Урок та презентація "Прислівник та його правопис"

Про матеріал

Розробка уроку з теми "Прислівник та його правопис" і презентація. У матеріалах уроку подані різноманітні види діяльності: гронування, робота з текстом, виконання вправ, переклад, наявні тестові завдання з теми. Домашнє завдання розроблено так, щоб учні самі обрали те, яке їм до вподоби.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Конспект уроку з української мови

учителя української мови і літератури ЗОШ № 2

Казакової Н.Д.

Урок української мови

7-А клас

 

Тема:                           Прислівник та його правопис

 

Мета:                           повторити відомості про прислівник, формувати в

                                    учнів уміння розпізнавати прислівники в реченнях,

                                    правильно їх писати; сприяти закріпленню мовного

                                    матеріалу; виховувати культуру мовлення, любов до

                                    рідної мови

Методи і прийоми:     метод Гронування (спонукає учнів думати вільно та

                                    відкрито на тему, цей метод спрямований на стимулю-

                                    вання мислення про зв'язки між окремими поняттями);

                                    використання метода "кутки" (сприяє виникненню

                                    дебатів, спонукає учнів до пошуку конструктивних

                                    аргументів); бесіда з учнями, робота з підручником.

                                    Метод вправ.

Тип уроку:                  урок узагальнення вивченого матеріалу

Технології:                  інтерактивні, здоров'язберігаючі

Обладнання:               проектор, мультимедійна презентація, таблиця,

                                    різнокольорові наліпки, запис співу птахів             

Хід уроку

І. Організаційний момент

   Слайд № 1

   День добрий, друзі!

   Ще один урок до нас прийшов

   За розкладом сьогодні.

   Отож озброймось книгою й пером,

   щоб знов пірнуть у мовну нам безодню.

    Мені б хотілося, щоб протягом уроку у вас зберігався чудовий настрій. Тому пропоную вам під час виконання різних вправ відстежувати свій настрій на уроці, прикріплюючи на берегах своїх зошитів різнокольорові наліпки. Буде цікаво - застосовуйте наліпку зеленого кольору, якщо ні - фіолетового кольору.

    А за кожну правильну відповідь я буду дарувати вам наліпки жовтого кольору, які потім знадобляться вам для оцінювання своїх результатів на уроці.

    Отже, поставте свій настрій на початку уроку.

 

П. Актуалізація знань і вмінь учнів

1. Перевірка домашнього завдання методом "кутки".

Вам було завдання написати своє ставлення (твір - мініатюру) на тему: "Сучасні телевізійні серіали: за і проти".

 І етап роботи.

(Учні формують групи).

  1. група - "За"

Серіали допомагають відійти від побутових проблем, зануритися в красиве романтичне кохання і уявити себе на місці головного героя (героїні).

  1. група - "Проти"

Сучасні серіали деградують особистість, і людина перестає жити реальним життям, занурюється у рожеві мрії.

  1. група "нейтральна точка зору"

Серіали в деяких випадках можуть бути корисними, щоб дати людям відпочити, але не в такому обсязі, у якому нам пропонує наше сучасне телебачення.

4 група "Інша точка зору" 

(Учасники кожної групи діляться думками і вибирають аргументи зайнятої позиції, у кожній групі обирають доповідача).

  1. етап

Презентація аргументів

(запрошується представник із кожної групи, який висловлює точку зору своїх колег із групи).

  1. етап

Обговорення аргументів

Учитель нагадує, що учасники можуть змінити свою думку і підтримати іншу групу.

  1. етап

Підведення підсумків.(5 хв. есе).

(кожен учень занотовує свої роздуми, окремі перевіряються вчителем).

III. Повідомлення теми та мети уроку

1.  Слова вчителя (Гронування)

Напишіть, будь ласка, на окремому аркуші визначення прислівника і все

те, що у вас із ним асоціюється.

      Слайд № 2

 

             Прислівники можуть мати                       Це самостійна           

               вищий і найвищий ступені               невідмінювана частина                    1. Способу дії - як? яким       

                            порівняння                                           мови                                   способом? - добре, дружно        

 

Вищий - швидко - швидше

   Найвищий - найшвидше                              Прислівник              2. Міри і ступеня скільки?  

                                                                                                         наскільки? в якій мірі?

