Тема: Задачі на пропорційне ділення та їх порівняння. Ділення з остачею на круглі числа. Вирази на порядок виконання дій.
Мета. Навчальна: допомогти учням відпрацювати навички ділення з остачею трицифрових чисел на круглі; удосконалювати вміння учнів розв’язувати, складати і порівнювати задачі на пропорційне ділення; закріплювати вміння учнів ділити з остачею трицифрові числа на двоцифрові круглі числа; вправляти учнів у знаходженні значень виразів на порядок виконання дій; узагальнити знання учнів з природознавчої теми «Материки Землі».
Розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву, мислення, обчислювальні навички.
Виховна: сприяти вихованню працьовитості, доброти, чемності, виховувати інтерес до предмета, турботливе ставлення до тварин, почуття приналежності до Європейської нації.
Цілі. Після проведення уроку учні, вміють розв’язувати складати і порівнювати задачі на пропорційне ділення, знають правила виконання виразів на порядок дій та ділення з остачею трицифрових чисел на круглі, розуміють, що вони є частиною Європи.
Обладнання: таблиці, малюнки, глобус, ракета(малюнок), мультимедійна презентація
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: урок- подорож .
Методи і прийоми, види діяльності:
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
1) Визначення емоційного стану школярів, створення позитивної емоційної налаштованості до навчально – пізнавальної діяльності.
Посміхніться, побажайте успіху товаришу, і хай гарний настрій та старанність допоможуть нам працювати.
І я бажаю всім успіху, бо урок у нас сьогодні незвичайний. Ми вирушаємо у подорож .
Подорожуючи, маємо пам’ятати правила: Слайд 2
– хочу все знати;
– буду уважним, старанним;
– буду активним;
– знаю сам – навчу іншого і допоможу.
Девіз подорожі: Слайд 3
Щоб добре все знати,
ми будемо міркувати,
а також рахувати,
свій розум розвивати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Математичний фокус Слайд 4
І я вам покажу… математичний фокус. Хочете?
Задумайте будь-яке число, (до 20)
Додайте до нього наступне число по порядку.
Додайте 9.
Поділіть на два.
Відніміть задумане число.
Ви отримали число 5.
Отже, математика чарівна наука? (Так)
То ж я і вас навчу таким математичним фокусам.
За участь в цьому фокусі ми отримуємо подарунок, наш особистий літак, за допомогою якого здійснимо свою подорож.
2. Гра «Материки»
– Пригадайте, які материки ви знаєте? (На дошці з’являється запис і зображення материків)
Америка Австралія
Азія Антарктида
Африка Європа
3) Перевірка домашнього завдання Слайд 5
Завдання 883
136 : 40 = 3 (ост. 16); 650 : 80 = 8 (ост. 10);
277 : 90 = 3 (ост. 7); 410 : 50 = 8 (ост. 10);
5074 – 4902 : 6 + 100 = 5074 – 817 + 100 = 4257 = 4357;
5074 – (4902 : 6 + 100) = 5074 – (817 + 100) = = 5074 – 917 = 4157.
Завдання 884
Розв’язання
1) 39 т 600 кг : 100 · 9 = 39 600 кг : 100 · 9 = 3564 кг — за перший день;
2) 39 600 – 3564 = 36 036 (кг) — решта;
3) 36 036 : 9 = 4004 (кг) — за другий день.
Відповідь: 4004 кг картоплі видали за другий день.
3. Запис дати.
1. Каліграфічна хвилинка Слайд 6
- Щоб писати завжди гарненько,
ми пропишемо числа рівненько.
- Запишіть всі числа в межах 100, які мають цифру 5
– Почнемо нашу подорож з материка Євразія (на дошці з’являється малюнок зображення материка Євразія).
Слайд 7
2. Доповіді учнів про материки
Учень 1: Євразія – найбільший материк світу. Він складається з двох частин: Європи і Азії. На території Євразії розташовано більш ніж 90 держав, у яких живуть люди різних національностей.
Європейські землі здавна цінуються у всьому світі, особливо наша – українська земля. Скажіть мені, чому?
Правда, вони дуже родючі, саме тому зараз, на материку Євразія, ми пограємо у гру «Засади грядку»
– Зараз ми з вами у своїх зошитках засадимо грядку із огірочків, відповіді на завдання математичного диктанту – це огірочки. А потім перевіримо, і кожна помилка – це бур’ян, який треба виполоти, виправивши помилку.
Перевірка результатів Слайд 9
– Далі ми вирушаємо до частини світу, яка знаходиться в Західній півкулі. Це Північна Америка. Слайд 10
Учень 2: Два материки Північна і Південна Америка утворюють частину світу – Америку. На її території розташовано близько 40 держав. Найбільші країни Північної Америки – Канада, США, Мексика; Південної Америки – Бразилія, Аргентина, Перу, Чилі, Венесуела.
Територія північної Америки займає близько 5/100 території усієї Землі
4. Мозковий штурм Слайд 11
– Що це в нас записано? (Дріб)
– Дайте характеристику дробу.
Що таке 100? На що вказує знаменник? Що таке 5? На що вказує чисельник? Як знайти дріб від числа?
Як знайти число за дробом? (Відповіді учнів)
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
Представлення теми Слайд 12
– Успішно справились із повторенням.
Пригадайте, яку тему ми зараз вивчаємо?
– Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати вміння ділити з остачею на круглі числа, порівнювати задачі на пропорційне ділення і знаходити значення виразів на порядок виконання дій. Як ви вважаєте, для чого потрібно це знати? Для чого ж ми взагалі вчимо математику? (Відповіді учнів)
Інтерактивна вправа «Очікування» Слайд 13
-Що ви очікуєте від сьогоднішньої подорожі?
План
Карта подорожі
-Ви згодні з таким планом?
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Письмове виконання завдання №885 з детальним поясненням біля дошки. Слайд 14
Слайд 15
– Тепер ми вирушаємо до Південної Америки
Учень 3. Цей материк знаходиться в Західній півкулі. Саме тут зосереджена найбільша кількість тропічних лісів. Тут присутня величезна кількість рослин і тварин, а також племена, які й навіть не знають, що таке цивілізація.
-Давайте проведемо веселу хвилинку «Тропічний дощ» і послухаємо чарівний звук дощу в тропіках.
Завдання 886
371 000 • 20 + 630 : 70 = 7 420 000 + 9 = 7 420 009;
(57 500 – 9855) • 20 = 47 645 • 20 = 952 900;
(810 : 90 + 640 : 80) • 300 = (9 + 8) • 300 = 17 • 300 = 5100;
(960 – 240) : 30 = 720 : 30 = 24.
Учень 4: Материк Антарктида – п’ятий за розміром серед усіх материків. Цей континент – найхолодніша частина поверхні Землі. З усіх боків його оточує найсуворіші моря на планеті. На ньому завжди бушують сильні, різкі вітри і заметілі, а вся територія вкрита снігом і кригою.
– Розгляньте завдання. Які це задачі?
(задачі на картках)
Задача 1. Першого дня швачка пошила 8 теплих жилетів для дослідників Антарктиди, а другого-6. На їх пошиття пішло 28 м тканини. Скільки метрів тканини швачка витрачала щодня?
Задача 2. За два дні швачка пошила 14 теплих жилетів для дослідників Антарктиди. Першого дня вона витратила 16 м тканини, а другого- 12 м. Скільки жилетів вона шила щодня?
Завдання 887
Задача 1
Розв’язання
1) 8 + 6 = 14 (ж.) — усього;
2) 28 : 14 = 2 (м) — на один жилет;
3) 2 · 8 = 16 (м) — за перший день;
4) 2 · 6 = 12 (м) — за другий день.
Відповідь: 16 м тканини витратила швачка за перший день і 12 м за другий день.
Задача 2 (обернена)
Розв’язання
1) 16 + 12 = 28 (м) — усього;
2) 28 : 14 = 2 (м) — на один жилет;
3) 16 : 2 = 8 (ж.) — за перший день;
4) 12 : 2 = 6 (ж.) — за другий день.
Відповідь: 8 жилетів пошила швачка за перший день і 6 жилетів за другий день.
Наш літак підлітає до найменшого континенту – Австралії. Слайд 20
Учень 5: Австралія – найменший із континентів. На його території розташована лише одна держава Австралія. Населення країни – в основному переселенці із Європи, які розмовляють англійською мовою. На території Австралії є й пустелі, і тропічні ліси. Береги материка омивають два океани: Індійський і Тихий.
Основний дохід країна одержує від гірничодобувної промисловості і сільського господарства.
5. Тож, давайте розв’яжемо задачу №890 Слайд 21
– Діти, а чому колоски різної довжини? (Відповіді учнів)
– Яке прислів’я підійде до даної задачі? (Відповіді учнів)
(Щоб щось мати, треба добре дбати.) Слайд 22
– Наша подорож триває і ми летимо на материк, який займає друге місце за площею. Так – це Африка.
Слайд 23
Учень 6: На 8 тисяч кілометрів з півночі на південь простягнувся материк Африка. Його береги омивають два океани: Індійський та Атлантичний. На території Африки розташовано майже 60 країн. Найбільші з них – Судан, Алжир, Лівія, Єгипет, Заїр. Населення Африки різниться за кольором шкіри, мовою, національними традиціями.
-(малюнок страуса) Африканський страус – найкрупніший з виду страусів: його зріст досягає 250 см, вага до 150 кг. Порівняйте масу страусиного яйця та курячого. Слайд 24
а) Усна задача (учитель показує малюнки яєць страуса і курки)
Страусине яйце має масу 1кг 500г. На скільки г яйце страуса важче за куряче яйце масою 62 г ? (1кг 438г)
Слайд 25
б) – А ще в Африці є одне з «Семи чудес світу», що збереглося до наших днів – це найбільша з єгипетських пірамід – Піраміда Хеопса.
Слайд 26
– А ми також любимо загадки, тому давайте розв’яжемо рівняння.
Завдання 888
x – 40 = 280 x : 40 = 280 x • 40 = 280
x = 280 + 40 x = 280 • 40 x = 280 : 40
x = 320 x = 11 200 x= 7
V.Підсумок уроку.
– Всюди добре, а вдома найліпше. Тож, повернімось на рідну землю.
1. Метод «Мікрофон» Слайд 27
– Скажіть, чи справдились ваші очікування?
– Хто може сказати про себе, що він чесно і правильно виконав свою роботу?
– Чи можете ви сказати, що сьогодні ви знаєте більше, ніж знали?
– Які завдання найбільше сподобались?
– Що ми повторили сьогодні?
І не забувайте, що «Математику вчити – розум точити». Слайд 28
Тому продовжуємо точити свій розум вдома.
VІ. Домашнє завдання: с.142вирази 892, задача № 893.