі справи красять людину; Доброму скрізь добре; Від своєї совісті не втечеш…)
Спочатку було Слово,
Й було Слово в Бога.
Й було Богом святе Слово –
Все постало з нього.
Помагай же Слову, Боже,
Із пітьмою в герці,
Щоб жило, правдиве й гоже,
У людську серці.
Дмитро Білоус
V. Закріплення знань, умінь і навичок
|
Веди |
Коран |
Біблія |
Форма існування (усна чи писемна) |
Усна, а пізніше – писемна |
Усна, а пізніше – писемна |
Писемна |
Проблема авторства |
Немає автора, вони були «почуті» давніми мудрецями |
Записаний зі слів Мухаммеда його сподвижниками |
Апостоли та пороки (більше сорока людей) |
Жанрове розмаїття текстів |
Гімни, вірші, молитви, міфи, |
Релігійні накази і проповіді, притчі, молитви |
Притчі, молитви, міфи |
Погляд на походження людини та світу |
Світ виник із Золотого яйця |
Бог створив світ і перших людей |
Бог створив світ і перших людей |
Релігія |
Буддизм |
Іслам |
Християнство |
Образи та сюжети |
Вішну, Шива, Брахма та його сини, Ману; розповідь про створення ночі, про народження богів; потоп; про походження смерті |
Ібрахим, Йусуф, Нух, Іса ібн Маріам, перші люди та їх гріхопадіння; потоп |
Авраам, Йосип, Ной, Ісус, перші люди та їх гріхопадіння; потоп |
Ознайомлення зі священними книгами потребує кожна людина. Адже в них – мудрість і сакральна міць Слова, добро і зло, боротьба і покірність, сенс життя і доля, а найголовніше – любов, яка «Ніколи любов не перестає! Хоч пророцтва й існують, – та припиняться, хоч мови існують, – замовкнуть, хоч існує знання, – та скасується»
У священних книгах відтворено узагальнений життєвий і духовний досвід багатьох поколінь різних народів, етичні норми, які ті прагнули залишити нащадкам.
VI. Підсумки
VII. Домашнє завдання
Використана література