Мети - навіщо? для чого? з                                                                                                             мало, трохи

якою метою? навмисно, на зло                                                                                                  

                                                                                                                                                  Виражає ознаку дії чи  

                Причини - чому? через                Часу - коли?                3. Місце -                   стану або міру та ступінь     

                 що? з якої причини? -                  з якого часу?               де? куди?                   враженості іншої ознаки:

                  спересердя, зосліпу                        до якого                    звідки? -                    Здалеку почувався гуркіт

                                                                        часу? зранку,                   вниз,                                     команди

                                                                           сьогодні                     близько

2. Відтворення Грона

    Так, молодці, ви добре засвоїли відомості про прислівник і здогадалися, що сьогодні ми будемо закріплювати знання з теми "Прислівник".

    Тепер, будь ласка, відкрийте зошити і запишіть у них:

    Слайд № 3 Дата

    Класна робота

    Прислівник та його правопис

    Слайд № 4 

 IV. Повторення та узагальнення вивченого матеріалу

    Слайд № 5

Вправа 1. 

Вказати в наведених реченнях незмінні частини мови, які виражають ознаку дії або ознаку іншої ознаки. До кожної з них поставити питання.

як? як? як?

Як любо, як безмежно любо жити, дивитися на білий Божий світ. І на

як? як? як'?

серці так легко, так світло, наче щастя зі мною давно.

 

Усміхаючись тепло в вікно, сонце знов загляда в моє житло.

Слайд № 6

Вправа 2.

Скласти речення зі словами: удень і у день; убік і у бік; напам'ять і на

пам'ять.

  1. Сьогодні удень була сонячна погода.

            У день Перемоги школярі вітали ветеранів.

  1.    Один із ветеранів розповідав, як під час нападу ворогів його поранили у бік.

В лісі стежка спочатку тягнулося рівно, а потім раптово звернула

убік.

  1.   Домашнім завданням з літератури було - вивчення вірша Тараса Григоровича Шевченка "Заповіт" напам'ять.

Катерина подарувала своїй подрузі фотокартку на довгу пам'ять, коли переїжджала в інше місто.

Слайд № 7 Хвилинка релаксації. Звучить спів пташок.

А тепер проведемо хвилинку релаксації. Заплющіть очі і уявіть себе у весняному лісі.

Чарівний ліс... Я дуже люблю відпочивати душею в ньому. Він ніколи не буває одноманітним, нецікавим, бо щодня, навіть щохвилини він різний. Таємничий, мінливий, неосяжний, він вражає своєю величчю й буянням кольорів. Одного дня він урівноважений, поводиться тихо-тихо й спокійно-спокійно. Наступного дня все раптом змінюється. Налетить поривчастий вітер - і несподівано він стає грізним і неприступним, по-осінньому прохолодним. Навіть у такі моменти ліс усе одно неповторний.

- Ваші очі трішки відпочили, зафіксуйте свій настрій на берегах, а ми продовжуємо працювати далі.

- Про що розповідається в тексті?

- Ще раз перегляньте текст на слайді. Випишіть із нього прислівники, які пишуться через дефіс, разом і окремо. Поясніть правопис.

Слайд № 8

Вправа 3.

Переписати загадки, розкриваючи дужки.

Хто (в) ранці ходить (на) чотирьох ногах, (у) день (на) двох, а (в) вечері (на) трьох? (В) день (у) небі гуляє, а (в) вечері (на) землю сідає. (На) весні веселить, (в) літку ходить, (в) осени годує, (в) зимку гріє, (На) дворі горою, а (в) хаті водою.

 

Відгадки: людина, сонце, дерево, сніг.

Слайд № 9

Вправа 4.

а) Прочитати словосполучення.  Вказати в них прислівники і прикметники. Зіставити питання, на які відповідають прислівники і прикметники. З якою частиною мови               пов'язані прислівники? Які слова пов'язують прикметники? Яка з цих частин мови відмінюється, а яка є незмінною?

 

присл. прикм.                                 присл. прикм.

Усміхається лагідно; лагідне сонечко. Виспівують дзвінко; дзвінкий

присл. прикм.

голос. Навчалися старанно; старанний учень.

         Прислівники відповідають на питання як? Прикметники відповідають на питання який?

          Прикметники відмінюються, а прислівники - ні.

б) Речення з відкритим кінцем.

Закінчити речення.

