Урок та презентація з правознавства для 9-го класу на тему «Охорона праці неповнолітніх»

Про матеріал

Тема. Охорона праці неповнолітніх

Мета: продовжити знайомити учнів з особливостями працевлаштування неповнолітніх, навчити аналізувати та застосовувати на прак­тиці законодавство про працю неповнолітніх; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати почуття відповідальності за свої дії.

Зміст архіву
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Охорона праці неповнолітніх

Номер слайду 2

Мета: продовжити знайомити учнів з особливостями працевлаштування неповнолітніх, навчити аналізувати та застосовувати на практиці законодавство про працю неповнолітніх; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати почуття відповідальності за свої дії.

Номер слайду 3

Перш ніж приступити до роботи, потрібно укласти_____________________На загальних умовах на роботу можуть прийняти особу, яка досягла ___років. За згодою батьків, на роботу може влаштуватися і ___річна особа. Основний нормативний акт, який регулює відносини у трудовій сфері –_______________________ При прийомі на роботу, повнолітня особа має надати _________, _________________та________. Підставою для звільнення є _______без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані _____________________. Не допускається звільнення працівника у той час, коли він знаходиться у __________. У день звільнення працівнику мають видати ______________та провести __________________________________.прогул1614 Кодекс законів про працю паспорттрудову книжкутрудовий договірдипломалкогольного сп'яніння відпустцітрудову книжкугрошовий розрахунок

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Карл Маркс. Чартисти Південноросійський союз робітників

Номер слайду 8

Перші закони щодо врегулювання робочого часу були прийняті в Англії (1349,1496,1582 рр.). Ці акти встановлювали 13-годинний мінімальний робочий день. Таким чином, було обмежено не максимальну, а мінімальну тривалість робочого часу. В Росії законом від 2 червня 1897 р. "Про скорочення робочого дня на фабриках і заводах і про встановлення святкового відпочинку" було встановлено робочий день тривалістю 11,5 години на добу.

Номер слайду 9

Робочий час — це час, протягом якого працівник має виконувати свої трудові обов’язки згідно із чинним законодавством про працю, правилами внутрішнього трудового розпорядку й колективним і трудовим договорами.

Номер слайду 10

Види робочого часу. Нормальна тривалість робочого часу. Скорочений робочий час. Неповний робочий час. Нормований і ненормований робочий час. Надурочний робочий час. Нічний робочий час

Номер слайду 11

Категорія неповнолітніх. Для працівників віком від 16 до 18 років. Для осіб віком від15 до 16 років. Для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул. Тривалість робочого часу36 годин на тиждень24 години на тиждень24 години на тиждень. Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини аксимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку. Тривалість робочого часу неповнолітніх

Номер слайду 12

Часом відпочинку є встановлений законодавством час, протягом якого працівники звільняються від виконання своїх трудових обов’язків і який можуть використовувати на власний розсуд.

Номер слайду 13

Основні види часу відпочинку. Перерви протягом робочого дня. Щоденний відпочинок. Щотижневі дні відпочинку. Святкові та неробочі дніВідпустки

Номер слайду 14

Стаття 190. Забороняється застосування праці осіб, молодших вісімнадцяти років, на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Номер слайду 15

Стаття 192. Заборона залучати працівників, молодших вісімнадцяти років, до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні

Номер слайду 16

Стаття 194 Заробітна плата працівникам, молодшим вісімнадцяти років, при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Номер слайду 17

Розташуйте зазначених осіб відповідно до тривалості їхнього робочого часу (від найменшого до найбільшого). А 17-річний слюсар, який працює після закінчення загальноосвітньої школи. Б 25-річний викладач. В 15-річний десятикласник, який працює прибиральником протягом навчального року після занять. Г 14-річна учениця, яка працює кур’єром під час літніх канікул3412

Номер слайду 18

Домашнє завдання. Опрацювати § 19 – 20 підручника

Перегляд файлу

 

 

 

Конспект уроку

з правознавства

для 9-го класу

на тему

«Охорона праці неповнолітніх»

 

 

 

 

 

Підготувала

учитель історії та правознавства

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Вистороп Т. В.

 

 

 

 

2018

Тема. Охорона праці неповнолітніх

Мета: продовжити знайомити учнів з особливостями працевлаштування неповнолітніх, навчити аналізувати та застосовувати на прак­тиці законодавство про працю неповнолітніх; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати почуття відповідальності за свої дії.

