Навчальний предмет.
Українська мова. 8 клас
Розділ. Морфологія
Тема. Синтаксична роль іменника
Тип уроку. Урок повторення та засвоєння нових знань,
умінь і навичок
Мета: повторити, узагальнити і поглибити знання здобувачів освіти про
іменник як частину мови, визначати синтаксичну роль іменників у реченні, доречно використовувати їх у мовленні;
розвивати навички зв’язного мовлення, мислення, творчі здібності,
стимулювати бажання досліджувати й аналізувати мовні явища;
виховувати позитивне ставлення до рідної мови, до родини, повагу до
людей, праці;
коригувати правильність свого письма
Обладнання: підручники, картки, таблиці.
Хід уроку
І. Нервово-психологічна підготовка здобувачів освіти до уроку
II. Актуалізація опорних знань
1.Як називається розділ науки про мову, який вивчає слова як
частини мови? (МОРФОЛОГІЄЮ)
2.Класи слів, які характеризуються спільними ознаками: загальним
значенням; граматичним значенням; синтаксичною роллю…це (ЧАСТИНИ МОВИ).
3. Скільки в українській мові частин мови? (ДЕСЯТЬ).
4.Скільки самостійних частин мови? (ШІСТЬ).
5. Скільки службових частин мови? (ТРИ).
6. Яка частина мови не належить до частин мови? (ВИГУК).
7. Які частини мови є членами речення? (САМОСТІЙНІ).
8. Які частини мови не відповідають на питання? (СЛУЖБОВІ).
9. Назвіть самостійні частини мови.
10. Яка частина мови відповідає на питання хто? що?
III. «Рефлексія» - очікування від уроку. (Усне висловлювання)
IV. Організаційний етап
– Діти, сьогодні на уроці ми з вами повторимо одну з десяти
частин мови. Спробуйте здогадатись, про яку частину мови йдеться?
Уважно прослухайте загадки, запишіть перші літери відгадок та
спробуйте передбачити тему уроку (з допомогою учителя)
Чиї високі верхівки
Рожевіють на узліссі?
Літо червоне зустрічай!
Розцвітає … (Іван-чай)
Лист різний із оксамита,
Соком ягода налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки чай з … (Малини)
Квітки цвіт красивий
Ніжить сонце золоте
Тільки сильний і сміливий
Серед скель його знайде … (Едельвейс)
Я росту в лісі, в гаю
Добрий друг я бджіл і ос.
По латині я «календула»
А ще яке ім’я я маю? (Нагідки)
Росте на наших луках квіточка дрібна
Дала їй сині очі матінка-весна
От пройде біля неї з усміхом хто-небудь
Услід тихенько квітка і промовить – не забудь… (Незабудка)
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. … (Калина)
На кожну відповідь учитель показує картинку квітки.
- А тепер прочитаємо тему нашого уроку. ІМЕННИК.
Давайте подумаємо чого ми повинні навчитися сьогодні на уроці?
Всі на світі добре знають,
Що предмет я позначаю.
Хто чи що? – ви запитайте
І про мене все дізнайтесь.
Я істота й неістота:
Парта, зайчик,
дошка, котик.
Маю рід, число, відмінок
І чотири аж відміни.
Хто я? Знайте достеменно:
Називаюсь я … (іменник).
V. Вивчення лінгвістичного матеріалу
1. Завдання: розглянути таблицю
Що означає? |
На які питання відповідає? |
Які має морфологічні ознаки? |
Яку синтаксичну роль виконує? |
Предмет |
Хто? Що? |
Загальні й власні назви, істоти і неістоти, рід, відміна, число, відмінок |
Підмет, присудок, інші члени речення |
2. Пояснювальний диктант (з допомогою учителя)
Українці любили ластівку і вважали її Божою пташкою. У колядках ця пташка віщує господареві добробут, а сім'ї обіцяє благополуччя та щастя. Ластів'яче гніздечко під стріхою вважалось за добру прикмету. Зруйнувати його - великий гріх. На обличчі винного з'явиться ластовиння. Ластівка може й помститися. Вона літатиме до корови й псуватиме молоко.
(За етнографічним довідником)
Завдання: іменники підкреслити, пояснити якими членами речення вони виступають
3.Фізкультхвилинка
VI. Систематизація і узагальнення знань
1.Робота з підручником
Здобувачі освіти I відділення виконують вправу з підручника.
Здобувачі освіти II відділення працюють за індивідуальними картками
2. «Поетична п'ятихвилинка»
Завдання: прочитайте записаний на мультимедійній дошці текст. Знайдіть іменники. Визначити синтаксичну роль.
Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
Так народу без мови нема.
(В. Забаштанський)
3. Рефлексія –
Я дізнався...
Я навчився...
Я зрозумів, що можу...
Мені сподобалося...
Для мене стало новим...
Мене здивувало...
У мене вийшло...
VII. Домашнє завдання
Здобувачі освіти I відділення: виписати з художньої літератури 5 речень. Визначити синтаксичну роль уживаних у реченнях іменників.
Здобувачі освіти II відділення: виконати вправу з підручника