Конспект уроку
для учнів 6-го класу
на тему
«Утвердження демократії в Афінах за Перикла»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Першотравневої ЗОШ І – ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області
Вистороп Тетяна Василівна
2017
Тема. Утвердження демократії в Афінах за Перикла
Мета: ознайомити учнів з процесом розквіту афінської демократії; сформувати уявлення про утвердження демократії в Афінах за Перикла; розвивати увагу, пам'ять, мислення ,вміння висловлювати власну думку; виховувати інтерес до вивчення теми.
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», «Всесвітня історія. Історія України: робочий зошит : 6-й кл. / В. С. Власов. – 3-тє вид. – К. : Генеза, 2016.», мультимедійна презентація, проектор.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Кросворд («Всесвітня історія. Історія України. Робочий зошит, 6 клас, В.С. Власов», с. 68)
-
Цар, який керував військом спартанців у Фермопільській битві.
-
Місто, поблизу якого було розгромлено армію Ксеркса.
-
Піший грецький воїн з важким озброєнням.
-
Народ, правителями якого були Дарій І та Ксеркс.
-
Острів, біля якого греки розгромили царський флот в одній з морських битв греко-перських війн.
-
Стратег, командуючий афінським військом під час Марафонської битви.
-
Державний діяч, що переконав співгромадян створити на державні кошти військовий флот, керував афінським флотом під час Саламінської битви.
-
Тісно зімкнутий лінійний бойовий порядок грецької піхоти.
-
Швидкісний бойовий корабель давніх греків з трьома рядами весел.
-
Місто в Малій Азії, повстання в якому проти перського панування стало початком греко-перських війн.
-
Сучасні змагання з бігу на дистанцію 42 км 192 м.
-
Давньогрецький поліс, який відіграв провідну роль у перебігу греко-пеських війн.
-
Взаємоперевірка.
-
Перевірка виконання домашнього завдання в зошитах (вибірково).
-
Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
-
Робота з правовим джерелом.
Конституція України.
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
-
Як ви розумієте статтю 1 Конституції України?
-
Яке з цих слів зустрічається в історії Греції? (Демократія)
-
Від якого грецького слова воно походить? («демос»)
-
Що воно означає? («народ»)
-
Що таке демократія? (влада народу)
-
Тож в сучасній Україні джерелом влади є народ.
-
А сьогодні ми з вами дізнаємося, як зароджувалася демократія в Афінах.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з візуальними джерелами (с. 160 підручника0
-
Роздивіться ілюстрацію.
-
Чому на Афінських монетах зображено сову?
-
У 4 – 5 ст. афінські «сови» ходили в усіх полісах Еллади. Про що це свідчить?
-
Хвилинка-цікавинка.
-
Монети Давньої Греції – одні з найдавніших в нумізматиці. Зображення на них головною метою мали вказати місто або країну, яким вони належали. За зображенням, монети поділялися на три класи:
-
Цивільного карбування, без портретів;
-
Царського карбування, з портретами;
-
Греко-римського карбування, з головами імператорів або без них.
-
До якого з класів належить ця монета?
У Стародавній Греції сова вважалась священним птахом — втіленням життєвої мудрості і знань, а також символом інтелекту, розсудливості і здорового глузду. Всі ці якості дозволяють людині приймати правильні рішення. Саме тому сова стала атрибутом грецької богині Афіни.
-
Слово вчителя.
Греція поступалася Персії у 50 разів за територією та у 20 разів за населенням. Але це не завадило Елладі перемогти у греко-перських війнах. Після цієї перемоги, греки усвідомили переваги свого суспільного устрою. Це призвело до сплеску у всіх царинах життя. Саме тому період з 480 р. до н.е. – 431 р. до н.е. отримав назву «золотий вік».
З 462 р. до н.е. всі важливі питання вирішували народні збори та Рада п’ятисот. Правителем став Перикл. З 444 р. до н.е. його протягом 15 років обирали першим стратегом.
-
Пригадайте, хто такі стратеги?
-
Постать в історії.
Перикл (495 до н. е. — 429 до н. е.) Державний діяч, стратег, оратор і полководець у Стародавніх Афінах. Період правління Перикла називають «золотимстоліттям Афін», визнаючи його добою найвищого внутрішнього розквіту Греції.
-
Слово вчителя.
За Перикла кожен афінський громадянин міг обиратися на будь-яку державну посаду на «голосуванні». Було запроваджено заробітну платню суддям та Раді п’ятисот. Платили і за військову службу на кораблі. Активно розвивалося містобудування.
-
Робота з історичним джерелом ( с. 161 підручника)
-
Чому Перикл уникав панібратства?
-
Які переваги він мав зі свого дару красномовця7
-
Яким постає Перикл як історичний діяч?
-
У чому виявлялася його безкорисливість?
-
Хронологічна задача (с. 161 підручника).
Скільки років пролягає між початком реформ Солона до обрання Перикла стратегом?
594 – 444 = 150 років
Відповідь: 150 років минуло від реформ Солона до обрання Перикла стратегом
-
Робота зі схемою.
-
Робота в парах.
-
Прочитайте уривки з історичних джерел та виконайте завдання. (с. 162 – 163 підручника).
-
Самостійне читання тексту підручника учнями (с. 164 підручника)
Доповніть речення:
-
Мистецтво керувати державою – це … політика.
-
У народних зборах брали участь … 6000 осіб.
-
Ватажків демосу називали … «демагоги».
-
Не брали участь у народних зборах та судових засіданнях… раби, метки та жінки.
-
Узагальнення та систематизація знань учнів.
-
Робота з візуальними джерелами (с. 163 підручника)
-
Запропонуйте 2-3 теми, про які міг говорити Перикл на народних зборах.
-
Хронологічна задача (робочий зошит, с. 70)
Скільки років минуло від Саламінської битви до обрання Перикла стратегом?
480 – 444 = 36 років
Відповідь: 36 років минуло від Саламінської битви до обрання Перикла стратегом
-
Підсумок уроку.
-
Бесіда за запитаннями підручника?
-
Скільки років тому Перикла обрали стратегом? (2460 років)
-
Який орган влади в Афінській державі був найвищим?
-
Які питання там розглядали?
-
Які повноваження мали інші органи влади?
-
Хто з мешканців Афін не мав права на управління державою?
-
Домашнє завдання.
-
§ 33;
-
Підготувати повідомлення на тему «Історія Олімпійських ігор»