Розробка уроку з музики 2 клас.
Тема. Святкова музика.
Мета: формувати уміння сприймати музику як виражальне
мистецтво; ознайомити з поняттям "нотний стан",
"скрипковий ключ", "нота"; вдосконалювати вокальні,
танцювальні навички; розвивати ритмічний слух, увагу;
виховувати інтерес до музики.
Музично-дидактичний матеріал: П.Чайковський "Танець феї
Драже", "Баба Яга"; поспівка "Перший клас"; пісня Б.Фільц
"Морозець"; пісня Я.Степовий "Сніжинки"; музично-
ритмічна вправа "Ось так"
Обладнання: портрет П.Чайковського, ілюстрації до пісень,
малюнки музичних інструментів, казковий герой, дитячі
музичні інструменти, DVD-плеєр, синтезатор, диски (1, 2
клас), дидактичний матеріал, цукерки
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вхід під музику П.Чайковського "Марш дерев'яних солдатиків"
2. Музичне вітання "Перший клас"
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні до нас на урок завітала добра фея, яка буде спостерігати за вашою роботою, поведінкою на уроці. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете сніжинку, а в кінці уроку самих активних чекає сюрприз від феї.
ІІІ. Розспівування і засвоєння музичної грамоти
1.Ознайомлення із термінами "нота", "нотний стан", "скрипковий ключ"
В зошитах твоїх охайних
Зрозуміло все й звичайно:
Є там лінії й клітинки
І відмінні є оцінки.
Там шикуються в загони
Букв і цифр стрункі колони.
Тільки де ж значки музичні
В зошитах шукати звичних?
Для тих знаків особливих
Збудували хатку з ліній!
Їх не важко рахувать:
Раз, два, три, чотири, п'ять!
Має назву хатка та
Нотний стан.
Господинь у домі сім:
До, ре, мі фа, соль, ля, сі.
Щоб дверцята відчиняти,
Треба ключ надійний мати.
Ключ до музики - запам'ятай -
І скрипковим називай.
(під час читання вірша, вчитель на дошці на нотному стані прикріплює кольорові ноти по порядку, скрипковий ключ)
2. Первинне закріплення
- За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?
- Скільки нот є? Назви.
- Де записуються ноти?
- Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
- Які за висотою звучання бувають ноти?
3. Гра "Луна"
Мета: повторити звуки ЗО та ВІ; розвивати музичний слух.
ІV. Розучування пісні Я.Степового "Сніжинки"
Вступна бесіда
- Яка зараз пора року?
- За якими ознаками зима відрізняється від інших пір року?
Відгадування загадки
Срібна зірка біла-біла,
На долоню мені сіла.
А як сіла, то розтала,
Голуба водиця стала.
- Сьогодні на уроці ми розучимо нову пісеньку Якова Степового, яка так і називається "Сніжинки".
Виконання вчителем пісні
- Яка мелодія пісні? (ніжна, плавна)
- Який характер музики? (ніжний, лагідний, ласкавий, спокійний, добрий)
Розучування першого куплету по частинах
Мета: звернути увагу, що сильна доля припадає на другий склад, мелодія починається із затакту.
V. Музично-ритмічні рухи. Фізхвилинка із елементами танцю
VІ. Слухання музики П.Чайковського "Танець феї Драже",
"Баба Яга"
- Композитор П.Чайковський досить часто у своїх творах змальовує героїв казок, і його музика настільки правдиво відображає казкових персонажів, що кожна людина може легко відчути цю казковість, слухаючи його музику.
- Послухайте музику П.Чайковського з балету "Лускунчик", у якому задіяні персонажі - дівчинка, солдат-лускунчик, казкова фея, яка має назву цукерок - фея Драже, та багато інших, і скажіть: до якого названого героя найбільше підходить ця музика? Хто з них може танцювати під неї?
1. Слухання. П.Чайковський "Танець феї Драже"
- Це танець феї Драже. Інструмент, на якому виконується ця мелодія, називається челестою. Це за його допомогою творяться такі чудові казкові звуки. Він схожий на маленьке піаніно, тільки всередині не струни, а металеві пластинки, по яких б'ють молоточки.
2. Аналіз прослуханого
- Як челеста допомагає розповісти про фею Драже?
- Добра вона чи зла?
- Чому ви так вважаєте?
Слухання. П.Чайковський "Баба Яга". Вираження рухами
- Яких героїв казок ви знаєте?
- Усі, кого ви назвали, робили добрі справи, допомагали людям. А хто їм заважав? (Баба Яга)
- Ось як про неї розповідається в одній казці: "Вранці прокинулася Баба Яга - кістяна нога у своїй хатиночці на курячих ніжках. Дивиться - немає Івана-Царевича. Кинулася навздогін з усіх сил. На залізній ступі скаче, тичкою поганяє, мітлою слід замітає - тільки вітер свистить, хмари розганяє..."
- Послухайте, як розповів П.Чайковський казку про Бабу Ягу в фортепіанній п'єсі, яку так і назвав "Баба Яга".
Аналіз прослуханого
- Якою Баба Яга зображена у п'єсі?
- Як розповідає про неї музика?
- Якими музичними засобами передає музика характер Баби Яги? (гучними, низькими)
Порівняння музичних образів
VІІ. Ритмічні вправи. Шумовий оркестр
- У чому різниця між ритмічними складами І та П
- Що означає цей знак Z?
- Проплескайте вправу І П Z І І
- Яку пісню нагадує цей ритмічний рисунок П І П І ?
VІІІ. Виконання пісні Б.Фільца "Морозець"
3. Виконання без музичного супроводу, а із супроводом шумового оркестру, виділяючи сильну долю кожного такту
4. Виконання з танцювальними рухами, музичним супроводом та шумовим оркестром
ІХ. Підсумок уроку
Опитування
- Скільки нот є? Назви.
- Де записуються ноти?
- Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
- Які твори слухали?
2. Нагородження всіх дітей солодкими подарунками від феї Драже
Х. Вихід з класу під музику П.Чайковського "Танець феї Драже"