Обладнання: підручник «Основи правознавства», 9 клас (О. Д. Наровлянський), мультимедійна презентація, проектор

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Вставте пропуски.

Перш ніж приступити до роботи, потрібно укласти (трудовий договір). На загальних умовах на роботу можуть прийняти особу, яка досягла (16) років. За згодою батьків, на роботу може влаштуватися і (14)-річна особа. Основний нормативний акт, який регулює відносини у трудовій сфері – (Кодекс законів про працю). При прийомі на роботу, повнолітня особа має надати (паспорт), (трудову книжку) та (диплом). Підставою для звільнення є (прогул) без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані (алкогольного сп’яніння). Не допускається звільнення працівника у той час, коли він знаходиться у (відпустці). У день звільнення працівнику мають видати (трудову книжку) та провести (грошовий розрахунок).

  1. Вправа «Третій зайвий».
  • Оберіть у кожному рядку зайве. Свій вибір обґрунтуйте.
  1. E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\vyrn_29918256.jpg   E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\svidetelstvo-o-brake-ukraina-blank.jpg   E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\no-image-pasport.png
  2. E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\osobista-medichna-knizhka-sanitarnaya-knizhka-medicinskaya-knizhka--7f2a-1432200352868990-1.jpg   E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\Diplom_magistra_Ukraina_1.jpg   E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\ostash.jpg
  3. E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\Bakalavr_20150602_with_prymitka-014.jpg    Картинки по запросу банківська картка    E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\апостиль-загс-001.jpg
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Вправа «Сторінками історії»

 

 

  • Розгляньте зображення.
  • Пригадайте події та імена, які зображені.
  • Що їх об’єднує? (Боротьба за права робітників.)
  • Чи вдалося їм чогось досягти у своїй справі?

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\6. Охорона праці неповнолітніх\Рисунок1.png

Перші закони щодо врегулювання робочого часу були прийняті в Англії (1349,1496,1582 рр.). Ці акти встановлювали 13-годинний мінімальний робочий день. Таким чином, було обмежено не максимальну, а мінімальну тривалість робочого часу.

В Росії законом від 2 червня 1897 р. "Про скорочення робочого дня на фабриках і заводах і про встановлення святкового відпочинку" було встановлено робочий день тривалістю 11,5 години на добу.

А от про робочий час в Україні, ми з вами сьогодні дізнаємося.

  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Слово вчителя.

Законодавство України установлює права та обов’язки працівників. Особливо закон захищає права неповнолітніх, які працюють. Згідно до Кодексу законів про працю, для неповнолітніх працівників встановлено низку пільг і переваг щодо їхньої праці та відпочинку.

Одним із важливих питань при прийомі на роботу є робочий час.

Робочий час — це час, протягом якого працівник має виконувати свої трудові обов’язки згідно із чинним законодавством про працю, правилами внутрішнього трудового розпорядку й колективним і трудовим договорами.

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\6. Охорона праці неповнолітніх\Рисунок1.png

Відповідно до статті 50 Кодексу законів про працю України, нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень, тобто в середньому – 8 годин на добу.

  1. Робота з таблицею.

Категорія неповнолітніх

Для працівників віком від 16 до 18 років

Для осіб віком від

15 до 16 років

Для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул

Тривалість робочого часу

36 годин на тиждень

24 години на тиждень

24 години на тиждень

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини аксимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку

  • Уважно розгляньте таблицю «Тривалість робочого часу неповнолітніх».
  • Скільки годин має становити тривалість вашого робочого тижня, якщо ви вирішите зараз піти працювати? (12 голин на тиждень)
  • Який робочий час передбачений для вашої мами? А для бабусі?
  • Скільки часу може працювати ваш 17-річний друг? (36 годин)
  • Визначте, який вид робочого часу встановлено в Україні для неповнолітніх?
  1. Слово вчителя.

Стаття 45 Конституції України гарантує кожному право на відпочинок.

Часом відпочинку є встановлений законодавством час, протягом якого працівники звільняються від виконання своїх трудових обов’язків і який можуть використовувати на власний розсуд. Перерва протягом робочого дня – обідня перерва – не має перевищувати 2 години.

  1. Робота зі схемою.
  • Уважно розгляньте схему.
  • Як зазвичай називають перерви протягом робочого дня?
  • Як людина може проводити свій щоденний відпочинок?
  • Які дні відводяться на щотижневий відпочинок? Як ми їх називаємо?
  • Які дні відносять до святкових?
  • Що таке відпустка?

