Урок " The performance" Комбінований урок

Про матеріал

Комбінований урок

Мета уроку: навчити учнів правильно використовувати структури в діалогічному мовленні за темою. Розвивати навички аудіювання, вміння оперування знайомими та новими виразами Практика використання The Present Simple, The Present Continuous в усному мовленні

Очікувальний результат: на кінець уроку учні оволодіють новими знаннями по темі, зможуть використовувати нові та знайомі вирази у The Present Simple, The Present Continuous в усному мовленні.

Перегляд файлу

ТЕМА:

The Performance

Розробка уроку з англійської мови

План конспект уроку у 6 класі , підручник Challenges 2

Тема: The Performance

Комбінований урок

Мета уроку: навчити учнів правильно використовувати структури в діалогічному мовленні  за темою. Розвивати  навички аудіювання, вміння оперування  знайомими та новими виразами Практика використання The Present Simple, The Present Continuous в усному мовленні

Очікувальний результат: на кінець уроку учні оволодіють новими знаннями по темі, зможуть використовувати нові та знайомі вирази у The Present Simple, The Present Continuous в усному мовленні.

Обладнання: комплект підручників, роздатковий матеріал, дошка і крейда.

Хід уроку

І Організаційний момент:

  1. Привітання

Вчитель:-Good afternoon, girls and boys!

Діти: --Good afternoon teacher

Діти: --We are glad to see you 

Вчитель:--So am I.

  1. Лексична розминка

T: -What day is it today? P: Friday.

-What days of the week do you like best of all? P: Friday, Saturday and Sunday.

Why? P: On Friday we can relax after school. We can meet friends and do some interesting things. T: Right. We can also visit theaters with the friends and family.

T: 1.The theme of out lesson is “ The Performance” .During this lesson we will listen to the dialogues, complete the dialogues, roleplay a phone call,  we will revise the  Present Simple and the Present Continuous .

 II.Основна частина

Listening

1)T:Listen to the dialogue. Adam, Zeki, Rachel and Tania are talking about the competition. What are they going to do for it? St.b. Ex.2 p.13

P: Zeki ---play guitar, Rachel---record a song, Tania---writing a story, Adam—make a          model airplane.

2)T: Good. Look at the picture. What part of the competition is the performance for?

  1. your world     b) your culture     c)your skills

P: Your skills.

3)T:What are the students wearing? What are they doing?

P: The students are wearing…..

     They are playing musical instruments.

4)T: Well. Let’s listen to the next dialogue on page 73. After that you have to choose the correct answer a, b or c on page 72 St.b. Read it on roles.

Speaking

1) T: In the dialogue it was mentioned several new expressions. Look at the board, please. Let’s read them together.

-Would you like to…..?

-Why don’t we………?

-What  about………..?

-Let’s …….?

T: Do you know their meanings?  These expressions you can use when you suggest someone to do something. Let’s read the examples Ex.3p.73.(St.b.)

Would you like to go out tonight?—All right.

Why don’t we go to the cinema? –Well…

What about the youth club?---Great.

Let’s meet outside the club. Okay. Cool!

2)T: Next exercise. In groups complete the dialogue. Write one word in each gap.

3)T: Let’s check. (Students read the dialogue on roles)

  Well done.

T: I see, you are a bit tired. Let’s do a physical minute.

Фізxвилинка:

Hands on the head

Hands on the heaps

Hands on the table

And do like this!!

Hands on the shoulders

Hands up and down

Hands on the heads

And quickly sit down!

4) Vocabulary

T: Group work. Match the expressions with the correct meanings.

5) Complete the dialogues. Choose a, b or c.

6)T: Now another a very interesting task for you.

  • Put the sentences in order to make a dialogue.
  • Act it out in groups.
  • Present your work.

Group 1

--Hi, it’s me. Would you like to go to fast food bars tonight?

---Well. I don’t like eating fast food.

----Why don’t we go to the party?

----Great.

--What about playing computer games together?

---All right. When and Where?

--Let’s meet outside your house at about 5p.m.

---Okay. Cool!

Group2

 --Hi, it’s me. Would you like to go dancing tonight?

---Well. I don’t have enough time today.

----Why don’t we go to the cinema at weekends?

----Great.

--What about watching football together?

---All right. When?

--Let’s meet outside your house at about 6 p.m.

--Okay. Cool!

T:  Great!

IV Підведення підсумків уроку

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Poboroznik Lilia
Додано
8 червня 2018
Переглядів
607
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку