Тема: Електролітична дисоціація кислот, основ, солей.
Мета: поглибити знання учнів про електролітичну дисоціацію на прикладі розчинів солей, кислот, основ. Формувати навички складати рівняння дисоціації. Уточнити визначення кислот, основ, солей з погляду теорії електролітичної дисоціації.
Обладнання: підручник «Хімія. 9 кл.»,таблиця розчинності, картки із завданнями.
Для лабораторного досліду: НСl, NaOH, фенолфталеїн, лакмус, метиловий оранжевий, 6 пробірок.
Тема: Електролітична дисоціація кислот, основ, солей.
Мета: поглибити знання учнів про електролітичну дисоціацію на прикладі розчинів солей, кислот, основ. Формувати навички складати рівняння дисоціації. Уточнити визначення кислот, основ, солей з погляду теорії електролітичної дисоціації.
Обладнання: підручник «Хімія. 9 кл.»,таблиця розчинності, картки із завданнями.
Для лабораторного досліду: НСl, NaOH, фенолфталеїн, лакмус, метиловий оранжевий, 6 пробірок.
Тип кроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. На які дві групи поділяються речовини за їх здатністю проводити електричний струм?
2. Які речовини є електролітами?
3. Які речовини є неелектролітами?
4. Який тип зв’язку мають речовини-електроліти?
5. Який тип зв’язку мають речовини-неелектроліти?
Тест – контроль /3 хв./
1 варіант
А. Проводять електричний струм ; Б. Не проводять електричний струм;
В. Добре розчиняються у воді. Г. Всі неорганічні речовини.
2. У молекулах електролітів хімічний зв’язок :
А. Йонний; Б. Ковалентний малополярний;
В. Ковалентний сильно полярний; Г. Різноманітний.
3. До неелектролітів належать :
А. Натрій гідроксид ; Б. Спирт; В. Сульфатна кислота; Г. Кисень.
4. Теорію електролітичної дисоціації сформулював :
А. М.В. Ломоносов; Б. Д.І. Менделєєв; В. С. Арреніус; Г. М. Фарадей.
5. У розчинах електролітів носіями електричного заряду є :
А. Електрони; Б. Катіони; В. Аніони; Г. Молекули.
ІІ варіант
1.Неелектроліти – це речовини , які
А. Проводять електричний струм; Б. Не проводять електричний струм;
В. Добре розчиняються у воді; Г. Всі органічні речовини.
2. У молекулах неелектролітів хімічний зв’язок :
А. Йонний; Б. Ковалентний малополярний;
В. Ковалентний сильнополярний; Г. Різноманітний.
3. До електролітів належать :
А. Калій гідроксид ; Б. Цукор; В. Калій сульфат; Г. Азот.
4. Поділ речовин на електроліти і неелектроліти вперше запропонував:
А. М.В. Ломоносов; Б. Д.І. Менделєєв; В. С. Арреніус; Г. М. Фарадей.
5. Електролітична дисоціація – це процес:
А. Дифузії; Б. Утворення молекул або кристалів із йонів;
В. Розщеплення електролітів на йони.
Відповіді: І варіант 1. А 2. А,В 3. Б,Г4. В 5. Б,В
ІІ варіант 1. Б 2. Б 3. А,Б 4 Г 5. В
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми розглянемо властивості основ, кислот та солей з погляду теорії електролітичної дисоціації. Дамо відповіді на такі запитання:
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Дисоціація кислот
HNO3 ↔ H+ + NO3-
H2SO4 ↔2 H+ + SO42-
H3PO4↔3H+ + PO43-
Загальне рівняння дисоціації кислот:
НА ↔ Н+ + А-
молекула катіон аніон кислотного
кислоти Гідрогену залишку
Визначення кислот з погляду теорії електролітичної дисоціації: (с. 67підручника)
Кислоти – це електроліти, що під час дисоціації утворюють катіони одного типу, а саме Гідроген-йони, та аніони кислотного залишку.
H2SO4 ↔ H+ + НSO4-
НSO4- ↔ H+ + SO42-
Лабораторний дослід №1 (с. 68 підручника)
Виявлення йонів Гідрогену у водному розчині.
Інструктаж з ОП
Роботу виконують за текстом підручника.
Лакмус – червоний.
Фенолфталеїн – не змінюється
Метиловий оранжевий - рожевий
Дисоціація основ
NaOH ↔ Na+ + OH-
Ca(OH)2 ↔ Ca2+ + 2OH-
Що спільного у записаних рівняннях? (ОН-)
Загальне рівняння дисоціації основ:
МеОН ↔ Ме+ + ОН-
основа катіон гідроксид-йон
металу
Визначення основ з погляду теорії електролітичної дисоціації: (с. 68підручника)
Основи - це електроліти, що під час дисоціації утворюють катіони металів та аніони гідроксогруп.
Основи, які містять кілька гідроксогруп, дисоціюють ступінчасто.
Ca(OH)2 ↔ CaОН+ + OH-
CaОН+ ↔ Ca2+ + OH-
Лабораторний дослід №2 (с. 68 підручника)
Виявлення гідроксид-йонів у розчині.
Інструктаж з ОП
Роботу виконують за текстом підручника.
Лакмус – синій.
Фенолфталеїн – малиновий
Метиловий оранжевий - жовтий
Дисоціація солей
КNO3 ↔ K+ + NO3-
BaCl2 ↔ Ba2+ + 2Cl-
МеА ↔ Ме+ + А-
сіль катіон аніон кислотного
металу залишку
Чи є спільні йони, що утворюються під час дисоціації? (ні)
Визначення солей з погляду теорії електролітичної дисоціації: (с. 69підручника)
Солі – це електроліти, які дисоціюють на катіони металів та аніони кислотних залишків.
Типи солей
Середні Na2SO4 ↔ 2Na+ + SO4 2- |
Кислі NaHSO4 ↔ Na++ HSO4- HSO4- ↔ H+ + SO4 2- |
Основні CaOHCl ↔ CaOH+ + Cl- CaOH+ ↔ Ca2+ + OH- |
Закріплення набутих знань.
1.У результаті дисоціації сульфатної кислоти утворюються йони:
А. Cu2+ та SO42─; Б. Н+ та SO42─; В. Н+ та SO32─.
2. В результаті дисоціації калій гідроксиду утворюються йони:
А. К+ та Cl─; Б. К+ та SO42─; В. К+ та ОН─.
3.На скільки йонів розпадеться при повній дисоціації молекула кожного з електролітів, формула яких:
А. Н2S; Б. Ва(ОН)2; В. Н3РО4;
4. До якого класу належить речовина, якщо її водний розчин добре проводить струм і не знебарвлює лакмус ні в червоний, ні в синій колір?
5. Розчин КCl – безбарвний, а розчин КМпО4 має фіолетове забарвлення. Який йон спричиняє забарвлення розчину КМпО4?
6. У прилад для перевірки електропровідності налили розчин барій хлориду. Після вмикання в мережу лампочка загорілася. Потім по краплях доливаємо до розчину сульфатну кислоту. Що відбудеться з лампочкою? Поясніть ваші припущення.
7.Розчин NaCl не токсичний, а розчин CuCl2 – токсичний. З яким йоном пов’язана токсичність купрум (ІІ) хлориду?
8. Установіть відповідність між назвами речовин та йонами, що утворюються під час їх дисоціації
Назви речовин Формули йонів
А. Кальцій нітрат; 1. Н+ та Cl─;
Б. Натрій ортофосфат; 2. Са2+ та NO 3 ─;
В. Хлоридна кислота; 3. Nа+ та РО43─;
Г. Алюміній сульфат. 4. К+ та ОН─;
5. Al 3+ та SO42 ─.
Домашнє завдання:
§