Тема : Прислів’я та приказки. Народне уявлення про довколишній світ та його оцінка в прислів’ях і приказках
Мета: ознайомити учнів із прислів’ями та приказками як видом усної народної творчості; звернути увагу на відображення життя та мудрості народу у прислів’ях та приказках, навчити визначати роль у сучасному світі таких якостей, як мудрість, точність формулювання думки; розвивати навички виразного читання прислів’їв та приказок, пояснення їх змісту'; формувати шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості нашого народу; розвивати логічне мислення, спостережливість, уважність, кмітливість; виховувати інтерес в учнів до народної творчості
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник, збірки прислів’їв та приказок, картки, малюнки.
Теорія літератури: прислів’я , приказки.
Епіграф уроку:
«Пізнай свій край… себе, Свій РІД,
свій народ, свою землю – і ти побачиш
шлях у життя
Г Сковорода
Народ скаже, як зав’яже.
Народна творчість
Хід уроку
Ш. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та завдань уроку.
«Скринька знань»
Чи любите ви загадки? Наведіть кілька прикладів загадок.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
Науковці вважають, що більшість прислів’їв та приказок були створені народом до XVII ст.
Прислів’я. Що ж означає це слово? Прислів’я — один з видів усної народної творчості. З давніх-давен прислів’ями люди виражали свої знання про різні явища життя суспільства і природи. Наприклад, вирощуючи зернові й городину, люди переконалися, що землю слід підживлювати, і цей досвід висловили так: «Хто землю удобряє, тому й земля повертає». Є багато прислів’їв про те, як берегти здоров’я, честь, рідну землю, ставитись до людей.
Усі разом прислів’я та приказки становлять начебто неписані правила , якими людина має керуватися у повсякденному житті. Прислів’я і приказки дуже рідко просто називають якийсь факт чи явище життя, а скоріше рекомендують чи застерігають, схвалюють або засуджують, - словом, повчають.
Прислів’я та приказки вживаються у мові тоді, коли треба наголосити, підкреслити, виділити основну думку із усього перед тим сказаного. Між прислів’ями та приказками багато схожого, але є й відмінне. Це ми й з’ясуємо.
Постановка проблемного питання.
Прислів'я - це стислий, влучний, образний, здебільшого народний вислів, який стосується характеристики різноманітних явищ життя. Їх уживають у мові для розкриття явищ життя й побуту, різних типових життєвих обставин і ситуацій. Це, як правило, завершені, логічно вмотивовані, двочленні, зримовані речення, наприклад: «Життя прожити - не поле перейти»; «Не святі горшки ліплять»; «Кулик знає, куди чайка літає»; «Коли вже за що взявся - веди до краю»;
Прислів'ям властиві глибокий зміст і досконала форма. Підсилюють духовні переживання людини, сприяють формуванню емоційно-експресивних процесів - соціальних, інтелектуальних, естетичних.

Особливості народних прислів'їв:

![]()

Приказка - це образний вислів чи мовний зворот, який влучно характеризує людину, її вчинки, явища життя і т. ін.: Або пан, або пропав. Зміст її, на відміну від прислів'я, не має звичайно повчального характеру.
Завдання 1.Робота з картками.
Опрацюйте речення так, щоб вони стали стислими, влучними, звучали, як прислів’я .
Завдання 2. Прибери зайве.
Завдання 3. Робота в парах.
Поясніть, про що йдеться в групі прислів’їв і приказок. Дібрати заголовок (про рідний край, про науку, працю).
Книга вчить, як на світі жить. Хто грамоти вміє, той краще сіє. Мудрим ніхто не вродиться, а навчиться. Без труда нема плода. Зробив діло — гуляй сміло! Праця чоловіка годує, а лінь марнує. Кожному мила своя сторона. Який народ, такі й порядки. Кожний край має свій звичай.
Завдання 4. Скласти слова так, щоб отримати прислів’я.
Людьми людиною межи будь.
Огню стережись, як.
Осина труситься як.
Завдання 5. Творче конструювання. Закінчить прислів’я.
Дерево міцне корінням, а людина... (знанням).
У своїй хаті... (й кутки допомагають).
Друзі пізнаються... (в біді).
Одяг краще новий а друг... (старий).
Завдання 6. Робота з картками.
Згода будує,
Краще переконувати словами,
Сварка до добра
На дерево дивись - як родить, Без роботи день Зробив діло Як дбаєш,
Вік живи
не доводить а незгода руйнує
ніж кулаками роком стає
а на людину - як робить вік учись гуляй сміло так і маєш
Завдання 7. Гра «Зрозумій».
(Діло майстра величає)
(Одна голова добре, а дві краще.)
( Багато будеш знати –швидко постарієш)
(Друзі пізнаються в біді.)
(Язик до Києва доведе.)
(На двох стільцях не всидиш )
Завдання 8. Конкурс юних художників
після обговорення в групі відтворити у малюнку одне з прислів’їв!
Хороша книга – яскравіша сонця.
Були б пиріжки, будуть і дружки
Без охоти нема роботи
Завдання 9. Розподіліть прислів'я та приказки
Приказка: Правда очі коле. У страху великі очі. Ото велике цабе! Дожився до ручки. Він тертий кала. Рідна мова - не полова
Прислів'я : Рання пташка дзьобик чистить, а пізня очиці жмурить. Такий тупий ніж, що й киселю не ріже. Живе, як у батька за пазухою. У лиху годину узнаєш вірну людину.
Завдання 10. «Добери прислів'я та приказки» (Вчитель говорить слова — на позначення предмета).
Завдання 11. Встановіть відповідність за тематикою.
1. Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш. (Про мову) 2. Добра пряха на скіпку напряде. (Про працю) 3. Де старий спотикнеться, там нехай молодий добре напнеться. (Про розум) 4. Свій хоч не заплаче, то скривиться, хоть не скривиться, то не висміє. (Про сім'ю) 5. Біда, коли один в бороні, а десять в стороні. (Про дружбу).
Завдання 12. Дешифратор. Відновіть зашифровані прислів’я та приказки.
Завдання 14. Асоціації. За малюнками скласти прислів’я чи приказку.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок.
Опитування ( запитання записані на стрічечках, діти обирають та відповідають, або тест)
А прислів'я; Б приказка;
В загадка; Г легенда.
А прислів'я; Б приказка;
В загадка; Г легенда.
А Про дружбу; Б про працю;
В про тварин; Г про рослин.
А Про дружбу; Б про працю;
В про тварин; Г про життя.
А Про дружбу; Б про працю;
В про розум і досвід; Г про життя.
А Про дружбу; Б про працю;
В про тварин; Г про життя.
А Про дружбу; Б про розум;
В про тварин; Г про життя.
А Про дружбу; Б про розум;
В про тварин; Г про явища природи.
А Про дружбу; Б про розум;
В про мову; Г про явища природи.
А Прислів'я; Б приказка;
В загадка Г легенда
А Прислівя Б приказка;
В загадка; Г легенда.
VII. Узагальнення знань.
ІХ.. Домашнє завдання. Вивчити напамять п’ять прислів’їв та п’ять приказок, до змісту однного намалювати малюнок.