Тема. Найвідоміші храми України
Мета: ознайомити учнів з найвідомішими храмами України, їх історією, пояснити їх історичне значення; познайомити з такими видами мистецтва як фреска та мозаїка; розвивати увагу, мислення, пам'ять, спостережливість; виховувати повагу до історичної спадщини України.
Конспект уроку
з історії України
для 5-го класу
на тему
«Робота з візуальними і писемними джерелами, які зберігають пам'ять про минуле України»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Тетяна Василівна
2018
Тема. Робота з візуальними та писемними джерелами, що зберігають пам'ять про історію України
Мета: ознайомити учнів з найвідомішими храмами України, їх історією, пояснити їх історичне значення; познайомити з такими видами мистецтва як фреска та мозаїка; розвивати увагу, мислення, пам'ять, спостережливість; виховувати повагу до історичної спадщини України.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Хата – ата + рік – ік + а + місто – істо = храм
Речові Писемні Усні
А, Д Б, Е В, Е
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ви познайомитися з Софійським та Успенським соборами Києва, навчитеся їх розпізнавати, складати розповідь про ці пам’ятки та пояснювати, у чому виявляється дбайливе ставлення до пам’яток культури. Крім цього ви дізнаєтеся що таке мозаїка та фреска.
IV. Вивчення нового матеріалу.
План
Софійський собор у Києві – перлина давньоруської архітектури, найвеличніша споруда стольного граду й усієї держави. Це найдавніший християнський храм, що зберігся. Літописні джерела не полишають сумнівів у тому, що будівничим Софії Київської, й усього міста, був Ярослав Мудрий. Писемні джерела подають дві дати заснування собору: 1017 рік та 1037 рік. XVII – XVIII ст. за правління Івана Мазепи Софію було перебудовано.(Над собором звели 6 нових бань)
Діти працюють з ілюстрацією на с. 191 підручника.
У Софійському соборі зберігся найбільший у світі комплекс автентичних, першої половини ХІ ст. мозаїк (260 кв.м) та фресок (3000 кв.м).
Богоматір Оранта. На мозаїці зображено Богоматір, яка здіймає до небес руки й підносить до Сина невпинну молитву за людей: Оранта – та, що молиться. Ця велична мозаїчна постать є першим в історії українського мистецтва монументальним зображенням Богородиці, яке започатковує національну богородичну іконографію.
Окрім мозаїки Богоматері Оранти, Софійський собор прикрашають грандіозна постать Христа Вседержителя у головній бані, мозаїки апостолів, святителів та інших святих, зображених на сяючому золотому тлі.
Фреска – живописний твір, виконаний водяними фарбами на сирій штукатурці.
Мозаїка – зображення чи візерунок, виконані з кольорових каменів, смальти, керамічних плиток, шпону та інших матеріалів.
Головну церкву найавторитетнішого монастиря Київської Русі заклав навесні 1073 р. преподобний Феодосій Печерський, на той час ігумен Печерського монастиря. З будівництвом Успенського собору остаточно утвердився тип церкви, що панував за наступних часів – одно банний, тринавний, хрещатий у плані храм. Будівельні роботи завершено в 1078 р. у 20-х роках XVIII ст. храм отримав новий вигляд і нові архітектурні риси. Саме тоді склався той бароковий архітектурний ансамбль монастиря, що зберігся до 40-х років ХХ століття.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
VІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія
VІІІ. Домашнє завдання.