Тема. Вступ до теми «По хвала книгам!». Як з’явилася книга. «Як з’явилася друкована книга» (за Віктором Дацкевичем)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; ознайомити учнів з історією книгодрукування; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до книжки.
Тип уроку: урок вивчення нових знань.
Обладнання: презентація
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
III. Перевірка домашнього завдання
Учні зачитують складені тексти-міркування «Чим для мене є рідна мова?».
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
- Дуже я потрібна всім:
І великим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книга)
— Чи замислювався ти, коли з’явилися перші книги?
— Чи завжди вони були такими, як сьогодні?
— Про це ми дізнаємося з творів нової теми.
— Прочитайте її назву.
— Знайдіть у змісті назви творів, що входять до даної теми.
— Хто є автором оповідання, з яким ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці?
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання тексту «Як з’явилася друкована книга» за Віктором Дацкевичем (с. 29–31)
1. Виразне читання оповідання вчителем
— Що вас найбільше зацікавило і здивувало?
Фізкультхвилинка
Стали струнко, мов солдати,
Не хотілося щоб спати.
Руки вгору підняли,
Опустили й потрясли.
Наші ніженьки замліли,
Тож на раз, два, три — присіли.
Потім всі швиденько встали
І разом закрокували.
Навкруг себе покрутились
І за парти всі вмостились.
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Парча — шовкова тканина, виткана золотими або срібними нитками.
Футляр — коробка, ящик або чохол, куди кладуть певну річ для зберігання, захисту її від пошкодження, запилення тощо.
Опуклий — який має округло вигнуту назовні поверхню; протилежне — угнутий.
2) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Футляр стебло сувій
шматок мотузок очерету
горщики мешканець друкарська
опуклим відділення зображенням
— Прочитайте слова з наголосом на першому складі; на другому.
3. Читання тексту учнями «ланцюжком»
— Як виглядала книга у давні часи?
4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
— Які книги були у давні часи?
— Як виготовляли книги в Стародавньому Єгипті?
— З чого виготовляли книги в Стародавньому Китаї?
— Що таке пергамент?
— Як з нього виготовляли книги?
— Де з’явилася перша друкована книга?
— Хто був винахідником друкарського верстата?
— Що саме придумав Йоган Гутенберг?
5. Гра «На чому раніше писали?»
Глиняні плитки м. Пергам
Папірус сучасність
Дощечки давнина
Пергамент Стародавній Єгипет
Папір Стародавній Китай
6. Робота в парах
Гра «Дуель»
— Поставте одне одному запитання за змістом прочитаного.
VI. Підсумок уроку
— З яким оповіданням ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Що нового дізналися?
— Що найбільше вам запам’яталося?
VII. Домашнє завдання
Підготуватися стисло переказувати текст за опорними словами: глиняні плитки, папірус, дощечки, пергамент, папір, Йоган Гутенберг, літери, матриці, друковані форми, друкарні.