Тема: Тарас Григорович Шевченко – великий народний поет і художник. «Світає»
Мета: глибше ознайомити дітей з життям та творчістю українського народного поета та художника Т.Г.Шевченка; показати, як поет оспівує красу рідного краю; вчити виразно, чітко читати вірші, вдосконалювати техніку читання, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності дітей; виховувати любов до творчості Великого Кобзаря, до рідної землі, почуття патріотизму і гордості за свою Батьківщину.
Обладнання: мультимедійна презентація, портрет Т.Г.Шевченка, репродукції картин Т.Г.Шевченка, картка.
Тип уроку: читання художнього твору
Хід уроку
І. Організаційна частина.
завітали гості щирі.
Привітайте ж в добрий час
гостей посмішкою й миром.(Добрий день!)
-Діти, пропоную налаштуватися на роботу:
(слова учня)
Очі дивляться і –БАЧАТЬ!
Вуха слухають і ЧУЮТЬ!
Голівка –ДУМАЄ!
Які учні в класі –РОЗУМНІ!
Яким буде урок – ЦІКАВИМ!
II. Перевірка домашнього завдання
Ви старанні діти!
Це я добре знаю-
домашнє завдання перевіряєм!
-Слово надається 1 групі «Читайликам»
(Діти: Нам треба було скласти запитання до тексту «Тарас Шевченко »
2гр.- «Пошуковці» нові відомості про Т.Г Шевченка;
-А от «Пошуковці» підготували доповідь: « Чому Тарас Шевченко назвав свою першу збірку віршів « Кобзар» (учні по черзі розповідають)
1уч.Колись давно по Україні ходили старі, сліпі люди,які співали про тяжке життя людей та подвиги козаків.
2 уч. Співаючи , вони грали на кобзі ( показую ілюстрацію ) - стародавній музичний інструмент, схожий на бандуру.
3уч.Цих людей називали кобзарями.
4уч.Тарас Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень по дорогах України.Але він дуже любив слухати пісні кобзарів.
5 уч. Ось на цій ілюстрації Тарас слухає кобзаря.
-Для 3 групи необхідно було провести опитування в 4 класах про Т.Г.Шевченка
Учні давали відповіді на два запитання:
1.Хто такий Т.Г.Шевченко?
2.Коли він народився?
Якщо учні не знали , то ми розповідали про нього.
(«Журналісти» звітують про проведену роботу).
Моя команда провела опитування в 4- А класі.
Було опитано -
На 1 питання правильно відповіли - уч. Не знали – уч.
На 2 пит. Відповіли прав. – уч. Не знали- уч.
Висновок: Більшість дітей знають ,хто такий Т.Г.Шевченко,але не всі знають ,коли він народився.)
-Дякую!Молодці !
III. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати творчість Т.Г.Шевченка. Глибше ознайомимося з його творчістю.Будемо виразно читати вірш,розвивати мовлення.
1.Групова робота. (Скласти розсипанку)
-Об’ єднайтесь в групи по 4 учні.
- Уважно послухайте завдання. Візьміть конверт зі словами та складіть з них речення.
( Яке реч. вийшло в 1гр., 2гр. і т.д. Перевіряємо.Вчитель відкриває на дошці.)
Тарас Шевченко – наче сонце для нас.
Чому Шевченка називають сонцем? ( Тарас є прикладом.він дуже любив укр. народ, мову , культуру .Боровся за волю, справедливість. Його вірші зігрівають нас як сонячні промені. В його віршах дуже багато тепла)
Дійсно, Т. Шевченко – наче сонце для нас ,а ми його промінчики. Давайте проведемо наш урок так ,щоб наше сонечко засяяло яскравіше.За кожну правильну відповідь домалюйте промінчик на сонечку.
VI. Опрацювання нового матеріалу
1.Підготовка до сприймання.
- Для того ,щоб гарно навчитися читати вірші потрібно чітко і правильно вимовляти слова.Попрацюймо з чистомокою
Чистомовка
Че-че-че – взимку сонце не пече
Чу-чу-чу –всім спечу по калачу
Чі-чі-чі –не лежи на печі
1.чит. вчитель
2. разом
3. Який звук частіше повторюється? Що ви знаєте про звук ч ?
(Звертається увага на те, що звук [ч] в українській мові — завжди твердий, і тільки перед [і] — пом’якшений.)
Вам необхідно прочитати ці слова виражаючи емоцію радості,суму
4. Робота в парі. Гра « Емоція» ( 1 варіант- емоція сумний,2- веселий)
-Який вираз нашого обличчя, коли сумуємо коли веселі.Покажіть
У кого вийшло намалюйте промінець.
2. Робота над скоромовкою
Соловей солов'ят
від сонечка заслонив.
