Урок
Тема: Тире в безсполучниковому складному реченні
Мета: навчальна: повторити відомості про безсполучникове складне речення та розділові знаки в ньому; удосконалити в учнів загальнопізнавальні вміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями умови, часу, наслідку, протиставлення й зіставлення тощо, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням тире в безсполучникових складних реченнях; сформувати вміння визначати доцільність уживання тире між частинами безсполучникового складного речення;
розвивальна: розвивати творчі вміння відновлювати, моделювати й конструювати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями умови, часу, наслідку, протиставлення й зіставлення;
виховна: виховувати кращі моральні якості
Тип уроку: урок формування умінь та навичок
Щоб бути великим,
треба почувати себе малим.
Латинський вислів
Хід уроку
І. Організаційний момент
Читання вчителем напам’ять поезії Василя Симоненка «Матері»
В хаті сонячній промінь косо
На долівку ляга з вікна…
Твої чорні шовкові коси
Припорошила вже сивина.
Легкі зморшки обличчя вкрили —
Це життя трудового плід.
Але в кожному русі — сила,
В очах юності видно слід.
Я таку тебе завжди бачу,
Образ в серці такий несу —
Материнську любов гарячу
І твоєї душі красу.
Я хотів би, як ти, прожити,
Щоб не тліти, а завжди горіть,
Щоб уміти, як ти, любити,
Ненавидіть, як ти, уміть.
14.09.1955
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Фронтальне опитування
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя.
2. Робота за підручником
3. Творче спостереження з елементами вибіркової роботи
ПІЧ
Лиже полум’я жовте черево,
Важкувато сопе димар,
Галасує від болю дерево,
Піднімаючись димом до хмар.
Бубонять рогачі і кочерги —
Щось пригадують з давнини,
І чекають покірно черги
Засмаглілі горшки й чавуни.
З тітки полум’я сон злизало,
Тітка гладить рукою глек,
Теплий ватяник зав’язала
На застуджений свій поперек.
Біга тітка із кухні в сіни,
З-під повітки заносить дров —
З них струмує жовтаво-синя
Віковічна печаль дібров.
Звично грюкають мляві двері,
Піч гуде і димить у світ —
Скільки в пащу цій ненажері
Тітка вкинула кращих літ!
Сновигають по зморшках думи,
На щоках танцює вогонь,
Сажа в’їлася чорним глумом
У пелюстки її долонь.
Біля печі вона, мов бранець,
Слугувала під шурх спідниць,
Віддавала дівочий рум’янець
Чистоті смачних паляниць...
Менше ми гіркоти нестимем,
Стане ближчою наша мета,
Як не будуть у небо димом
Підніматись жіночі літа.
В. Симоненко
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за підручником
2.Творче моделювання
1. Стихла пісня. Тихо стало над степом (С. Скляренко). 2.Зникає мова. Народу більше нема (К. Ушинський). 3. Я не бував за дальніми морями, чужих доріг ніколи не топтав. В своїм краю під буйними вітрами щасливим я і вільним виростав (В. Симоненко).
4. Над лісом знялося сонце. Туман справді почав розступатися (Д. Міщенко).
3.Гра «Знайди пару»
а) тире між підметом і присудком;
б) тире в неповному реченні;
в) тире в безсполучниковому складному реченні.
Відповідь: 1 – б, 2 – в, 3 – а.
4.Творче завдання
Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов (П. Тичина)
VІ. Підсумок уроку
1.Гра «Незакінчене речення»
2. Обговорення епіграфа уроку
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 25, виконати вправи 262, 259*, виписати прислів’я або вислови відомих людей у формі безсполучникових складних речень, у яких вживається тире (не менше 3)**