Усміхається лагідно...                                                                                                                                                                                                               

Лагідне сонечко...                                 

Навчалися старанно...

Слайд № 10

        Вправа 5.

        Записати російські прислівники і дібрати до них українські відповідники

                       Чутко - чуйно

                       своевременно - вчасно

                       искренне - щиро         

                       поодаль - осторонь

                       обильно - рясно

                       зимой - взимку

                       сызмала - змалку

                       сгоряча - зопалу

                       вяло - мляво

                       наспех - похапцем

                       вдоволь - вдосталь

                       скомканно - жужмом

         V. Закріплення матеріалу

              А тепер давайте з вами подивимося, наскільки добре ви засвоїли тему "Прислівник та його правопис". Я пропоную вам на аркушах, які роздані, написати своє прізвище. У кожному завданні треба обвести правильну відповідь у коло.

Слайд № 11 Взаємоперевірка: обміняйтеся картками та перевірте один в одного написане за відповідями, поданими на дошці. Порахуйте кількість правильних відповідей і поставте оцінку. Максимальний бал, який ви можете поставити, сім.

         VI. Оцінювання

          Поверніть один одному тестові роботи.

          За результатами тестування ви отримали оцінку. Тепер підрахуйте кількість наліпок, які ви отримали від мене протягом нашого уроку, запишіть у рядочок "Кількість наліпок", а потім додайте цю цифру до оцінки за тестування. Таким чином, ви отримаєте оцінку за сьогоднішній урок. Поставте її у графу самооцінюванна, яка розташована на картці з тестуванням нижче, і передайте картки з останніх рядків на перші.

          Давайте з вами підсумуємо, чого ми сьогодні навчилися за допомогою гри "Мікрофон"

          Я вам розпочинаю речення, ви його продовжуєте

          Сьогодні на уроці я навчився...

           З яким настроєм ви закінчуєте цей урок? Подивіться на береги своїх зошитів.

Сподіваюсь, що вам було цікаво, і ви сьогодні не сумували.             

Слайд № 12

         VII. Домашнє завдання

         За власним вибором учнів

         1. Підручник, впр. 53.

         2. Проаналізувати "Гроно" і побудувати своє

         3. Скласти опорний конспект.

 

 

Тестування за темою «Правопис прислівників через дефіс»

Прізвище, ім'я учня ___________________________________________________

 

1. Оберіть словосполучення, в якому є прислівник, що треба писати через дефіс:

А) (у) першому класі

Б) нехай буде (по) твоєму

В) (по) справжньому шляху

Г) (за) східними звичаями

 

2. Треба писати через дефіс усі прислівники, ОКРІМ

А) (по) польськи

Б) (з) висока

В) (коли) небудь

Г) (по) третє

 

3. Оберіть прислівник, який треба писати через дефіс

А) голосно (голосно)

Б) (з) висока

В) (аби) коли

Г) (що) сили

 

4. Знайдіть речення із прислівником, який треба писати через дефіс

А) Вони (в)двох хутенько піднялися на гору.

Б) (На)дворі повітря було особливо чисте.

В) Він їхав (по) новому мосту.

Г) Осінь – це життя, що гомонить (по) своєму.

 

 5. Знайдіть прислівникову сполуку, яку треба писати через два дефіси:

 А) з року (в) рік

            Б) віч (на) віч

            В) час (від) часу

Г) з ранку (до) вечора

 

6. Виділена сполука не є прислівником і її треба писати окремо в рядку

А) одягнувся (по) осінньому

Б) (по) перше березня

В) (по) перше, це добре

Г) закохався (по) справжньому

 

7. Не треба ставити дефіс у прислівникових сполуках:

А) будь (що) будь

Б) день (у) день

В) хоч (не) хоч

Г) пліч (о) пліч

 

Оцінка за тестування ___________________________

Кількість смайлів ______________________________

            Самооцінювання ______________________________

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок української мови

Номер слайду 2

Прислівник. Прислівники можуть мати вищий і найвищий ступені порівняння. Це самостійна невідмінювана частина мови1. Способу дії – як? яким способом? – добре, дружно. Вищий – швидко – швидше. Найвищий - найшвидше. Мети – навіщо? для чого? з якою метою?навмисно, на зло Причини – чому? через що? з якої причини? – спересердя, зосліпу. Часу – коли? з якого часу? до якого часу? зранку, сьогодні2. Міри і ступеня – скільки? наскільки? в якій мірі? - мало, трохи. Виражає ознаку дії чи стану або міру та ступінь враженості іншої ознаки: Здалеку почувався гуркіт команди3. Місце – де? куди? звідки? – вниз, близько