А) Гра «Дощик»
-Всі гарно працювали – промінець намалювали.
3.Релакс хвилинка
-Про якого птаха говориться в скоромовці? (соловейка)
-Послухайте ,як красиво він співає. (Спів соловейка)
(Відео на екрані)
Напевно ,і Т.Шевченко слухав спів соловейка. Це і надихнуло його на написання вірша.
-Послухайте
1.Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Світає...»
1.Читання вірша вчителем.
Я продекламую вірш, а ви відкрийте підр. на с.90 і уважно слідкуйте
Цей вірш є частиною поеми «Сон» (показую)
2.Словникова робота. Увага на екран
Гай –лісовий масив ,складається з одного виду дерев.
Лан - безліса рівнина, рівний, широкий простір
СТЕП -великий безлісий, вкритий трав'янистою рослинністю, рівнинний простір у зоні сухого клімату.
Яр - глибокi, широкi й достатньо протяжнi крутосхилi долини
(Давайте,прочитаємо ці слова «луною» за мною)
- Що об’єднує всі ці слова ? (це куточки природи)
3. Читання мовчки.
Ми з вами трішки потрудились
і ,мабуть, ви вже стомились
Тепер настав час відпочинку
Розпочнем фізкультхвилинку
4.ФІз.хвилинка
5.Читання вірша «ланцюжком»
Зверніть увагу при читанні на паузи.
-Що означає 1 риска? (коротка пауза)
-А 2 риски? (довга)
-Що означає підкреслене слово у вірші?
6.Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
-Яка пора доби описується у вірші .Знайдіть і прочитайте.
Де був соловейко? Що він зустрічав? (сонце) (прочитайте)
- Де зеленіють верби? ( між ярами,над ставами)
- з КИМ РОЗмовляють тополі?
-У якому значенні вжиті слова( край неба палає; степи ,лани мріють )
7. Гімнастика для очей
8.Читання по строфах.
-Яку картину природи ви уявили? Щоб ви намалювали? Які фарби використали?
Ось таку картину намалювали діти. ( кріпимо на дошку)
Чит.2 строфу,3 …..
Подивіть ,яка краса. Лише людина , яка всім серцем любить природу могла так її описати.
V.Удосконалення матеріалу.
1.-Робота з картками (індивідуальна картка) Гра «Плутанка»
Покладіть перед собою картки. Рядочки вірша заблукали і не можуть знайти свого місця.
1 ряд. Подумай і пронумеруй правильно рядочки 1 строфи
сонце зустрічає
соловейко в темнім гаї
рай неба палає,
Світає,
2 ряд . Подумай і пронумеруй правильно рядочки 2 строфи
між ярами ,над ставами
степи ,лани мріють,
верби зеленіють
Тихесенько вітер віє,
3 ряд. Подумай і пронумеруй правильно рядочки 3 строфи
Мов сторожа,
Тополі поволі стоять собі,
Розмовляють з полем
Сади рясні похилились,
ПЕРЕВІРКА
-Хто зробив домальовує промінчик.
2.Гра «Запам'ятайлик»
Давайте вивчимо вірша напам’ять і навчимося його виразно декламувати. А допоможуть нам в цьому слова і малюнки до вірша.
Край неба
в темнім
зустрічає.
Тихесенько віє
, мріють
Над , над
зеленіють.
Конкурс «Кращий чтець»
VI. Робота над картинами Шевченка
Т.Г. Шевченко не тільки видатний поет ,а і художник.
Малювати Тарас почав швидше, ніж писати.
Виставка картин Шевченка
Сьогодні хочу познайомити вас з репродукціями картин «Селянська родина» та « Автопортрет»
Поетичних творів Шевченко написав понад 240.
А художних (портретів, ілюстрацій, пейзажів...) – майже 1200.
З творчість Т.Г.Шевченка будемо продовжувати вивчати на слідуючих уроках. І в старших класах.
VII.Підсумок уроку
1.Обговорення вивченого, почутого і набутого.
Підведемо підсумок уроку.
Рефлексивний екран
(Висловіть свою думку про урок, вибираючи початок фрази з рефлексивного екрану на дошці.)
Сьогодні я дізнався..
Я виконував завдання..
Було важко…
Я зрозумів, що...
Я відчув, що...
Я навчився...
У мене вийшло...
Я зміг...
Я спробую...
Мене здивувало...
Урок дав мені для життя...
Мені захотілося...
-Якщо активний був ти на уроці – посмішку для сонечка намалюй
2. Оцінювання (По кількості промінців вчитель ставить відповідні оцінки) Всі діти сьогодні дуже старалися .Молодці
3.Домашнє завдання: Вивчення напам'ять вірша Т.Г.Шевченка.
Пам'ятайте його слова:
Учітеся, брати мої,
Думайте, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь