Тема. Тематичні групи слів. Доповнення кожної групи словами за смисловою ознакою Вживання слів різних лексичних груп у власному мовленні.
Мета. ознайомити учнів з поняттями «тематична група слів»; учити розподіляти слова на тематичні групи; розвивати вміння розподіляти ряд слів на дві групи за смисловою
ознакою, доповнювати кожну групу 2–3 словами; удосконалювати навички калігра- фічного письма; виховувати інтерес до навчання.
Засоби навчання. Картинка ребуса, тлумачні словники, картинки для роботи в групах, картинки будиночків.
Тип уроку. Комбінований.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1.Організація класу.
У класі стало тихенько,
Усі сидять рівненько,
Вчитель до вас усміхається,
Наш урок розпочинається.
Гра « Створюємо настрій»
Відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі:
ІІ. Основна частина.
Розшифруйте ребус.
Олівець
Запис у зошиті з’єднань Оо лл ць ол лі ве олівець олівчик
Скласти та записати речення зі словом олівець.
Знаходження значення слова олівець
Олівець - тоненька паличка графіту або сухої фарби у дерев'яній оправі, якою пишуть, креслять, малюють.
Заєць, диван, п’ятниця, будь ласка, предмет, до побачення.
Взаємоперевірка.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Розшифруйте слова та стрілочками об’єднайте назву предмета з зображенням. Назвіть слова одним словом.
І група
Веліоць
Ланпе
Канійлі
Умгак
Качру
Мафлотест
ІІ група
Рекивиче
Ніжбокисо
Тичобо
Сівкикро
Дике
Цікап
ІІІ група
Коблуя
Нявиш
Шагру
Сильпеан
Нилуцяпо
Ананб
Висновок: Слова можна об’єднувати в тематичні групи. Слова в тематичній групі мають спільне значення.
Фізкультхвилинка
4. Оголошення теми та завдань уроку.
5. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
Прослухати казку Ходить гарбуз по городу».
Записати тематичну групу слів, що об’єднує гарбузових «родичів».
Взаємоперевірка.
Прочитай слова. Допиши тематичні групи слів.
Запиши назви предметів у дві групи.
Пальто, …, …. – це … .
Каструля, …, … - це … .
Слова для довідки: кружка, плаття, чайник, спідниця.
Перевірка виконаних робіт.
Учитель читає слова – назви ознак, учні добирають назви предметів.
Колючий, маленький, трудолюбивий … .
Корисний, дзьобатий, довгоногий … .
Нова, улюблена, саморобна … .
6. Закріплення знань у процесі практичної діяльності.
На дошці прикріплені будиночки.
На першому написано тварини, на другому – дерева, на третьому – квіти.
Діти по черзі виходять до дошки і прикріплюють відповідну картинку в будиночок.
(Картинки підбирає учитель)
7. Заключна частина.
Рефлексія. Вправа «Продовж речення»