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\6. Охорона праці неповнолітніх\Рисунок2.png

  1. Робота з правовими документами. Робота в групах.

Кожна група отримує певну ситуацію, яку повинна проаналізувати за допомогою витягів з Кодексу законів про працю України на с. 148 підручника.

1-ша група.

Павло М. (17 років) під час літніх канікул працював за трудовим договором у кав’ярні «Надія». Під час прибирання залу хлопець скористався пилососом, вмикаючи який, випадково вимкнув холодильник. Однак Павло цього не помітив. У результаті того, що холодильник тривалий час не працював, більшість продуктів була зіпсована. Адміністрація закладу зобов’язала Павла відшкодувати збитки, сума яких становила 4000 грн і значно перевищувала суму заробітної плати хлопця.

2-га група.

Робітник подав заяву про звільнення із заводу 1 березня. 15 березня він був запрошений до директора заводу, який повідомив, що його буде звільнено 28 березня, тому що заява потрапила до директора лише напередодні. Крім того, він зажадав від працівника, щоб той зазначив у заяві причини свого звільнення. Робітник відмовився виконати цю вимогу й вимагав негайного звільнення. Хто правий у цій ситуації?

3-тя група.

16-річний лаборант Сергій влаштувався на роботу в травні. У серпні він звернувся до директора заводу з проханням надати йому двотижневу відпустку для поїздки до родичів разом з батьками. Але адміністрація відмовила йому, пояснюючи, що це не можливо, по-перше, за виробничими обставинами, а по-друге, він відпрацював на підприємстві менше шести місяців. Проте Сергій не погодився з аргументами адміністрації. Хто правий?

4-та група.

Закінчивши дев’ятий клас, Андрій вирішив піти працювати та влаштувався теслею на завод. Два місяці Андрій старанно працював, одночасно вступив навчатися до вечірньої школи. Але потім хлопець почав запізнюватися на роботу, за що йому було оголошено догану. Внаслідок власної неуважності та недбалості, він зіпсував деталь, яку виготовляв. Після цього адміністрація видала наказ про його звільнення з роботи. Чи дотримано в цій ситуації вимоги до трудового законодавства?

  1. Узагальнення та систематизація знань учнів.
  1. Розташуйте зазначених осіб відповідно до тривалості їхнього робочого часу (від найменшого до найбільшого).

3 А   17-річний слюсар, який працює після закінчення загальноосвітньої школи

4 Б   25-річний викладач

1 В 15-річний десятикласник, який працює прибиральником протягом навчального року після занять

2 Г   14-річна учениця, яка працює кур’єром під час літніх канікул

  1. Визначте, у якому із зазначених випадків порушено законодавство України про працю неповнолітніх.

а) Директор підприємства за згодою 16-річного працівника призначив його нічним черговим у цеху, де він працює;

б) через три місяці після влаштування на роботу 16-річному слюсарю надано щорічну відпустку тривалістю 36 днів;

в) директор фірми видав наказ про звільнення з роботи15-річної прибиральниці на вимогу її батьків, які надали документ про погіршення її стану здоров’я, незважаючи на бажання дівчини продовжувати трудову діяльність;

г) 17-річному кур’єру нараховано заробітну плату на 10 % меншу, ніж його колегам, у зв’язку з тим, що він працює за скороченим розпорядком дня.

  1. Позначте професії, на які може влаштуватися неповнолітня особа.

Картинки по запросу шахтер работа   E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\Зображення до уроку\1.jpg   E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Неповнолітні як субєкти правовідносин\5. Праця неповнолітніх\Зображення до уроку\1305368.jpg   Картинки по запросу грузчик   Похожее изображение

  1. Підсумки уроку.
  1. Бесіда за запитаннями.
  • Хто в першу чергу повинен піклуватися про ваше життя та здоров’я?
  • Чим загрожує незнання ваших прав, як працівників?
  • Чим особисто вам загрожує тяжка фізична праця?
  1. Домашнє завдання.
  1. Опрацювати § 19 – 20 підручника

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 6
Оцінки та відгуки
  1. Каліщук Ольга Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Прибитько Іван Олександрович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Семерянін Оксана Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Береза Любов Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Станкова Ярослава Миколаївна
    Дякую, за вашу розробку. Дуже цікава презентація.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Обозна Марія Геннадіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 3 відгука
zip
Додано
16 лютого 2018
Переглядів
14632
Оцінка розробки
5.0 (6 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку