Урок Тема. І. Карпенко – Карий. П’єса «Хазяїн» як сатирична комедія на людську жадобу до грошей. Терентій Пузир як втілення людського стяжання для стяжання без жодної іншої мети

Про матеріал
формувати вміння знаходити і коментувати певні епізоди з п’єси; удосконалювати вміння висловлювати власні судження, дискутувати про вчинки персонажів; розвивати критичне мислення; прагнення висловлюватися точно, логічно, послідовно(математична компетентність), створювати відеопрезентацію в Biteable (інформаційно – цифрова компетентність), уміння визначати мету та організацію своєї діяльності(шляхом роботи в групах), рефлексувати й оцінювати результат(уміння вчитися упродовж життя); уміння аналізувати життєву ситуацію з певної позиції(ініціативність і підприємливість); виховна: виховувати порядність, хазяйновитість, щедрість і доброту, гуманне ставлення і повагу до людей.
Перегляд файлу

Головко Алла Вікторівна,

учитель української мови та літератури

Лиманської ЗОШ І – ІІІ ступенів №5

Лиманської міської ради

Донецької області

І. Карпенко – Карий. П’єса «Хазяїн» як сатирична комедія на людську жадобу до грошей. Терентій Пузир як втілення людського стяжання для стяжання без жодної іншої мети

 

Тема. І. Карпенко – Карий. П’єса «Хазяїн» як сатирична комедія на людську жадобу до грошей. Терентій Пузир як втілення людського стяжання для стяжання без жодної іншої мети

Мета:

навчальна: продовжити знайомство зі змістом та  з персонажами твору І. Карпенка – Карого  «Хазяїн»,  охарактеризувати образ Т. Пузиря;

розвивальна: формувати вміння знаходити і коментувати певні епізоди з п’єси; удосконалювати вміння висловлювати власні судження, дискутувати про вчинки персонажів; розвивати критичне мислення; прагнення висловлюватися точно, логічно, послідовно(математична компетентність), створювати відеопрезентацію в Biteable (інформаційно – цифрова компетентність), уміння визначати мету та організацію своєї діяльності(шляхом роботи в групах), рефлексувати й оцінювати результат(уміння вчитися упродовж життя); уміння аналізувати життєву ситуацію з певної позиції(ініціативність і підприємливість);

виховна: виховувати порядність, хазяйновитість, щедрість і доброту, гуманне ставлення і повагу до людей.

Тип уроку: сприймання й засвоєння нових знань, інтегрований

Методи і прийоми: робота у групах, гра «Доміно», метод «Мікрофон», метод «Навчаючи – вчуся», гра «Доміно», метод «Фішбоун», метод «Кластер», метод «Валіза знань», «Фішбоун», створення відеопрезентації в сервісі Biteable

Епіграф

                                                          Гроші – добрий слуга, та поганий хазяїн

Народна мудрість

Перебіг уроку

І. Організаційний момент, емоційна готовність до уроку

Метод «Усмішка»

Якщо посміхнутися перехожому – він посміхнеться у відповідь

Якщо посміхнутися небу і сонцю – розійдуться хмари

Якщо посміхнутися Всесвіту – трапиться щось казкове

Давайте посміхнемося губами, долонями, очима, серцем

 ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Метод «Мікрофон»

Учні обговорюють епіграф

Слово вчителя

Подивіться відеоролик «Притча про людські стосунки». Дайте відповідь на питання  https://www.youtube.com/watch?v=T4FVlep3t8E

                    Що уособлює для вас слово «багатство», чим воно вимірюється?

Багатство не вимірюється кількістю грошей, або запасами у коморі. Багатство для справжньої людини це щира посмішка близьких, добре слово від знайомих та сусідів, веселе щебетання дітей. Це добре усвідомила багата жінка із "Притчі про людські стосунки"

Жадоба до матеріального збагачення завжди призводила до духовного зубожіння. Цю аксіому доводили і Бальзак, і Мольєр, і багато інших майстрів художнього слова.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Метод «Навчаючи – вчуся». Питання

  1. Про що вели розмову на початку п’єси Феноген і Маюфес?
  2. Що пропонує Маюфес Пузиреві?
  3. Чому Пузир розгнівався на Зеленського, як він його покарав?
  4. Як і чому загинув Зозуля?
  5. З ким хоче одружитися Соня і яке життя вести?
  6. Чиє це переконання: «Голодних буде тим більше, чим більше голодним помагать»
  7. Що Марія Іванівна загадує вишити на новому халаті свого чоловіка?
  8. Скільки овець пропонує Маюфес переховати на землях Пузиря?
  9. Про кого говорить Пузир: «Унадився до нас, як свиня в моркву»
  10. Хто про кого сказав: «І риби наловить, і ніг не замоче!»
  11. Скільки коштує халат, який шиють Пузиреві на день народження?
  12. Вкажіть повне ім’я Пузиря.

Робота в парах. Гра «Доміно»

Учням пропоную 12 незакінчених речень. Фразу треба закінчити числовим значенням. Вони написані на інших аркушах. Учням необхідно підібрати правильні закінчення до цих фраз.

  1. Марія Іванівна платить за роботу Павлині…(50 крб)
  2. А на прохання кравчині набавити ще…(5 крб)
  3. Доплачує всі…(10 крб)
  4. Але з умовою, щоб вона пошила халат за …(2 місяці)
  5. На земельних просторах Пузиря випасалося овець…(40 тисяч)
  6. Від злісного банкрута Терентій Гаврилович приймає овець…(12 тисяч)

ІV. Оголошення теми і мети уроку

Комедія «Хазяїн» була написана 1900 року. Є підстави вважати, що   

І. Карпенко-Карий упродовж десяти років виношував задум цієї п'єси, спостерігаючи життя і шліфуючи кожний образ. Отже, перед нами в п'єсі постають типові образи того часу.

«Хазяїн» — це слово в Україні завжди викликало повагу. Пузир, головний герой п'єси Карпенка-Карого, — це теж Хазяїн, багатій, в якого стільки землі, що її можна об'їхати лише за три дні.

Як же досяг такого багатства Терентій Гаврилович? Це ми бачимо з розповіді його жінки: «Ми були так собі хазяїни, з середнім достатком, а тепер — де воно й набралось? Правда, тридцять п'ять літ працювали, сильно працювали... Ніколи не знали, що можна, а чого не можна; аби бариш, то все можна!»

 "Хазяїн — це зла сатира на чоловічу любов до стяжання без жодної іншої мети. Стяжання для стяжання"

VІ.СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ  УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

В основі драматичного сюжету, як відомо, лежить конфлікт, що є наслідком життєвих суперечностей. І. Карпенко – Карий глибоко усвідомлював, що «стягання для стягання» - велике суспільне зло, бо нагромадження скарбів, зосередження їх у руках однієї людини суперечить і об’єктивним потребам окремого індивідуума, і прогресивним прагненням усього людства.

Чому ж конкретний носій цього зла капіталіст–мільйонер Терентій Пузир перебуває в постійному непримиренному конфлікті не просто з окремими людьми, а й з самою суттю життя? Спробуємо розібратися

Клас працює в групах(групи розподіляються заздалегідь на попередньому уроці, кожна група одержує своє домашнє завдання, з яким приходить на урок)

Група 1. Історики. Виступи учнів

Розкривають особливості розвитку капіталізму у другій половині ХІХ ст. Умотивовують  закономірність появи капіталістів – землевласників. Розповідають про відомих  капіталістів – землевласників. Кінця ХІХ – початку ХХ століття, які увійшли в історію і завдяки чому

Створюють загальний продукт – ментальну карту з теми «Історичні умови розвитку України кінця  ХІХ поч. ХХ століття». Працюють із сервісом FreeMind

Група 2. Літературознавці. Виступи учнів

Визначають тему, ідею, жанр твору «Хазяїн», його проблематику, площину конфлікту комедії

Створюють загальний продукт – ромашка Блума

 

Група 3. Економісти. Виступи учнів

Виводять формулу прибутку. Мета господарювання – прибуток. З погляду економіки – прибуток – дохід – витрати.

Досліджують, яким чином  збільшував прибуток Т. Пузир

  1. За рахунок шлюбу дочки Соні з сином багатія Чобота
  2. Нещадної експлуатації робітників
  3. За рахунок злочинних махінацій
  4. Недоплат працівникам

Висновок. Пузир прагне лише до нагромадження капіталу, головна мета його життя – стяжання для стяжання.

 Яким чином можна збільшити прибуток, щоб ніхто не постраждав?

  1. Шляхом зменшення витрат за рахунок модернізації виробництва
  2. Упровадження інноваційних технологій, що потребує капіталовкладень
  3. Зменшення витрат на комунальні послуги

Дають оцінку сутності грошей в економіці:

  • гроші – це ідеальний інструмент для економіки;
  • служать справжнім двигуном для розвитку людського суспільства, всіх галузей економіки;
  • гроші як засіб накопичення необхідні для стійкого функціонування економіки

Головна мета роботи з грошима:

  • розпоряджатися грошима треба розумно;
  • розуміти сутність грошей та природи їх функцій;
  • гроші допомагають правильно використовувати доступні ресурси для досягнення мети

Створюють загальний продукт – сенкан «Бізнесмен»

Бізнесмен

Енергійний, розумний

Створює,  накопичує,  працює

Отримує насолоду від здійсненої праці

Комерсант

Творче завдання. Моделювання життєвої ситуації

  1.   Уявіть себе на місці сільського підприємця, наприклад, фермера. У вас є поля, які вже дозріли, а значить, почалися жнива. Ви відправляєте найманих комбайнерів далеко й надовго в поле. Чи забезпечите ви їх провізією?А саме:

А. Організуєте пересувну кухню, відправите з ними кухаря(у такому випадку ваш прибуток зменшиться вдвічі)

Б. Дасте їм субпайки

В. Ви не будете цим перейматися, бо це турбота самих робітників

Обґрунтуйте свій вибір

  1.   Ви розводите овець. Настав час стрижки. Умови праці для цього:

А.  Примусите стригти їх на свіжому повітрі без захисних засобів

Б. Побудуєте спеціальні приміщення для стрижки овець і видасте все, що потрібне для безпеки здоров’я (але на це йде половина прибутку)

В. Неважливо, які будуть умови праці, але за якість і швидкість виконаної роботи  ви обіцяєте премію (вона становить чверть від прибутку)

Обґрунтуйте свій вибір

3. Ваш давній друг запропонував вам забрати й переховати з фірми, що збанкрутувала, частину майна, щоб його не забрали за борги. Він обіцяює за це значну винагороду. Ви:

А. Погоджуєтесь, але з умовою, що дрібні акціонери не постраждають, лише великі

Б. Категорично відмовляєтесь, бо постраждають дрібні акціонери

В. Категорично відмовляєтесь, бо боїтеся викриття

Г. Охоче погоджуєтеся, бо вам зараз дуже потрібні гроші для розвитку власного бізнесу

4. Ви підприємець у сільському господарстві. Завтра ярмарок, на якому можна укласти дуже вигідні угоди. Але ввечері ви раптом захворіли, у вас висока температура. Ви:

А. Приймете ліки і поїдете на ярмарок і, таким чином, отримаєте значний прибуток, але хвороба може дати ускладнення

Б. Звернетеся  до лікаря, залишитеся удома  і будете лікуватися. При цьому угода може стати недійсною

В. Ви попросите своїх помічників або членів родини поїхати на цю зустріч і укласти цю угоду, хоч і за менший прибуток

Обґрунтуйте свій вибір

Група 4. Психологи – соціологи

Виступи учнів

Досліджували Т. Пузиря як особу суспільну, а саме: чи відчуває він відповідальність перед громадою, законом, найманими працівниками, а також своїми близькими, рідними?

А потім ця група учнів разом із усім класом виконали асоціативний диктант, де розкрили риси Пузиря – господаря, бо в кожній людині, крім негативних рис, поєднуються і позитивні риси 

Асоціативний диктант за допомогою метода кластера

(випишіть ті слова, словосполучення, які асоціюються із образом Пузиря – господаря)

Жадібний; жалко коней, а не дружину; тридцять п'ять років щоденної важкої  праці; працелюбність; нещадна експлуатація селян-бідняків; любов до землі; гонитва за наживою; охайність у веденні господарства; бездуховність; «я всю молодість провів у степу»; хворий Пузир турбується не про себе, а про покалічених істот;

Група 5. Інформатики складають анімаційну відеопрезентацію в Biteable.   Порівняльна характеристика Пузиря – хазяїна і «нових українців» - бізнесменів

https://drive.google.com/drive/my-drive

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Історики, літературознавці, економісти, психологи, інформатики,  підсумовуючи свою роботу,  складають фішбоун, де узагальнюють причини виникнення таких образів – персонажів у житті та літературі

2. Запитання для учнів дискусійного характеру. Метод «Прес»
Яка  заможна людина викликає повагу і шанобливе ставлення оточуючих?
3. Асоціативна вправа

З чим асоціюється Пузир?(з кулькою, яка все стає більше і більше від накопичення повітря і в кінці лускає)

. Підбиття підсумків уроку

Жити треба чесною працею, а шахрайство буде обов’язково покараним. Владі грошей можна протистояти. Адже людина живе не заради грошей, а заради того, щоб залишити після себе слід на землі, заради сім’ї, колективу, дружби. А гроші можуть тільки допомогти покращити добробут .

VІІ. Рефлексія  та оцінювання уроку

1. На уроці я

 - дізнався…

- зрозумів…

- навчився…

- найбільший мій успіх – це…

- найбільші труднощі я відчув…

- я не вмів, а тепер вмію…

- я змінив своє ставлення до…

- на наступному уроці я хочу…

2. «Валіза знань»

  • Які знання та навички ви спакуєте до валізи життєвого досвіду?

VІІІ. Домашнє завдання

  1. Написати есе «Сучасний господар. Який він?»
  2. Створити рекламу твору «Хазяїн»

 

docx
До підручника
Українська література 10 клас (Міщенко О.І.)
Додано
20 грудня 2020
Переглядів
1209
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку