Урок. "Тарас у наймах. За Оксаною Іваненко."

Про матеріал
Дана розробка уроку буде корисна для вчителів, які працюють з учнями з інтелектуальними порушеннями
Перегляд файлу

Дата_________                                                       Вчитель   Каруценко А. Я.

 

Тема.  Тарас у наймах. За Оксаною Іваненко.

Мета уроку:

навчальна: поглибити знання учнів про життєвий та творчий шлях Т. Г. Шевченка, ознайомити з деякими відомостями про раннє дитинство великого українського поета і художника, навчати школярів аналізувати твір, виділяти в тексті головне; характеризувати головного героя твору, робити висновки з прочитаного;

корекційно-розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів, розвивати зорову пам'ять, зв’язне мовлення, викликати бажання працювати з книгою;

виховна:  виховувати інтерес до вивчення історії України, любов і повагу до

художника і поета Т.Г.Шевченка.

Обладнання: запис пісні «Зацвіла в долині червона калина» на слова Т.Г.Шевченка, підручник, картки, малюнки до твору, портрет Шевченка.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

До уроку приготуйтесь,

На читання налаштуйтесью

ІІ. Емоційно-психологічне налаштування класу

III. Перевірка домашнього завдання.

  • Про який період у житті Шевченка ви дізнались з оповідання Антіна Лотоцького «Малий Тарас чумакує»?
  • Як жилося в хаті Шевченків після смерті матері?
  • Що сказав батько, дивлячись на страждання сина?
  • Яку пораду дав дідусь татові?
  • Як почувався Тарас, отримавши радісну звістку? Що означає цей вислів?

ІV. Мовленнєва розминка

  1. Артикуляційні вправи.
  2. Вправи на розвиток читацьких навичок

Розчитування за складовими таблицями.

  1. Робота над скоромовкою.

Говорила мати: - Не забудься сину:

Як збудуєш хату – посади калину.

V. Мотивація знань.

Слухання пісні «Зацвіла в долині червона калина»

Діти, слова до цієї пісні написав Т.Г. Шевченко. Тарас Шевченко дуже любив цей кущ. Калина – це символ безсмертя, символ України. У своєму Кобзарі він згадує цю рослину більш як 300 разів. Силу, натхнення, бажання жити черпав Тарас у рідної землі та її природи. Минають віки, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово шевченкове житиме вічно. Його ім'я народ увічнив у переказах, приказках, прислів’ях. Давайте ж і ми прочитаємо про нього прислів’я та приказки.

1. Прочитайте прислів’я

Тарас Шевченко—наче сонце для нас.

VІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Про дитинство, життя і творчість Шевченка писала Оксана Іваненко. Іваненко Оксана Дмитрівна — українська письменниця, перекладачка. Народилася 31 березня 1906 року в Полтаві. Її книга так і називається «Тарасові шляхи» ( О.Іваненко писала книгу цілих 20 років. Їй довелося багато працювати, вона їздила по тих місцях, де жив і творив Тарас Шевченко.

Сьогодні на уроці ми прочитаємо один розділ цієї книги «Тарас у наймах». І з’ясуємо, яка мрія була у хлопчика та що він робив для того, щоб її досягти.

 

 

VІІ.  Опрацювання оповідання О. Іваненко «Тарас у наймах».

  1. Читання твору вчителем.

- Яка мрія була у Тараса?

- Що робив хлопчик для здійснення своєї мрії?

2. Словникова робота.

Тлумачення малозрозумілих слів

Дяк – служитель церкви, що допомагає священнику.

Ляпас - удар по щоці або шиї долонею.

Козачок – хлопчик 12- 15 років, обовя зком якого є виконання дрібних доручень пана.

Цебто – тобто, отже, таким чином.

Фізкультхвилинка

3. Читання тексту вголос ( ланцюжком)

Зясуємо, чим же закінчилися пошуки хлопчика?

4. Відтворення змісту прочитаного.

  • Чому Тарас вирішив стати даровим наймитом? Чи справдились сподівання хлопчика?
  • На кого хотів вивчитись Тарас? Що його заставив робити новий учитель?
  • Про кого сказав третій дяк: «Ні швець, ні кравець, ні на дуду грець»? Як ви розумієте це прислів я?
  • Про що мріяв Тарас? На що тратив зароблені копійки?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Вибіркове читання.

- Як жилося Тарасові у дяка-п яниці? А у дяка-маляра?

- З яких рядків видно ставлення Тараса до сестричок?

- Що він любив робити?

б) Гра «Дочитай речення до кінця».

Учитель читає початок речення з тексту, а учні, відшукавши його, дочитують далі:

«Дуже Тарас…», «Та більше він…», «Завжди…», «Повернувся…», «Весь час…», «Дуже хороший…», «Та коли прийшов…».

  • прочитайте окличні речення

6. Характеристика головного героя твору

Вибрати риси характеру які, на вашу думку, притаманні Тарасові

Тарас наполегливий, працьовитий, добрий, лагідний до сестер, цілеспрямований, злий, ледачий.

 VІІІ. Підсумок уроку.

Прочитане оповідання спонукає мене до…

Завдяки чому Тарас Шевченко зміг стати відомим поетом, талановитим художником і славним сином України?

Ви маленькі доньки і сини нашої матері України. Вона покладає на вас великі надії. Адже нашій країні дуже потрібні старанні робітники і хороші люди. Будьте наполегливі! Йдіть завжди до своєї поставленної мети. Не бійтеся праці! Живіть чесно. Бо тільки так можливо досягти
таких висот, яких досяг Шевченко!

 ІХ. Домашнє завдання.

ст. 61-62, навчитись виразно читати і переказувати текст

 

 

 

 

 

 

 

Тести

  1. Хто головний герой оповідання?

А.Тарас.

Б. Пан.

В. Дяк.

    2. Про що мріяв Тарас?

А. Стати вченим.

Б. Стати художником.

В. Стати дяком.

    3. На що тратив хлопчик зароблені гроші?

А. Цукерки чи бубличок, папір.

Б. Одяг.

В. Фарби.

    4. Що робив Тарас у вільний час від роботи?

А. Малював.

Б. Відпочивав.

В. Гуляв.

     5. Ким став Тарас у пана?

А. Наймитом.

Б. Козачком.

В. Робітником.

    6. Що допомогло Тарасові досягти своєї мети?

А. Наполегливість.

Б. Злість.

В. Ледачість.

docx
Додано
9 січня 2020
Переглядів
2176
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку