Тема: Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми «Розчини»
Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Основні класи неорганічних сполук»; з’ясувати рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці.
Тип уроку: контролю й коригування знань, умінь і навичок.
Форми роботи: контрольна робота з використанням ІКТ(планшет)
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності основ, кислот і солей.
ХІД УРОКУ
II. Контрольна робота
Учитель розподіляє учнів за варіантами, нагадує їм зміст завдань, час виконання, правила оформлення відповідей і систему оцінювання:
• завдання 1- 6 — тестові, кожне завдання оцінюється по 0,5 бала, у сумі перші шість завдань — 3 бали;
• завдання 7- 9 оцінюються по 2 бали, разом за дев’ять правильно виконаних завдань — 9 балів;
• завдання 10 пропонується виконувати учням, які претендують на оцінку 12 балів, оцінюється в 3 бали.
Таким чином, максимальна оцінка за правильно виконану роботу становить 12 балів.
Час на виконання роботи — 40 хв.
III. Домашнє завдання
Повторити матеріал підручника про хімічні реакції.
Додаток № 1
Текст завдань
1. Позначте йони, що містяться в розчині засобу для видалення накипу,
якщо відомо, що в цьому розчині колір універсального індикаторного
папірця змінюється на червоний:
А йони Гідрогену;
Б гідроксид-іони;
В хлорид-іони;
Г йони Калію.
2. Маса речовини у 200 г розчину з масовою часткою речовини 10 %:
а) 20 г;
б) 10 г;
в) 190 г.
3. Виберіть формули електролітів:
а) NaОH;
б) MgCl2;
в) CО2;
г) H2SО4.
4. За здатністю проводити електричний струм у розчинах речовини поділяються на типи:
а) насичені й ненасичені;
б) електроліти й неелектроліти;
в) водні й неводні.
5. Установіть відповідність.
A. Ba(ОH)2 1. Ba2+, 2ОH-
Б. Na2SО4 2. 2H+, SО42-
B. H2SО4 3. 2Na+, SО42-
6. Процес електролітичної дисоціації:
а) оборотний;
б) необоротний;
в) повільний.
7. Напишіть у іонній формі рівняння взаємодії:
а) натрій карбонату та хлоридної кислоти;
a) Na2CO3 + 2HCl → 2NaCl + H2O + CO2↑
2Na+ + CO32- + 2H+ + 2Cl- → 2Na+ + 2Cl- + H2O + CO2↑
CO32- + 2H+ → H2O + CO2↑
б) аргентум нітрату й барій хлориду.
б) 2AgNO3 + BaCl2 →2 AgCl↓ + Ba(NO3)2
2Ag+ + 2NO3-+ Ba2+ + 2Cl- → AgCl↓ + Ba2+ + 2NO3-
2Ag+ + 2Cl- → AgCl↓
8. Підберіть два молекулярні рівняння до іонного рівняння: H+ + OH- H2O
9. Обчисліть масову частку оцтової кислоти в розчині, одержаному в результаті розчинення 150 г кислоти у 200 г води.
10. Обчисліть масу осаду, одержаного в результаті взаємодії розчину купрум(ІІ) хлориду масою 120 г з масовою часткою солі 37,5 % і надлишку розчину натрій гідроксиду.