Номер слайду 3

Дата. Класна робота. Прислівник та його правопис

Номер слайду 4

Мета і завдання уроку:повторити відомості про прислівник;формувати в учнів уміння розпізнавати прислівники в реченнях, правильно їх писати; сприяти закріпленню мовного матеріалу; збагатити словниковий запас; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчу активність; виховувати культуру мовлення; виховувати любов до рідної мови.

Номер слайду 5

Вправа 1. Вказати в наведених реченнях незмінні частини мови, які виражають ознаку дії або ознаку і іншої ознаки. До кожної з них поставити питання. як? як? як?Як любо, як безмежно любо жити, дивитися на білий Божий світ. І на як? як? серці так легко, так світло, наче щастя зі мною давно. як? як?Усміхаючись тепло в вікно, сонце знов загляда в моє житло.

Номер слайду 6

Вправа 2. Скласти речення зі словами: удень і у день; убік і у бік; напам'ять і напам'ять. Сьогодні удень була сонячна погода. У день Перемоги школярі вітали ветеранів. Один із ветеранів розповідав, як під час нападу ворогів його поранили у бік. В лісі стежка спочатку тягнулося рівно, а потім раптово звернулаубік. Домашнім завданням з літератури було - вивчення вірша Тараса Григоровича Шевченка "Заповіт" напам'ять. Катерина подарувала своїй подрузі фотокартку на довгу пам'ять, коли переїжджала в інше місто.

Номер слайду 7

Чарівний ліс... Я дуже люблю відпочивати душею в ньому. Він ніколи не буває одноманітним, нецікавим, бо щодня, навіть щохвилини він різний. Таємничий, мінливий, неосяжний, він вражає своєю величчю й буянням кольорів. Одного дня він урівноважений, поводиться тихо-тихо й спокійно-спокійно. Наступного дня все раптом змінюється. Налетить поривчастий вітер - і несподівано він стає грізним і неприступним, по-осінньому прохолодним. Навіть у такі моменти ліс усе одно неповторний.

Номер слайду 8

Вправа 3. Переписати загадки, розкриваючи дужки. Хто (в) ранці ходить (на) чотирьох ногах, (у) день (на) двох, а (в) вечері (на) трьох? (В) день (у) небі гуляє, а (в) вечері (на) землю сідає. (На) весні веселить, (в) літку ходить, (в) осени годує, (в) зимку гріє, (На) дворі горою, а (в) хаті водою. Відгадки: людина, сонце, дерево, сніг.

Номер слайду 9

Вправа 4.а) Прочитати словосполучення. Вказати в них прислівники і прикметники. Зіставити питання, на які відповідають прислівники і прикметники. З якою частиною мови пов'язані прислівники? Які слова пов'язують прикметники? Яка з цих частин мови відмінюється, а яка є незмінною?  присл. прикм. присл. прикм. Усміхається лагідно; лагідне сонечко. Виспівують дзвінко; дзвінкий присл. прикм.голос. Навчалися старанно; старанний учень. Прислівники відповідають на питання як? Прикметники відповідають на питання який?Прикметники відмінюються, а прислівники - ні.б) Речення з відкритим кінцем. Закінчити речення. Усміхається лагідно... Лагідне сонечко... Навчалися старанно...

Номер слайду 10

Вправа 5. Записати російські прислівники і дібрати до них українські відповідники Чутко - чуйно своевременно - вчасно искренне - щиро поодаль - осторонь обильно - рясно зимой - взимку сызмала - змалку сгоряча - зопалу вяло - мляво наспех - похапцем вдоволь - вдосталь скомканно - жужмом

Номер слайду 11

Відповіді на тестування:1. Б2. Б3. А4. Г5. Б6. Б7. Б

Номер слайду 12

Домашнє завдання. За власним вибором учнів1. Підручник, впр. 53. 2. Проаналізувати "Гроно" і побудувати своє3. Скласти опорний конспект.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Чигілейчик Жанна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
10 квітня 2018
Переглядів
6433
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку