Спробуйте познайомити учнів з популярним дитячим героєм — працьовитим хлопчиком-мізинчиком Дбайком; викликати симпатії до нього, бажання наслідувати його добрі вчинки; повправлятися у дотриманні темпу читання віршів відповідного настрою; розвивати спостережливість та вміння
складати опис героя за малюнком.
Тема. Тамара Коломієць(про неї). Т. Коломієць «Дбайкова пісенька в дорозі», «Хто розсипав роси?»
Мета: познайомити учнів з популярним дитячим героєм — працьовитим хлопчиком-мізинчиком Дбайком; викликати симпатії до нього, бажання наслідувати його добрі вчинки; повправлятися у дотриманні темпу читання віршів відповідного настрою; розвивати спостережливість та вміння
складати опис героя за малюнком.
Обладнання: портрет Т. Коломієць, презентація.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Фонетична розминка.
1. Гра «Дощик».
читання слів за цифровою підказкою.
6 добро 2 допомога 7 гілка
4 природа
1 бджілка 8 пташина 5 праця 3 маля
2. Читання скоромовки.
У млиночкові малому
Мишеня муку мололо,
Мама міряла муку
По наперстку у мішку.
3. Виразне читання вірша.
Дзень-брень! Дзень-брень!
Звідки кузня узялась?
Дзень-бом! Дзень-бом!
Дбайко стука молотком!
— Хто стукав молотком?
— Цікаве та гарне ім’я — Дбайко! А як воно виникло у нашій мові?
— А кого можна так назвати?
— Про значення цього слова нам розповідає у своєму вірші Тамара Опанасівна Коломієць.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя про поетесу (презентація)
— Народилась Тамара Опанасівна Коломієць 3 квітня 1935 року в місті
Корсуні в сім’ї службовця.
У школі Тамара Коломієць мріяла стати лікарем, бо дитяче серце довго
ще ятрили рани війни. Але коли надійшов час подумати про життєвий шлях
серйозно, то обрала журналістику.
У студентські роки видала свою першу книжку поезій «Проліски» (1956).
Наступного року на Всесоюзному фестивалі молоді й студентів у Москві
її було відзначено Золотою медаллю й першою премією.
Вагомий внесок зробила Т. Коломієць у дитячу поезію, зокрема віршами для дошкільнят та молодших школярів. Виступає вона у найрізноманітніших жанрах, створюючи казки, небилиці, лічилки.
IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Дбайкова пісенька в дорозі»
1. Читання вірша вчителем.
— Якого друга і помічника має Дбайко?
2. Словникова робота.
Далека
марно
кружля-петля
клопітка
скати
квилить
путь
голо
квилить
сідло
буйних
гукніть
— Доберіть антоніми до слів: відпочиває, далека.
3. Самостійне читання. Аналіз прочитаного.
— Де кружляла дорога?
— Кому допомагав Дбайко?
— Прочитайте опис велосипеда.
4. Вправи на розвиток швидкості читання.
А) Гра «Небо і земля».
Б) Відновіть рядки з вірша.
З дечгнізка повило шатак і ликвить з пеляреку.
В) Зачитати із тексту тільки дієслова.
5. Творча робота.
— Продовжити розповідь про справи, які чекали на Дбайка.
V. Робота на віршем Т. Коломієць «Хто розсипав роси?»
1. Самостійне читання вірша.
2. Аналіз змісту прочитаного.
— Про яких героїв розповідає поетеса?
— Як їхні дії впливали на навколишній світ?
— чому поетеса вигадала такі імена?
— Які ще імена є в Дбайка?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Чи сподобалися вам поезії Т. Коломієць? Чим саме?
2. Оцінювання
3. Д/з.