Тема. Де ховається вода
Мета:
уміння вчитися: формувати уміння навчатися впродовж життя; розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу; розвивати увагу, мислення, пізнавальний інтерес;
комунікативної: спілкуватися державною мовою; розвивати вміння створювати усні повідомлення; долучатись до діалогу та підтримувати його на тему із життєвих ситуацій; дотримуватись етичних норм спілкування;
соціальної: продовжувати формувати вміння працювати у спільноті, дотримуючись правил; виховувати дружні стосунки в класі, спільноті,
розвивати вміння продуктивно працювати, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: формувати навички роботи з інформацією щодо вживання достатньої кількості води щодоби, розповідати про поширення води на планеті, використання води людиною, значення води для рослин, тварин, людини розширити знання учнів про річки України.
Обладнання: мультимедійний комплект, презентація № 22, глобус, картки для роботи на уроці.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: природнича, соціальна і здоров’язбережувальна
Міжпредметні зв'язки: українська мова, інформатика.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організаційний момент
Слайд 2.
Вчитель:
Схилились голівки
До праці мерщій.
Ти всі перешкоди
Здолати зумій!
Працюй наполегливо,
Швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка
2. Фенологічні спостереження.
Слайд 3.
3. Актуалізація опорних знань
а) Скатертина біла увесь світ накрила. (СНІГ.)
б) Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (ГРАД.)
в) Ввечері на землю лягає,
Вночі на землі спочиває,
А вранці в небо злітає. (РОСА.)
г) Усі мене чекають,
а приходжу – ховається (ДОЩ.)
д) А зараз я загадаю вам загадку:
Вона прозора, як сльоза,
За кольором – безбарвна,
На все вона спроможна,
Без неї жить не можна.
Відома з віку рідина
Усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува як скло, крихка, тверда –
Звичайна (підкажіть)….(ВОДА.)
3. Бесіда з елементами розповіді .
Слайд 4.
ІІ. Основна частина
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Бесіда з елементами розповіді .
3. Робота з картою
Слайди 5-6.
4. Бесіда з елементами розповіді .
Слайд 7.
5. Словникова робота.
Слайд 8.
6. Бесіда з елементами розповіді .
На земній поверхні трапляються заглиблення, заповнені водою. Це – озера. Вони бувають прісні і солоні.
Слайд 9.
Ялпуг – прісне озеро лиманного типу, найбільше природне озеро в Україні. Його площа складає 142 км2.
Уявіть собі озеро, яке за площею більше, ніж місто Херсон. Знаходиться воно в Одеській області. Середня глибина озера складає 5,5 метрів.
Вода – це скарб на планеті Земля.
Але вода є на Землі не тільки у водоймах. Усі ми бачили джерела, які б’ють із землі.
Звідки ж тут береться вода?
Адже вода тече багато років, та джерела не висихають, не зникають. Так, під землею теж є вода. Колодязі, криниці - це отвори для добування підземної води.
Вода є в повітрі, у земній атмосфері: це дощ, сніг, хмари, туман. Значні запаси води містяться у льодовиках. Це велике сховище прісної води на Землі. А ще Хмаринка вам нагадує, що без води не можуть існувати ні рослини, ні тварини. З ґрунту вода доставляє рослинам мінеральні речовини. Вода становить більшу частину маси організмів. Особливо багато її в рослинах.
Фізкультхвилинка (https://www.youtube.com/watch?v=kNWwid8OAVM)
7. Дослід «Де міститься вода»(Підручник с.89-90.)
Слайд 10.
8. Технологія «Крісло автора»
Висновок: У природі вода міститься в океанах, морях, озерах, річках, болотах, льодовиках. Є й штучні водойми для зберігання води – ставки, водосховища і канали. Вода є також і в глибинах Землі, і на високих вершинах гір, і в повітрі та під землею. Без води не можуть існувати організми.
9. Рубрика «Чи знаєте ви …»
Слайд 11.
Сдайд 12.
ІІІ. Заключна частина
Слайд 13.
Світовий океан – це…
Найбільше мене зацікавило, що….
Вода є дуже важливою речовиною, тому що…
2. Пояснення домашнього завдання.
3. Рефлексія. Гра «Павутинка»
Я – квітка. Вода мені потрібна, бо я хочу пити.
Я – дерево. Вода мені потрібна, бо вона дає мені поживні речовини.
Я – ряска. Я живу у воді.
Я – пташка. Я хочу пити.
Я – рибка. У воді я дихаю
Я – дельфін. Я живу у воді.
Я – мама. У воді я перу білизну.
Я – бабуся. У воді я розчиняю сіль, цукор, оцет, щоб консервувати овочі та фрукти.
Я – шофер. Водою я мию машину.
Я – аптекар. За допомогою води я роблю ліки.
Піднялись на один крок.
Стали трішки ви мудріші.
Про водичку взнали більше.
Адже в світі без води –
НІ ТУДИ І НІ СЮДИ!