Урок-тренінг з англійської мови
7 КЛАС
Тема: All about food
Мета: вдосконалювати навички усного мовлення, аудіювання й читання; розвивати мовленнєву реакцію, пам'ять, увагу; ввести нові лексичні одиниці та повторити вивчені; виявити рівень засвоєння граматики (утворення Future Simple); виховувати відповідальне ставлення до вживання їжі та дотримання правил етикету закладах громадського харчування; корегувати вимову учнів
Обладнання і матеріали: вирізки, ІКТ
Форма уроку: урок-тренінг
Тип уроку: комбінований
Девіз тренінгу:
Don’t live to eat, but eat to live
Хід уроку-тренінгу
І. Вступна частина. Greeting!
Good morning, boys and girls!
P: poem “Good morning!”
How are you?
Who is on duty today?
Who is absent today?
What season is it now?
What month is it now?
Poem: What day is it today? It is … today.
It is happy day.
We have got English lesson.
Hip-hop, hooray-hooray!
How many lessons have you got today?
What lessons have you got on Wednesday?
Phonetic drills
Check the home task.
1. Знайомство «I am… I like…but I dislike….»
You must give each other this apple and say … I am… I like…but I dislike….
- Передаємо яблуко один одному зі словами I am… I like…but I dislike….
2. Повторення правил
- The lesson will be a lot of interesting, useful, will work productively. To do everything and get as much useful information, which should follow the rules? (Each rule on the board)
You accept these rules?
Check your home task.
3. Повідомлення теми уроку
Today at our lesson, we'll talk about how useful food for our body.
4. Дерево очікування
I want to give each of you an apple. On them you have to write your expectations from the lesson. Since we attach them to the tree that you see on the board, and at the end of the lesson if your expectations are fulfilled you move them to the plate, if not then leave them on the tree
II. Основна частина
Розвиток умінь мовлення.
•What is a lemon, melon, orange, plum, apple?
Перегляд відео .
Now I suggest you to watch the video “At the Restaurant Conversation”.
а) Таємничо-чарівна хвилинка
Name a product about which you have heard in the video.
b) Look at the board you see two definitions. Your job is to determine to which category they belong. But you have to do in silence.
healthy food…. unhealthy food….
Chicken soup Lasagna Ice-cream Chocolate cake Cheese cake |
Hamburger Fries Coke Cheeseburger Mineral water |
Water Lemonade Milkshake Orange juice Grilled chicken Salad Vegetable soup Grilled fish |
Physical activity
Future Simple (We will cook the pancakes.)
D) Lets cook the “Pancakes”
Name the products
I think that handmade pancakes are better than a hamburger.
III. Заключна частина
If your expectations are fulfilled you take from the tree.
Review the LI of the topic
4.Прощання
Учні стають в коло та проговорюють
I’m done, you are done, we are done.
1