Урок. Тема. Слова, близькі за значенням. Дослідження мовних явищ.

Про матеріал
План-конспект на заявлену тему, мета якого - ознайомити учнів із словами, які мають близьке значення; закріплювати знання учнів про лексичне значення слова; досліджувати мовні явища;формувати вміння вживати слова в усному і писемному мовленні; виховувати повагу до рідної мови, бажання вивчати українську мову.
Перегляд файлу

Тема. Слова, близькі за значенням. Дослідження мовних явищ.

Мета. Ознайомити учнів із словами, які мають близьке значення; закріплювати знання учнів про лексичне значення слова; досліджувати мовні явища;формувати вміння вживати слова в усному і писемному мовленні; виховувати повагу до рідної мови, бажання вивчати українську мову.

Засоби навчання. Картинки з зображенням предметів, тлумачні словники, коробка з дзеркалом.

Тип уроку. Комбінований.

 

                                                        Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Організація класу.

  • Вправа «Рожеві окуляри»

Сонячні промені так щедро наповнили клас, що потрібно одягнути чарівні сонячні окуляри, через які видно лише добре. Передаючи окуляри один одному, кажіть компліменти.

ІІ. Основна частина.

1.Актуалізація опорних знань.

  • Розгадайте ребус.

 

Сніжинка.

  • Робота в парах

У тлумачному словнику знайти значення слова сніжинка.

Сніжинка - Кристал снігу у вигляді зірочки.

  • Каліграфічна хвилинка.

Записати у зошиті об’єднання  іж іг жи ка сніжинка сніжиночка

Побудувати звукову модель слова сніжинка.

  • Робота в групах.

І група.

Вправа «Сенкан»

Іменник. Сніжинка.

Прикметник. Холодна, маленька, красива.

Дієслово. Летить, падає, кружляє.

Речення. На мою долоню впала сніжинка.

Висновок. Природне явище.

ІІ група.

За опорними словами скласти невеликий твір про сніжинку.

Впала, маленька, сніжинка, небо, долоня, красива, радісно, гарно, навкруги.

ІІІ група.

На кожну букву в слові сніжинка добрати слова.

С – сміх

Н – ніжність

І – ігри

Ж – жарти

И – ирій

Н – ненька

К- канікули

У – роки

  • Презентація робіт дітей.

2. Мотивація навчальної діяльності.

  • Читання вірша спроектованого на екрані.

        РІДНА МОВА

Велична, щедра і прекрасна мова,

Прозора й чиста, як гірська вода, —

То України мова барвінкова, —

Така багата й вічно молода.

Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить в серце й душу з ранніх літ,

Ця мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.

                                             Юлія Косинська

-Яка наша мова?

-з чим порівнюється наша мова?

Фізкультхвилинка

 

3. Оголошення теми та завдань уроку.

4. Сприймання і усвідомлення учнями матеріалу.

  • Мовне дослідження.

Крок 1. Прочитай текст.

   Прийшла зима. Повітря стало холонути. Якщо довго стояти на місці, то руки починають мерзнути, ноги дубіти, тіло стигнути.

Крок 2. Вибери та прочитай слова, які описують, що на дворі дуже холодно.

Запиши слова у зошит.

Крок 3. Зроби висновок.

Висновок.

 В українській мові є слова, близькі за значенням. Вони допомагають більш влучно описати предмет, явище, подію.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

  • Колективна робота.

-Підбери слова близькі за значенням.

    Учні, школярі, гімназисти.

 

                Дім, будинок, хата.

  Дощ, злива, ливень.

 

                       Сніг, завірюха, заметіль, хуга.

-Запиши рядок близьких за значенням слів, які тобі найбільше подобаються.

 

  • Добери пару. Запиши у зошиті. Об’єднай стрілочками.

Добрий                      приятель

Веселий                     бавиться

Друг                           аромат

Стежка                       злий

Граєтья                      прагнення

Бажання                     радісний

Запах                          доріжка

 

 

 

ІІІ. Заключна частина.

  • Зворотний зв’язок. «Знаю – Хочу знати – Дізнався/Дізналася».

У перший стовпчик ставлять позначку V коментують, про що вже знали з нової теми. У другий стовпчик + - чого хотіли дізнатися під час уроку. У третій - !, що дізналися під час вивчення нової теми.

                 Знаю

    Хочу дізнатися

   Дізнався/Дізналася

 

 

 

 

Рефлексія.

     Учитель ставить коробку на стіл і говорить, що у коробці лежить фотографія тієї дитини, яку він вважає самою найрозумнішою в класі. Коли дитина дивиться на фотографію, то не розповідає кого побачила. (У коробці лежить дзеркало).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 січня 2023
Переглядів
437
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку