Урок № 45
Всесвітня історія 6 клас
Тема: «Грецька релігія та міфологія. Олімпійські ігри».
Мета:сформувати уявлення про релігійні вірування та міфологію греків,описувати подвиги міфічних героїв;охарактеризувати роль Олімпійських ігор в житті еллінів; вдосконалювати навички роботи з підручником та історичними текстами, вміти виділяти головне; розвивати навички роботи в групі;виховувати інтерес до історії та загальнолюдських цінностей.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Перевірка готовності учнів до уроку (наявність атласів, контурних карт, кольорових олівців).
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Запитання у підручнику на с. 140 (розмістити фото запитань на моніторі і дати учням право самостійно вибрати запитання і дати на нього відповідь.)
Запитання:
- Побут давніх греків був скромним і простим, греки не знали великих розкошів.
- Традиційними продуктами харчування греків були ячмінний хліб, сир, риба, овочі, фрукти.
- Найулюбленішими розвагами давніх греків були відвідування палестри (гімнастичні школи), гімнасії (навчальні заклади, що поєднували в собі філософсько-дискусійні обговорення зі спортивною підготовкою) та симпосіонів (чоловічих вечірок).
- Про високий рівень розвитку ремесла в Давній Греції свідчать ювелірні прикраси.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Відкрийте підручник на ст. 141 давайте розглянемо «хмаринку слів».
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
Слово вчителя
Повідомлення теми і завдань уроку
Показати гору Олімп, розповісти про неї та чому богів називали олімпійськими.
Розповідь вчителя про уявлення греків про світ та богів з короткою характеристикою кожного бога та демонстрацією його портрета (портрет кріпиться на фліпчарт)
V. Вивчення нового матеріалу
1. Уявлення греків про світ та богів
У грецькому міфі про створення світу йдеться про період, коли існувала безодня Хаос. У ній народився Ерос (сила кохання), що постав зі світового яйця. Він призвів рух у Всесвіті. Богиня землі Гея народила Урана (небо) та Понта (море). Згодом, вона народила однооких велетнів – циклопів і дванадцятьох титанів. Головним серед них був Кронос. Згодом його син – Зевс – скинув титанів і став верховним богом, царем і батьком богів та людей. Бог неба, покровитель грому й блискавки Зевс, сидячи на високому троні, поділяв владу над світом з братами та сестрами. Його брат Посейдон став володарем моря, покровителем мореплавства. Він здіймав або гамував на морі бурю, викликав землетруси. Своїм тризубцем Посейдон підіймав кораблі, що сіли на мілину, а тим, хто зазнав кораблетрощі, посилав швидкі течії, які несли їх до безпечних берегів.
Інший Зевсів брат, Аїд, став володарем у підземному світі. За віруваннями давніх греків, ворота в царство Аїд, а охороняв триголовий пес Цербер. Коли душа людини проходила крізь браму царства мертвих, вона потрапляла на суд Аїда, де зважували її вчинки за час земного життя. Душі праведників потрапляли в країну вічного щастя та вічної весни. Грішників доправляли в Тартар, оточений вогненною рікою. Тут на кожного з них чекала доля відповідно до його провини.
З грецьких міфів дізнаємося, що Аїд з дозволу Зевса викрав дочку Деметри й Зевса – Персефону, зробивши її своєю дружиною. Розгнівана Деметра наслала на землю неврожай, тому Зевс, аби врятувати життя на Землі, наказав Аїдові відпускати Персефону до матері на три чверті року. Саме на цей час природа щороку оживає. На землі розцвітають та плодоносять дерева, трави. Коли Персефона повертається до Аїда, життя завмирає. Так давні греки пояснювали зміни пір року.
Розповісти коротко про кожного бога.
Скласти разом з учнями родовід грецьких богів.
Не менше шанували греки героїв - напівбогів, народжених від богів і смертних жінок або від богинь і смертних чоловіків. Герої допомагали людям, навчали їх нового й корисного досвіду, а також приборкували або знищували страшних чудовиськ. Найулюбленішим з грецьких героїв-напівбогів був Геракл. Він убив велетенського лева, знищив гідру – потвору з тілом змії та дев’ятьма головами дракона, уполював дикого кабана, який мав дивовижну силу й наводив жах на людей. Геракла шанували й за те, що він навів лад у стайнях царя Авгія (які ніхто не чистив З0 років). Герой вичистив стайні від гною за одиндень, спрямувавши туди води двох річок. Загалом Геракл уславився 12 подвигами, за які Зевс зробив героя безсмертним, узявши його на Олімп.
У міфах про Геракла розповідається, що під час своїх мандрів герой зустрів титана Прометея, прикутого, за наказом Зевса, до скелі за те, що той викрав вогонь з Олімпу та приніс його людям. Тіло титана не переставав клювати орел. Геракл стрілою вбив орла, розірвав ланцюги й визволив Прометея.
Не менш шанованим героєм був Персей. Йому випало знищити страшну Медузу Горгону. Гермес подарував юному героєві всепереможного меча, який легко розрубував навіть залізо, Афіна вручила Персеєві блискучого, мов дзеркало, щита. Герой знав, що той, хто погляне на Медузу, негайно перетвориться на камінь, тому дивився на віддзеркалення на щиті. Відтявши голову Медузі Горгоні, Персей запхав її в чарівну торбу й знявся на летючих сандалях у повітря, тікаючи від інших Горгон. Дорогою додому Персей урятував від морського чудовиська красуню Андромеду й одружився з нею.
Пояснити значення «крилатих висловів»:
Античні олімпійські ігри
Найурочистішими з-поміж свят були Олімпійські ігри на честь Зевса Олімпійського. Від 776 р. до н. е. вони відбувалися в Олімпії кожних чотири роки. На час проведення ігор припинялися війни та збройні сутички, а в Олімпію з усіх куточків Еллади сходилися учасники змагань та глядачі.
Програма ігор передбачала парад учасників, спортивні змагання в п’ятиборстві (біг, стрибки в довжину, метання списа й диска та боротьба), кулачні бої, перегони колісниць (пізніше додався панкратіон – боротьба без правил і змагання на кулаках) та жертвоприношення Зевсу. Переможці ігор називались олімпіоніками, в останній день свята вони одержували вінки з гілок оливкового дерева. Імена переможців та назви їхніх міст урочисто оголошували, влаштовуючи на їхню честь бенкет. Олімпіонік повертався до рідного поліса в пурпуровому плащі й на колісниці. Його зустрічало все місто. На честь олімпіоніка співали гімни та влаштовували гуляння.
Запитання
Слово вчителя
Давайте тепер разом визначимо головне в Античних олімпійських іграх: коли вперше були проведені, види спорту і так далі…
Слово вчителя
А тепер давайте згадаємо матеріал попередніх уроків та розв’яжемо хронологічну задачу.
Хронологічна задача
Скільки часу минуло від проведення вперше Олімпійських ігор?
2022 + 776 = 2798 років
VІ.Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах
Співвіднесіть ім’я давньогрецького бога і те явище чи заняття, яке він символізує.
Верховний бог |
Зевс
|
Богиня вогню |
Гестія
|
Бог війни |
Арес |
Бог вогню та ковальства |
Гефест
|
Бог моря |
Посейдон
|
Бог виноградарства |
Діоніс
|
Богиня полювання |
Артеміда
|
Богиня краси |
Афродіта
|
Богиня мудрості |
Афіна
|
Бог підземного світу |
Аїд
|
Бог мистецтва |
Аполлон
|
Бог торгівлі |
Гермес
|
Дружина Зевса, покровителька шлюбу |
Гера |
Покровителька землеробів |
Деметра |
Робота на ноутбуці з онлайн – платформою learningapps
Якщо ви погоджуєтесь з твердженням – плескаєте в долоні, якщо ні – то підводитесь зі свого місця.
11. Велика грецька колонізація не розповсюджувалася на території Крима та Північного Причорномор’я -
12. Демос в Греції – простолюд, народ +
Оцінювання учнів
VІІ. Домашнє завдання Опрацювати § 37 у підручнику, виконати останнє завдання на с. 145.
1
АРТЕМІДА
ГЕСТІЯ
ДІОНІС
Система оцінювання
Синій – високий рівень
Жовтий – достатній рівень
Зелений – середній рівень
Оранжевий – початковий рівень